کارشناسی ارشد مجموعه زیست شناسیمعرفی رشته های مجموعه زیست شناسیزیست‌شناسی

زیست‌شناسی  از  علوم طبیعی  و  دانش  مربوط به مطالعه جانداران زنده است. این دانش به بررسی ویژگی‌ها و رفتار  سازواره‌ها، چگونگی پیدایشگونه‌ها  و افراد، و نیز به بررسی  برهمکنش  جانداران با یکدیگر و محیط پیرامونشان می‌پردازد.زیست‌شناسی شامل موضوعات وسیعی است که دارای تقسیم‌بندی بسیاری از مباحث و رشته‌های مختلف است.از جمله مهم ترین موضوعات آن عبارت از پنج اصل به‌هم‌وابسته است که می توان آن‌ها را اساس زیست شناسی مدرن نامید :

سلول‌ها به عنوان واحد اصلی حیات هستند.
گونه های جدید و صفات موروثی، محصول تکامل هستند.
ژن‌ها واحد اصلی وراثت هستند.
ارگانیسم‌ها محیط داخلی خود را برای حفظ یک وضعیت پایدار و ثابت، حفظ می‌کنند.
موجودات زنده انرژی مصرف می‌کنند و آن را به صورت دیگری تبدیل می‌کنند.

تاریخچه

اصطلاح بیولوژی (به  انگلیسی : biology) ‏ از واژه یونانی βίος- بیوس  "به معنی زندگی"، و پسوند λογία- لوژیا  "به معنی مطالعه چیزی"، مشتق شده‌است. این کلمه در آلمان در اوایل سال ۱۷۹۱ ممکن است از  پسین‌سازی  کلمه قدیمی‌تر  دوزیستان‌شناسی  با حذف کلمه دوزیستان، به وجود آمده باشد .

اگرچه زیست‌شناسی در قالب مدرن خود پیشترفت‌های بسیاری یافته‌است، اماعلوم مرتبط و وابسته به آن، از زمان‌های قدیم مورد مطالعه قرار گرفته‌است. فلسفه طبیعی در اوایل تمدن‌های باستانی  بین النهرین،  مصر،  شبه‌قاره هند  و  چین  مورد مطالعه قرار گرفت.با این حال، ریشه‌های زیست‌شناسی مدرن و گرایش به مطالعه طبیعت اغلب به  یونان باستانبرمی‌گردد .[ ۲ ] در حالی که مطالعه رسمی طب به بقراط (حدود ۴۶۰ سال قبل از میلاد -- حدود ۳۷۰ سال قبل از میلاد) برمی گردد، اما ارسطو (۳۲۲ سال قبل از میلاد و ۳۸۴ پیش از میلاد) گسترده‌ترین سهم را برای توسعه زیست شناسی به کار گرفت. نقش برجسته او در تاریخچه حیوانات و کارهای دیگری با تکیه بر طبیعت‌گرایی، و فعالیت‌های تجربی دیگری که بر روی علت و معلولی زیستی و تنوع زندگی متمرکز بود، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است .ثئوفراستوس  جانشین ارسطو در  لیسه، سلسله کتاب‌هایی در زمینه  گیاه‌شناسینوشت که تا به امروز سالم ماند و به عنوان مهم‌ترین سهم از دوران باستان و حتی  قرون وسطی  از علوم گیاهی به حساب می‌آید .

مبانی زیست شناسی مدرن

بخش عمده‌ای از زیست شناسی مدرن را می‌توان متشکل از پنج اصل به‌هم وابسته دانست که شامل : نظریه سلولی، تکامل، ژنتیک، هموستازی، و انرژی است.

سطوح زیست‌شناسی

زیست‌شناسی گستره پهناوری از  رشته‌های تحصیلی  دانشگاهی  را دربرمی‌گیرد. بسیاری از این عرصه‌ها گاه خود به عنوان رشته‌های جدا و مستقلی قلمداد می‌گردند. روی‌هم‌رفته این رشته‌ها به مطالعه زیست در مقیاس‌ها و سطوح گوناگون می‌پردازند از جمله :

در مقیاس هسته‌ای از راه زیست‌شناسی مولکولی، زیست شیمی، و تا اندازه‌ای ژنتیک
در مقیاس یاخته‌ای از طریق زیست‌شناسی یاخته‌ای
در مقیاس چندیاخته‌ای از راه فیزیولوژی، کالبدشناسی، و بافت‌شناسی
در سطح شکل‌گیری یا ریخت زایی (اونتوژنی) یک سازواره مفرد از راه پژوهش در رشته زیست‌شناسی تکاملی
در سطح وراثت میان زایندگان و زادگان از راه دانش ژنتیک
در سطح رفتار گروهی از راه رفتارشناسی
در سطح بررسی مجموعه یک جمعیت از طریق ژنتیک جمعیت و در مقیاس چندگونه‌ای‌تبارها از راه دانش سامانه‌شناسی

در سطح جمعیت‌های وابسته‌به‌هم و  زیستگاه‌های  ایشان از راه  بوم‌شناسی  و زیست‌شناسی  فرگشتی  و نیز احتمالاً از راه دانشدگرزیست شناسی  که به بررسی وجود زیست در ورای کره زمین می‌پردازد.

