کارشناسی ارشد مجموعه حسابداریتاریخچه حسابداری

نگهداری دفاتر حسابداری گرچه به شکل بسیار ساده از قرنها پیش در تاریخ بشر معمول بوده است .بابلی ها پرداخت حقوق و دستمزد را با خط میخی بر الواح گلی نقش می کردند . مصریان قدیم درامد و هزینه موسسات دولتی و عملیات و معاملات بنگاه های بازرگانی را بر کاغذ پاپیروس ثبت می نمودند .
پیشینه حسابداری در ایران به نخستین تمدنهایی بر میگردد که در این سرزمین پا گرفت و مدارک حسابداری متنوع ومتعددی برای اداره امور حکومتی و اجرای فعالیت های اقتصادی ابداع شد که در پاسخ به نیازهای زمان  ، سیر تحولی و تکاملی داشته است و ممیزی املاک در تمدن ساسانی و تکامل حسابداری سیاق برای نگاهداری حساب درآمد و مخارج حکومتی در دوران سلجوقیان و نگهداری حساب فعالیت های بازرگانی به حساب سیاق ، نمونه های بارز و پیشرفته آن است .
در ایران عصرحاضر اولین قانون که حرفه حسابداری و حسابرسی را به رسمیت شناخت قانون مالیات درامد مصوب سال 1225 بود . در آین نامه که برای همین قانون در سال 1340 توسط وزارت دارای تدوین شد ، محاسب قسم خورده و کارشناس حساب مطرح گردیده است  . از سالهای پیش برخی از اهل فن درصد تشکیل انجمن حسابداران و حسابرسان مستقل ایران بودند ، نظیر آنچه که در بسیاری از کشورهای مترقی جهان وجود داشت . در مرداد ماه سال 1340 وزارت دارایی بر اساس اختیارات حاصله از ماده 33 قانون مالیات بر درآمد مصوب سال 1340 ،آیین نامه مربوط به تاسیس انجمن  محاسبین قسم خورده و کارشناسان حساب را به منظور تشکیل مرجع رسمی جهت رسیدگی  به حسابها و دفاتر اشخاص و شرکتها و موسسان دیگر و اظهار نظر در اختلاف محاسباتی صادر کرد . انجمن در این آئین نامه “مستقل و دارای شخصیت حقوقی ” معرفی شده است.
در دی ماه 1340 وزارت دارایی در فراهم آوردن مقدمات تشکیل این انجمن پیش قدم  شد و کمیسیونی را برای رسیدگی به صلاحیت داوطلبان عضویت انجمن مزبور تشکیل داد . ریاست کمیسیون با نماینده وزیر دارایی و اعضای آن عبارت بود از : دادستان دیوان محاسبات ، نمایندگان دادستان تهران ، اتاق بازرگانی ، کانون بانکها ، بانک مرکزی ایران و سه نفر حسابدار متخصص. این کمیسیون به مدت 9 ماه تقاضای داوطلبان را در مورد رسیدگی قرارداد پس از اخذ امتحانات لازم ، نخستین اعضای انجمن را انتخاب کرد . اعضای مذکور به موجب حکم وزیر دارایی وقت به عنوان حسابداران قسم خورده شناخته شدند و در تیرماه 1342 نخستین جامعه حسابداران و حسابرسان ایرانی با 36 نفر عضو ، تاسیس و این جامعه به نام “انجمن قانونی محاسبین  قسم خورده و کارشناسان ایران ” به ثبت رسید . ماده اول اساس نامه انجمن ، هدف از تشکیل آن را “متشکل ساختن حسابداران صلاحیت دار کشور و تربیت حسابداران خبره  و تمرکز عمل کارشناسی  حساب و تدوین اصول حسابداری و حسابرسی  و اجرای دقیق موازین حرفه ای و اخلاقی توسط اعضای رسمی انجمن “تعریف میکند . انجمن قانونی محاسبین قسم خورده و کارشناسان حساب ایران تا خرداد ماه 1343 تنها جامعه حرفه ای حسابداران و حسابرسان ایرانی بود . در تاریخ 30 خرداد ماه 1343 انجمن دیگری به نام ” انجمن حسابداران ایرانی ” تاسیس شد که هدف این انجمن نیز توسعه حرفه حسابداری و حسابرسی  بود .
در قانون مالیات های مستقیم  مصوب 28 اسفند ماه 1345 مقرر شد  که به منظور استفاده از نتایج حسابرسی ، از میان حسابداران متخصص در امور رسیدگی به دفاتر و حساب سود و زیان و تراز نامه برای تشخیص درآمد مشمول مالیات مودیان  ، عده ای به عنوان “حسابداران رسمی ” تعیین شوند . در بعضی از موارد ، نتیجه رسیدگی این حسابداران رسمی مورد قبول وزارت دارای قرار گرفته است . به موجب همین قانون بود که کانون  حسابداران رسمی با تعداد 54 عضو به ثبت رسید . کانون حسابداران رسمی توسط هیات مدیره منتخب مجمع عمومی اداره می شد و وظیفه اصلی کانون ،نظارت بر کار حرفه ای اعضا بود . کانون مزبور تا سال 1359 که شورای انقلاب مواد قانونی مربوط به حسابداران رسمی ( مواد 275 تا 281 ) را ملغی اعلام کرد به کار خود ادامه داد و سپس در این سال منحل گردید . در سنوات پس از انقلاب سازمان حسابرسی با تصویب قانون تشکیل مورخ 5/10/1362 و اساسنامه قانونی مصوب 17/6/1366 مجلس شورای اسلامی ، عملا فعالیت خود را از تاریخ 16/9/1362 با ادغام شرکت سهامی حسابرسی وزارت امور اقتصادی و دارایی و موسسه حسابرسی سازمان صنایع ملی و سازمان برنامه آغاز کرد . همچنین موسسات حسابرسی بنیاد مستضعفان و بنیاد شهید در تاریخ   28/12/1376 منحل و با کلیه امکانات و پرسنل از تاریخ 1/1/1368  به سازمان  حسابرسی ملحق گردیدند. این سازمان طبق اساسنامه ، مرجع تخصصی و رسمی تدوین اصول و ضوابط حسابداری و حسابرسی در سطح کشور تعیین شد .
همچنین قانون استفاده از خدمات تخصصی حسابدارا ن ذیصلاح به عنوان حسابدار رسمی در بهمن ماه 1372 به تصویب رسید . به موجب این قانون به منظور اعمال نظارت مالی بر واحد های تولیدی ، بازرگانی و خدماتی و همچنین حصول اطمینان از قابل اعتماد بودن صورت های مالی واحد های مزبور در جهت حفظ منافع عمومی ، صاحبان سرمایه و دیگر اشخاص ذیحق و ذینفع ، به دولت اجازه داده می شود از خدمات تخصصی و حرفه ای حسابداران ذیصلاح استفاده نماید .

