کارشناسی ارشد حسابداری | ماهانتاریخچه حسابداری

نگهداری دفاتر حسابداری گرچه به شکل بسیار ساده از قرنها پیش در تاریخ بشر معمول بوده است .بابلی ها پرداخت حقوق و دستمزد را با خط میخی بر الواح گلی نقش می کردند . مصریان قدیم درامد و هزینه موسسات دولتی و عملیات و معاملات بنگاه های بازرگانی را بر کاغذ پاپیروس ثبت می نمودند .
پیشینه حسابداری در ایران به نخستین تمدنهایی بر میگردد که در این سرزمین پا گرفت و مدارک حسابداری متنوع ومتعددی برای اداره امور حکومتی و اجرای فعالیت های اقتصادی ابداع شد که در پاسخ به نیازهای زمان  ، سیر تحولی و تکاملی داشته است و ممیزی املاک در تمدن ساسانی و تکامل حسابداری سیاق برای نگاهداری حساب درآمد و مخارج حکومتی در دوران سلجوقیان و نگهداری حساب فعالیت های بازرگانی به حساب سیاق ، نمونه های بارز و پیشرفته آن است .
در ایران عصرحاضر اولین قانون که حرفه حسابداری و حسابرسی را به رسمیت شناخت قانون مالیات درامد مصوب سال 1225 بود . در آین نامه که برای همین قانون در سال 1340 توسط وزارت دارای تدوین شد ، محاسب قسم خورده و کارشناس حساب مطرح گردیده است  . از سالهای پیش برخی از اهل فن درصد تشکیل انجمن حسابداران و حسابرسان مستقل ایران بودند ، نظیر آنچه که در بسیاری از کشورهای مترقی جهان وجود داشت . در مرداد ماه سال 1340 وزارت دارایی بر اساس اختیارات حاصله از ماده 33 قانون مالیات بر درآمد مصوب سال 1340 ،آیین نامه مربوط به تاسیس انجمن  محاسبین قسم خورده و کارشناسان حساب را به منظور تشکیل مرجع رسمی جهت رسیدگی  به حسابها و دفاتر اشخاص و شرکتها و موسسان دیگر و اظهار نظر در اختلاف محاسباتی صادر کرد . انجمن در این آئین نامه “مستقل و دارای شخصیت حقوقی ” معرفی شده است.
در دی ماه 1340 وزارت دارایی در فراهم آوردن مقدمات تشکیل این انجمن پیش قدم  شد و کمیسیونی را برای رسیدگی به صلاحیت داوطلبان عضویت انجمن مزبور تشکیل داد . ریاست کمیسیون با نماینده وزیر دارایی و اعضای آن عبارت بود از : دادستان دیوان محاسبات ، نمایندگان دادستان تهران ، اتاق بازرگانی ، کانون بانکها ، بانک مرکزی ایران و سه نفر حسابدار متخصص. این کمیسیون به مدت 9 ماه تقاضای داوطلبان را در مورد رسیدگی قرارداد پس از اخذ امتحانات لازم ، نخستین اعضای انجمن را انتخاب کرد . اعضای مذکور به موجب حکم وزیر دارایی وقت به عنوان حسابداران قسم خورده شناخته شدند و در تیرماه 1342 نخستین جامعه حسابداران و حسابرسان ایرانی با 36 نفر عضو ، تاسیس و این جامعه به نام “انجمن قانونی محاسبین  قسم خورده و کارشناسان ایران ” به ثبت رسید . ماده اول اساس نامه انجمن ، هدف از تشکیل آن را “متشکل ساختن حسابداران صلاحیت دار کشور و تربیت حسابداران خبره  و تمرکز عمل کارشناسی  حساب و تدوین اصول حسابداری و حسابرسی  و اجرای دقیق موازین حرفه ای و اخلاقی توسط اعضای رسمی انجمن “تعریف میکند . انجمن قانونی محاسبین قسم خورده و کارشناسان حساب ایران تا خرداد ماه 1343 تنها جامعه حرفه ای حسابداران و حسابرسان ایرانی بود . در تاریخ 30 خرداد ماه 1343 انجمن دیگری به نام ” انجمن حسابداران ایرانی ” تاسیس شد که هدف این انجمن نیز توسعه حرفه حسابداری و حسابرسی  بود .
در قانون مالیات های مستقیم  مصوب 28 اسفند ماه 1345 مقرر شد  که به منظور استفاده از نتایج حسابرسی ، از میان حسابداران متخصص در امور رسیدگی به دفاتر و حساب سود و زیان و تراز نامه برای تشخیص درآمد مشمول مالیات مودیان  ، عده ای به عنوان “حسابداران رسمی ” تعیین شوند . در بعضی از موارد ، نتیجه رسیدگی این حسابداران رسمی مورد قبول وزارت دارای قرار گرفته است . به موجب همین قانون بود که کانون  حسابداران رسمی با تعداد 54 عضو به ثبت رسید . کانون حسابداران رسمی توسط هیات مدیره منتخب مجمع عمومی اداره می شد و وظیفه اصلی کانون ،نظارت بر کار حرفه ای اعضا بود . کانون مزبور تا سال 1359 که شورای انقلاب مواد قانونی مربوط به حسابداران رسمی ( مواد 275 تا 281 ) را ملغی اعلام کرد به کار خود ادامه داد و سپس در این سال منحل گردید . در سنوات پس از انقلاب سازمان حسابرسی با تصویب قانون تشکیل مورخ 5/10/1362 و اساسنامه قانونی مصوب 17/6/1366 مجلس شورای اسلامی ، عملا فعالیت خود را از تاریخ 16/9/1362 با ادغام شرکت سهامی حسابرسی وزارت امور اقتصادی و دارایی و موسسه حسابرسی سازمان صنایع ملی و سازمان برنامه آغاز کرد . همچنین موسسات حسابرسی بنیاد مستضعفان و بنیاد شهید در تاریخ   28/12/1376 منحل و با کلیه امکانات و پرسنل از تاریخ 1/1/1368  به سازمان  حسابرسی ملحق گردیدند. این سازمان طبق اساسنامه ، مرجع تخصصی و رسمی تدوین اصول و ضوابط حسابداری و حسابرسی در سطح کشور تعیین شد .
همچنین قانون استفاده از خدمات تخصصی حسابدارا ن ذیصلاح به عنوان حسابدار رسمی در بهمن ماه 1372 به تصویب رسید . به موجب این قانون به منظور اعمال نظارت مالی بر واحد های تولیدی ، بازرگانی و خدماتی و همچنین حصول اطمینان از قابل اعتماد بودن صورت های مالی واحد های مزبور در جهت حفظ منافع عمومی ، صاحبان سرمایه و دیگر اشخاص ذیحق و ذینفع ، به دولت اجازه داده می شود از خدمات تخصصی و حرفه ای حسابداران ذیصلاح استفاده نماید .