پرسش های پاسخ داده شده
 • باقر جعفروند

  [ 1396/01/07 21:1:39 ]

  سلام من در رشته دبیری زیست دانشگاه فرهنگیان مشغول به تحصیلم دو سوال داشتم یکی اینکه مدرک کارشناسی من جز کدام شاخه زیست شناسی به حساب می آید و دوم این که آیا من میتوانم در رشته فیزیولوژی پزشکی ادامه تحصیل دهم با توجه به این که زیر شاخه وزارت بهداشت میباشد


  درود بر شما

  متاسفانه ماهان هیچ گونه خدماتی برای رشته شما و همچنین رشته های وزارت بهداشت ندارد و اگر میخواهید که مطمئن شوید متوانید در فیزیولوژی شرکت نمایید دفترچه وزارت بهداشت را از سایت وزارت بهداشت دانلود نمایید شرایط پذیرش در دفترچه ذکر شده است.
  پیروز و سربلند باشید.

 • کبری کهلویی

  [ 1395/11/05 23:4:0 ]

  با سلام میخواستم بدونم به دکترای بیوتکنولوژی پزشکی شماره نظام پزشکی تعلق میگیره؟


  درود بر شما

  لطفا در این رابطه با واحد دکتری ماهان تماس بگیرید که اطلاعات صحیحی دریافت کنید.
   شماره تماس: 02188401313
  با سپاس

 • کبری کهلویی

  [ 1395/11/05 22:9:23 ]

  با سلام میخواستم بدونم در کتاب زیست شناسی سلولی و مولکولیتون از کدوم کتابهای مرجع استفاده کردین؟؟از کتاب لودیش استفاده شده؟


  درود بر شما

   به منابع کلی دسترسی نداریم در حال حاضر و در مورد اینکه پرسیدید از کتاب لودیش استفاده شده باید بگم بله از این کتاب استفاده شده است.
  موفق و پیروز باشید.

 • ابراهیم

  [ 1395/10/06 13:32:31 ]

  سلام / 1- چرا کتاب زبان 504 را برای تهیه قرار نداده اید لطفا کتاب جایگزین آنرا معرفی نمایید 2-برای رشته شناور زیست دریا کتاب مناسب اکولوژی با تاکید بر تنوع زیستی وآلودگی دریا را لطفا معرفی کنید. 3 - از نمایندگی ه مشود کتاب تکی دریافت کرد یا خیر؟


  سلام روز بخیر
  موسسه ماهان کتابهای خودش رو داره کتاب 504رو میتونید از کتابفروشی ها تهیه کنید اما کتاب زبان عمومی ماهان جز کتابهای بسیار کامل می باشد
  نمایندگی ها کتابها را به طور پکیج کامل در اختیار داوطلبان قرار می دهند.


 • نوید

  [ 1395/09/23 1:7:20 ]

  سلام من کارشناسی حسابداری دارم میخواستم بدونم اگه ارشد زیست شناسی بخونم برای من مشکلی ایجاد نمیشه که دروس پایه ی این رشته رو تو کارشناسی نخوندم؟


  با عرض سلام

  نه دوست عزیز مشکل خاصی برای شما پیش نمیاد فقط قبل تغییر رشته باید به چند نکته به خوبی توجه کنید:
  1) به رشته ی زیست شناسی کاملا علاقه داشته باشید و با آگاهی این رشته را انتخاب کنید.
  2) باید انگیزه  بالایی برای رسیدن به هدفتون داشته باشید.
  3) به علت تغییر رشته در ابتدای مطالعه برای قبولی در این رشته ممکن است بازدهی مناسبی نداشته باشید نباید دل سرد شوید و بدون توقف ادامه دهید.
  4) داشتن برنامه ریزی و استفاده از منابع معتبر نیز برای حصول موفقیت شما لازم است.
  همچنین خدمتتان عرض کنم که برخی از دوستان من با تغییر رشته توانسته اند در رشته ی زیست شناسی دانشگاه تهران قبول شوند پس شما هم می توانید.
  موفق و پیروز باشید

 • پژمان

  [ 1395/08/30 21:50:57 ]

  با سلام میخواستم بدونم با لیسانس زیست شناسی پیام نور میتوان در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت رو شرکت کرد؟وزارت علوم چطور؟


  با سلام

  برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد وزرات علوم مانعی وجود ندارد همچنین  برای وزرات بهداشت  فکر نمی کنم مانعی باشد اما برای مطمئن شدن از این موضوع دفترچه ی راهنمای آزمون های وزرات بهداشت را مطالعه کنید.
  موفق باشید

