کارشناسی ارشد مجموعه زیست شناسیمعرفی رشته های مجموعه زیست شناسیزیست‌شناسی

زیست‌شناسی  از  علوم طبیعی  و  دانش  مربوط به مطالعه جانداران زنده است. این دانش به بررسی ویژگی‌ها و رفتار  سازواره‌ها، چگونگی پیدایشگونه‌ها  و افراد، و نیز به بررسی  برهمکنش  جانداران با یکدیگر و محیط پیرامونشان می‌پردازد.زیست‌شناسی شامل موضوعات وسیعی است که دارای تقسیم‌بندی بسیاری از مباحث و رشته‌های مختلف است.از جمله مهم ترین موضوعات آن عبارت از پنج اصل به‌هم‌وابسته است که می توان آن‌ها را اساس زیست شناسی مدرن نامید :

سلول‌ها به عنوان واحد اصلی حیات هستند.
گونه های جدید و صفات موروثی، محصول تکامل هستند.
ژن‌ها واحد اصلی وراثت هستند.
ارگانیسم‌ها محیط داخلی خود را برای حفظ یک وضعیت پایدار و ثابت، حفظ می‌کنند.
موجودات زنده انرژی مصرف می‌کنند و آن را به صورت دیگری تبدیل می‌کنند.

تاریخچه

اصطلاح بیولوژی (به  انگلیسی : biology) ‏ از واژه یونانی βίος- بیوس  "به معنی زندگی"، و پسوند λογία- لوژیا  "به معنی مطالعه چیزی"، مشتق شده‌است. این کلمه در آلمان در اوایل سال ۱۷۹۱ ممکن است از  پسین‌سازی  کلمه قدیمی‌تر  دوزیستان‌شناسی  با حذف کلمه دوزیستان، به وجود آمده باشد .

اگرچه زیست‌شناسی در قالب مدرن خود پیشترفت‌های بسیاری یافته‌است، اماعلوم مرتبط و وابسته به آن، از زمان‌های قدیم مورد مطالعه قرار گرفته‌است. فلسفه طبیعی در اوایل تمدن‌های باستانی  بین النهرین،  مصر،  شبه‌قاره هند  و  چین  مورد مطالعه قرار گرفت.با این حال، ریشه‌های زیست‌شناسی مدرن و گرایش به مطالعه طبیعت اغلب به  یونان باستانبرمی‌گردد .[ ۲ ] در حالی که مطالعه رسمی طب به بقراط (حدود ۴۶۰ سال قبل از میلاد -- حدود ۳۷۰ سال قبل از میلاد) برمی گردد، اما ارسطو (۳۲۲ سال قبل از میلاد و ۳۸۴ پیش از میلاد) گسترده‌ترین سهم را برای توسعه زیست شناسی به کار گرفت. نقش برجسته او در تاریخچه حیوانات و کارهای دیگری با تکیه بر طبیعت‌گرایی، و فعالیت‌های تجربی دیگری که بر روی علت و معلولی زیستی و تنوع زندگی متمرکز بود، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است .ثئوفراستوس  جانشین ارسطو در  لیسه، سلسله کتاب‌هایی در زمینه  گیاه‌شناسینوشت که تا به امروز سالم ماند و به عنوان مهم‌ترین سهم از دوران باستان و حتی  قرون وسطی  از علوم گیاهی به حساب می‌آید .

مبانی زیست شناسی مدرن

بخش عمده‌ای از زیست شناسی مدرن را می‌توان متشکل از پنج اصل به‌هم وابسته دانست که شامل : نظریه سلولی، تکامل، ژنتیک، هموستازی، و انرژی است.

سطوح زیست‌شناسی

زیست‌شناسی گستره پهناوری از  رشته‌های تحصیلی  دانشگاهی  را دربرمی‌گیرد. بسیاری از این عرصه‌ها گاه خود به عنوان رشته‌های جدا و مستقلی قلمداد می‌گردند. روی‌هم‌رفته این رشته‌ها به مطالعه زیست در مقیاس‌ها و سطوح گوناگون می‌پردازند از جمله :

در مقیاس هسته‌ای از راه زیست‌شناسی مولکولی، زیست شیمی، و تا اندازه‌ای ژنتیک
در مقیاس یاخته‌ای از طریق زیست‌شناسی یاخته‌ای
در مقیاس چندیاخته‌ای از راه فیزیولوژی، کالبدشناسی، و بافت‌شناسی
در سطح شکل‌گیری یا ریخت زایی (اونتوژنی) یک سازواره مفرد از راه پژوهش در رشته زیست‌شناسی تکاملی
در سطح وراثت میان زایندگان و زادگان از راه دانش ژنتیک
در سطح رفتار گروهی از راه رفتارشناسی
در سطح بررسی مجموعه یک جمعیت از طریق ژنتیک جمعیت و در مقیاس چندگونه‌ای‌تبارها از راه دانش سامانه‌شناسی

در سطح جمعیت‌های وابسته‌به‌هم و  زیستگاه‌های  ایشان از راه  بوم‌شناسی  و زیست‌شناسی  فرگشتی  و نیز احتمالاً از راه دانشدگرزیست شناسی  که به بررسی وجود زیست در ورای کره زمین می‌پردازد.