کلاسهای کارشناسی ارشد حسابداری

آزمونهای آزمایشی کارشناسی ارشد حسابداری

جزوات و بسته های کارشناسی ارشد حسابداری

بانک تست کارشناسی ارشد حسابداری


پرسش های پاسخ داده شده
 • صبا

  [ 1397/01/31 23:53:27 ]

  سلام من سال ۹۲ کارشناسیمو گرفتم الان میخوام بخونم برای ارشد خب چندسال گذشته و من خیلی مطالب مالی یادم نمیاد . کتاب هایی که اینجا ذکر شده . اگه تهیه کنم و مطالعه کنم کافی؟ یا برای حسابداری مالی باید کلاس برم؟ماهان کلاس داره و هزینش چقدر؟؟؟


  سلام وقتتون بخیر

  موسسه ماهان مانور زیادی تو این رشته داشته شما میتوانید پک کتاب ها را تهیه بفرمایید و درصورت تمایل در کلاس غیرحضوری(آنلاین)ما شرکت کنید که بسیار مفید هستند .برای کسب اطلاعات بیشتر با دفتر موسسه 0218506تماس حاصل فرمایید.
  موفق باشید

 • Hadi

  [ 1396/12/07 0:50:22 ]

  سلام برا ارشد حسابداری برای درس حسابداری مالی و صنعتی کتاب جمع وجور مثل کتاب کوچک درس زبان و ریاضی و امار ندارید


  با سلام

  برای تهیه ی کتاب مورد نظر با دفتر موسسه قسمت کتابفروشی خانم حسینی با این شماره در تماس باشید .
  0218506
  موفق باشید

 • Hadi

  [ 1396/12/04 1:15:21 ]

  سلام برا کنکور ارشد حسابداری کتاب مثل این کتاب کوچک که شامل دروس ریاضی و أمار وزبان هست برا دروس حسابداری مالی و صنعتی و حسابرسی ندارید که شامل نکات کلیدی باشد


  باسلام

  دوست عزیز در رابطه با کتاب های مورد نظر و خریداری آن میتوانید بادفتر موسسه ماهان تماس بگیرید و با خانم حسینی در تماس باشید.
  موفق باشید
  0218506

 • samira

  [ 1396/11/28 11:45:17 ]

  ببخشید این خلاصه منابع اصلی و ازکجا میتونم تهیه کنم و اینکه اون منابعی که یه ماه پیش گرفتمو نمی تونم بخونم؟؟


  سلام خدمت شما

  کتابهایی که تهیه کردین خلاصه شده از کتابهای مرجع و اصلی هست به طور مثال چهار تا کتاب 500 صفحه ای در یک جلد کتاب خلاصه شده
  خلاصه تر از اون میشه کتابهای هشت آزمون که ماهان توی یه سری از رشته ها داره که آزمونهای هشت سال اخیر کنکور با پاسخ تشریحی هستش
  ولی اون برای ماه آخر هستش 
  نه برای مطالعه کلی
  موفق باشین