 • فرشته

  [ 1395/08/20 19:44:7 ]

  سلام وقت بخیر من دانشجوی ترم 5 زیست شناسی جانوری دانشگاه گلستان هستم .با معدل کل 17.48. خواستم در مورد پذیرش استعداد درخشان در دانشگاه های تهران بپرسم.و اینکه قبولی توی رشته های گروه علوم سلولی توی این دانشگاه ها به طور میانگین چه رتبه هایی رو در برمیگیره.وسوال آخر اینکه برای موفقیت باید از چه زمانی برای کنکور شروع کنم. با تشکر


  باعرض سلام

  در مورد پذیرش استعداد درخشان می توانید به سایت دانشگاه مد نظرتون مراجعه کنید و قوانین آن را مطالعه کنید.
  برای قبولی در یکی از گرایش های مجموعه سلولی و مولکولی در دانشگاه های تهران به طور میانگین  رتبه ی زیر صد لازم است.
  برای موفقیت هیچ وقت دیر نیست اما به طور کلی با شش ماه مطالعه منظم میتونید رتبه ی خوبی رو کسب کنید.


 • حبيب حسيني

  [ 1395/08/11 19:26:59 ]

  با سلام و خسته نباشيد به شما عزيزان بنده كارشناس پرستاري هستم علاقه دارم در رشته ارشد ژنتيك ادامه تحصيل بدهم آيا امكان آن در وزارت بهداشت يا وزارت علوم وجود دارد؟


  با عرض سلام و عرض پوزش به دلیل تاخیر در پاسخگویی

  با توجه به دفترچه راهنمای کارشناسی ارشد وزارت بهداشت امکان  شرکت در آزمون ژنتیک پزشکی برای شما وجود ندارد و برای مطلع شدن ازامکان شرکت د آزمون کارشناسی ارشدژنتیک وزارت علوم دفترچه ی راهنمای آن را مطالعه کنید.
  موفق باشید

 • مریم

  [ 1395/06/23 14:41:4 ]

  من لیسانس زیست شناسی -عمومی دارم.میتوانم برای دانشگاه فرهنگیان اقدام کنم و دبیر بشوم؟


  سلام

  نه،برای ورود به دانشگاه فرهنگیان شما باید در کنکور سراسری شرکت کنید.
  البته در آزمون های استخدامی دانشگاه فرهنگیان می توانید شرکت کنید.

 • محسن مهدوی

  [ 1395/06/13 1:3:21 ]

  با سلام. من کارشناسی اموزش زبان انگلیسی دارم. و به َمجموعه زیست شناسی علوم سلولی و ملوکولی علاقه دارم، مخصوصا ژنتیک. سوالم اینه که بین این هشت گرایش کدام اسان تر و کدام پردرامد تر است و بازارکاربهتری دارد؟ 1)علوم سلولی و مولوکولی - 2)ژنتیک - 3)میکروبیولوژی - 4)بیوشیمی - 5)بیوفیزیک - 6)زیست فناوری (بیوتکنولوژی) میکروبی - 7)زیست فناوری دریا - 8) زیست فناوری- گرایش صنعت و محیط زیست. و ایا بنظر شما من رشته خودم رو ادامه بدهم یا در یکی از این هشت گرایش زیست شناسی در مقطع کارشناسی ارشد شرکت کنم؟ درضمن من روزی 4 تا 5 ساعت میتوانم برای مطالعه وقت بگذارم. به کمکتان احتیاج دارم. باتشکر فراوان.


  سلام دوست عزیز

  برای انتخاب یک رشته دو نکته خیلی مهم است،
  1-هدف شما از ورود به این رشته چیست؟
  2- آیا انگیزه کافی برای ادامه تحصیل دارید؟
  با توجه به این که شما قصد دارید تغییر رشته دهید خیلی بیشتر باید نسبت به انتخاب رشته تان  دقت کنید.
  اگر به رشته ای علاقه دارید مطمئن باشید ، با برنامه ریزی درست،استفاده از منایع صحیح و تلاش مستمر به همان اندازه ی 5-4 ساعت به هدفتان خواهید رسید.
  برای انتخاب هریک از گرایش هایی که نام بردید باید نسبت به آن ها آگاهی پیدا کنید و براساس علاقه خود آن را انتخاب کنید.سوال خود را بپرسید
در صورتیکه علاقه مند به دسته بندی سوالات خود به نام خودتان هستید ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید و سپس سوال خود را مطرح نمایید تا پس از پاسخ در بخش سوالات من قابل مشاهده باشد.
در صورت تمایل وارد شوید
 • انتخاب مقطع :


  انتخاب گروه :


  انتخاب رشته :


  استان :


  شهر :


 •  
 •    
 •  
 •