پرسش های پاسخ داده شده
 • حسین خلیلیان

  [ 1396/07/03 13:37:24 ]

  سلام من دانشجوی کارشناسی رشته بیوشیمی هستم چند تا سوال داشتم 1.من الان میخوام واسه کارشناسی ارشد بخونم بین 3 رشته گیر کردم : کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی، کارشناسی ارشد علوم تغذیه و کارشناسی ارشد سم شناسی یا انگل شناسی کدوم یکی از این 3 رشته بهتره از نظر آینده شغلی و بازار کار؟؟ 2.آیا این صحت داره که اگه کارشناسی ارشد رشته سم شناسی وارد بشم میتونم دکترا آزمون داروسازی بدم؟؟ چون یه جایی خوندم که میشه همچین کاری کرد ولی نمیتونم اطمینان کنم 3. قبول شدن تو کدوم یک از رشته هایی که گفتم درصدش بیشتره که یه دانشگاه دولتیه خوب و معتبر قبول شم؟؟


  سلام خدمت شما

  ماهان رشته های وزارت علوم رو فقط کار می کنه رشته هایی که شما فرمودین رشته های وزارت بهداشت هستن.
  و ماهان این خدمات رو ارائه نمیده 
  بهتر هست که باموسسه ای که رشته های وزارت بهداشت رو کار میکنه وارد مذاکره بشین
  موفق باشید دوست عزیز

 • مهدی

  [ 1396/06/21 19:34:33 ]

  سلام. میخام برلی کنکور بخونم ولی بر حسب علاقم به زیست شناسی مایلم بدونم آیا زیست شناسی در مقاطع بالاتر جایی در کسب وکار داره یا نه ؟؟؟


  سلام خدمت شما

  رشته های علوم پایه بیشتر محیط کاریشون در دانشگاه ها و بر پایه تدریس هستن
  ولی برای رشته زیست شناسی علاوه بر تدریس در آزمایشگاه ها هم بازار کار خوبی دارد.
  موفق باشید

 • محدثه بهشتی

  [ 1396/05/27 16:57:56 ]

  سلام من متقاضی رشتهی میکروبیولوژی دانشگاه ازاد هستم و میخواستم بدونم برای ارشد میتونم ژنتیک بخونم یا از طریق میکروبیولوژی نمیشه وارد ژنتیک شد؟؟


  سلام و روز بخیر خدمت شما دوست عزیز

  بله میتونید ولی باید درس هایی که مربوط به این گرایش هست رو در کنکور بزنید که بتونید در این گرایش موفق بشین

  برای ثبت نام و مشاوره من شماره خانم زاده رحیم رو میذارم خدمتتون میتونید در تلگرام به ایشون پیام بدین تا بیشتر راهنمایی بشین

  اینم لینک کانال باشگاه موفقیت ماهان هستش:

  https://t.me/joinchat/AAAAAD8T73KGRmQSnSTGGA

  خیلی خوشحال میشیم که درکانال خودتون عضو بشین

 • رضا

  [ 1396/05/22 16:58:45 ]

  با سلام...من دبیر زیست شناسیم...امکان داره لیست دروس تحت پوشش وزارت بهداشتو برا کارشناس ارشد به ترتیب اهمیت و بازار کارشون بنویسید؟


  با سلام و روز بخیر خدمت شما دوست عزیز


  ماهان فقط رشته های تحت پوشش وزارت علوم رو کار میکنه و برای وزارت بهداشت خدماتی نداره


 • علیرضا

  [ 1396/05/19 9:19:41 ]

  سلام خسته نباشید ببخشید میخواستم ببینم با مدرک کارشناسی زیست شناسی عمومی میتونم ارشد در رشته ژنتیک ادامه تحصیل بدم؟؟؟؟؟؟؟؟؟


  سلام خدمت شما

  سپاس
  بله به راحتی 
  در ارشد نه تنها شما میتونید تغییر گرایش بدین بلگه تغییر رشته هم امکان پذیر هست
  و مشکلی پیش نمیاد
  موفق باشید

 • سحر

  [ 1396/05/05 3:3:32 ]

  سلام من دانشجوی سال سوم بیوتکنولوژی هستم وسال دیگه میخواستم کنکور ارشد97رو شرکت کنم میخواستم بدونم باتوجه به رشته ی من چه گرایش هایی از وزارت علوم و بهداشت رو میتونم انتخاب کنم وکدوم رشته بازار کار بهتری داره سوال دومم اینکه ایا اصلا با وجود اینکه میبینم بعضی یکسال تمام فرصت برای خوندن میزارن من با وجودی که هنوز دانشگاه میرم فرصت کافی دارم یا سال بعدش ینی کنکور98رو شرکت کنم؟