 • samira

  [ 1396/11/28 10:9:42 ]

  باسلام و عرض خسته نباشید من تا کنکور دو ماه وقت دارم و از اونجای که با حجم بالای از منابع روبرویم که 7تا کتابه و تا بحالم چیزی نخوندم چطوری باید بخونم که بونم قبول بشم و منابع هم برای مدرسان شریف لطفا راهنمایی کنین با تشکر


  سلام دوست عزیز،

  با توجه به زمان باقی مانده تا کنکور باید برای مطالعه از کتابهای کمک آموزشی و جزوات استفاده کنید.
  این جزوات خلاصه منابع اصلی هستند و مطالب کنکوری و مفید را درخود جای داده اند.
  با آرزوی موفقیت شما

 • رامین میرزایی

  [ 1396/11/18 0:18:54 ]

  سلام میخواستم بدونم اون کتاب کوچک خلاصه ای که تو سایت گذاشتین چه مباحثی و چه درسایی رو پوشش میده. ممنون


  درود دوست عزیز

  کتابهای خلاصه موسسه ماهان در واقع خلاصه کتابهای مرجع هستند که مطالب مفید و کنکوری کتب مرجع را ارائه میدهند.
  با آرزوی موفقیت شما

 • Abbas

  [ 1396/10/05 0:38:44 ]

  سلام خسته نباشید من دانشجوی کارشناسی حسابداری هستم نمیسال بهمن ترم آخرم هست میخوام توی آزمون ارشد حسابداری شرکت کنم و تازه از الان تصمیم دارم شروع ب مطالعه کنم با توجه ب اینکه هنوز دانشجو هستم کلاس هام برقرار هست و فقط ۴ماه وقت دارم شما چ پیشنهادی برای من دارید برای اینکه بتونم نتیجه خوبی بگیرم از کدوم پکیچ استفاده کنم بهتره؟!


  با سلام دوست عزیز،

  با توجه به زمان باقی مانده از کتابهای کمک آموزشی که خلاصه منابع اصلی هستند کمک بگیرید،
  هم چنین می توانید از کلاسهای ترم زمستان برای رسیدن به هدف استفاده کنید، شروع کلاسها از 20 بهمن ماه می باشد.
  برای بهره مندی از مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید.
  8506_021
  با آرزوی موفقیت شما...

 • حسن زرین

  [ 1396/09/23 12:41:34 ]

  سلام میخواستم بدونم فروش فیلم‌های آموزشی حسابداری بصورت ارسالی ندارید


  سلام

  فایل های آفلاین کلاسهای آنلاین که در دوره تابستان و پاییز برگزار شد رو میتونید تهیه بفرمایید
  برای اطلاع از قیمت و دوره ها میتونید با خانم زاده رحیم با شماره 09109019035 در تلگرام پیام بدین ایشون شما رو کامل راهنمایی خواهند کرد

 • Elahe

  [ 1396/08/09 14:28:51 ]

  با سلام و خسته نباشيد خدمت شما بنده ليسانس حسابدارى دارم ميخواستم براى ارشد شركت كنم فقط نميدونم رشته خودمو ادامه بدم بهتره يا رشته مديريت مالى؟ بازار كار تو كدوم رشته بهتره؟ ممنون ميشم راهنماييم كنيد.


  سلام خدمت شما

 • شیرکو

  [ 1396/04/19 16:30:3 ]

  با عرض سلام و خسته نباشید بنده یه سوالی داشتم خدمتتون بنده کارشناسی حسابداری دارم و متاسفانه یه اشتباهی کردم ارشد مدیریت دولتی خونم الان برای دکتری بنظر شما کدوم رشته رو از بین حسابداری و مدیریت و رشته مالی ادامه بدم بهتره و بدرم میخوره ؟ مثلا برای استخدامی و یا تدریس در دانشگاه و کلا ممنون میشم یکم خوب راهنماییم کنید سردرگم شدم از هرکس سوال میکنم یه چیزی تحویلم میده ممنونم از لطفتون


  سلام و روز بخیر
  تماس گرفتم خدمتتون توضیحات کامل دادم

  بازم اگر هر سوالی داشتین با من تماس بگیرین در خدمتتون هستم

  021-8506 داخلی 123 زاده رحیم هستم
  شماره تلگرام
  09109019035اولین قبلی1 | 2 | 3بعدی آخرین
سوال خود را بپرسید
در صورتیکه علاقه مند به دسته بندی سوالات خود به نام خودتان هستید ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید و سپس سوال خود را مطرح نمایید تا پس از پاسخ در بخش سوالات من قابل مشاهده باشد.
در صورت تمایل وارد شوید
 • انتخاب مقطع :


  انتخاب گروه :


  انتخاب رشته :


  استان :


  شهر :


 •  
 •    
 •  
 •