  سلام روز بخیر

  تمام رشته های تحت پوشش وزارت بهداشت رو شما میتونید انتخاب کنی و آزمونش رو بدین
  اما چون ماهان وزارت بهداشت رو کار نمیکنه اطلاعی از اون بابت ندارم
  دوست عزیز
  برای قبولی در کنکور کارشناسی ارشد باید وقت بذارین باید مشاور و پشتیبان ارشد داشته باشین یک کسی که تمام مدت در کنارتون باشه شما رو راهنمایی کنه
  دروس استراتژیک و ضریب بالا رو بهتون معرفی کنه
  آشنایی کامل به رفرنس ها داشته باشه
  تا بتونید توی زمان کم نتیجه بهتری بگیرین
  باز هم اگر سوالی داشتین میتونید در تلگرام به شماره 09109019035 پیام بدین و با خانم زاده رحیم صحبت کنید و اگر تمایل داشتین با تخفیف ویژه ثبت نامتون رو انجام بدین

  موفق باشین

 • رضا

  [ 1396/04/28 20:41:19 ]

  با عرض سلام وخسته نباشید،من یه سوال داشتم اونم اینکه من دانشجوی رشته ی زیست عمومیم ،برای کارشناسی ارشد هماتولوژی شرایطم مثل معدل چطور باید باشه،مثلا با معدل حدود 15 میتونم مجاز باشم؟ ممنون


  سلام روزتون بخیر

  بله میتونید شرکت کنید مشکلی نیست

  شرط معدل برای تمامی رشته ها 12 می باشد

  پس شما میتونید

 • رضا

  [ 1396/04/25 14:13:33 ]

  هماتولوژی چطور؟


  سلام
  اون امکانش هست مشکلی نداره.

 • رضا

  [ 1396/04/24 22:19:50 ]

  سلام خسته نباشید ، من دانشجوی زیست شناسی عمومی هستم میخواستم بدونم میشه برای ارشد علوم آزمایشگاهی بخونم،ممنون


  با سلام و روز بخیر

  برای بعضی از گرایش ها میتونید برای بعضی از گرایش ها نمیشه

  برای اطلاعات دقیق تر از سایت sanjeshp.ir مراجعه کنید

 • فرشته

  [ 1396/04/23 8:31:59 ]

  سلام وقتتون به خیر .من دانشجوی زیست شناسی جانوری ورودی 93 دانشگاه گلستان هستم و ترم آینده لیسانسمو خواهم گرفت.شاگرد الف هستم و در حال کار توی چند مقاله.سوال اولم اینه که تاثیر مقاله و شاگرد الف بودن در پذیرشم در رشته های وزارت بهداشت چه قدره؟ شنیده بودم شاگردین الف رو رتبشونو تقسیم بر5 میکنن، این درسته؟ و سوال دومم اینکه اکه شانسی برای پذیرش بدون کنکور نیست،چون من برای خارج از کشور آیلتس میخونم و احتمالا تا آبان وقتمو میگیره. زمان باقی مونده کافی هست برای کسب رتبه ی زیر 20؟چون خیلی از رقبا شروع کردن و هرچند که هدف اولم تحصیل تو ایران نیست اما نمیخوام ریسک کنم و کنکور ندم. با تشکر


  با سلام و احترام
  پاسخ سوال اول: اگر میخواید از امتیاز شاگرد اولیتون استفاده کنید میتونید در دانشگاه خودتون اگر مقطع ارشد رو داشته باشه ادامه بدید ولی برای ارشد وزارت بهداشت مقاله و چیز های دیگه به دردتون نمیخوره فقط باید در کنکور ارشد بهداشت شرکت کنید .
   سوال دوم:  بله میتونید قبول بشید البته در صورتی که با برنامه و منظم مطالعه داشته باشید .
  اینکه این زمان برای قبولیتون کافی هست یا نه به سطح علمی تون، میزان زمانی که میخواید برای هر روز مطالعه تون  بذارید و...بستگی داره که چون بنده شناختی از شما ندارم نمیتونم به طور قطعی این و بگم .
  برای کسب اطلاعات بیشتر میتونید با دپارتمان ماهان تماس بگیرید و از مشاورین زیست شناسی کمک بگیرید .
  موفق و پیروز باشیداولین قبلی1 | 2 | 3بعدی آخرین
سوال خود را بپرسید
در صورتیکه علاقه مند به دسته بندی سوالات خود به نام خودتان هستید ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید و سپس سوال خود را مطرح نمایید تا پس از پاسخ در بخش سوالات من قابل مشاهده باشد.
در صورت تمایل وارد شوید
 • انتخاب مقطع :


  انتخاب گروه :


  انتخاب رشته :


  استان :


  شهر :


 •  
 •    
 •  
 •