کلاسهای کارشناسی ارشد حسابداری

آزمونهای آزمایشی کارشناسی ارشد حسابداری

جزوات و بسته های کارشناسی ارشد حسابداری

بانک تست کارشناسی ارشد حسابداری
پرسش های پاسخ داده شده
 • آزاده

  [ 1395/12/23 13:24:12 ]

  با عرض سلام و خسته نباشيد. من ميخوام براى ارشد آزمون بدم. ولى متاسفانه در درس حسابدارى مالى ضعيفم.ميخواستم بدونم قبل از مطالعه كتاب مرورى جامع حسابدارى مالى نوروش چه كتابى رو بخونم؟؟با تشكر


  سلام

  اگر میخواد تمام مطالب رو خوب یاد بگیره اون منبع اصلیه

  خیلی هم ساده توضیح داده

  اگه کتاب خلاصه تر میخواد از کتاب ماهان میتونه استفاده کنه


 • ساناز

  [ 1395/10/25 19:33:48 ]

  سلام خسته نباشید ، من فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر هستم و میخوام ارشد حسابداری شرکت کنم به نظرتون میتونم در این سه ماه و با بسته های آموزشی شما در کنکور موفق بشم؟؟؟؟


  با سلام و روزبخیر

  بله امکانش هست
  میتونید با شماره تلگرام ماهان پیام بدین تا بیشتر راهنمایی بشین
  09109019035

 • احسان

  [ 1395/10/21 3:58:9 ]

  سلام خواهش می کنم به سوال من جواب بدین من دانشجوی ترم سه عمران هستم . می خواستم واسه ارشد حسابداری بخونم . میدونم میشه فقط سوالم اینه که مث اینکه باید حداقل 30 واحد از دروس اصلی و تخصصی حسابداری با رشته ی کارشناسی که خوندیم یکی باشه در غیر اینصورت نمیشه تو این رشته تحصیل کرد ایا این حرف درسته؟ خواهش می کنم جواب بدین


  سلام. منعی برای شرکت و.پذیرش وجود نداره. بعد قبول شدن یه سری پیش نیاز داده میشه

 • مهرناز

  [ 1395/10/19 10:47:21 ]

  سلام وقتتون بخیر ،من کارشناسی علوم کامپیوتر خوندم سال 92 فارغ التحصیل شدم،مدرک فنی حسابداری دارم و شغلم حسابدار برای همین ارشد خواستم حسابداری شرکت کنم،با توجه به این زمان کم باقی مانده و ضمن اینکه من از ساعت 7 صبح تا 7 عصر سرکار هستم خواندن بسته های اموزشی شما کافیه ؟


  درود بر شما

  قطعا نیاز به زمانی بیشتری دارید برای درس خواندن و فقط بسته ها آموزشی کافی نیست ولی برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 0218506 تماس حاصل نمایید و با مشاور تخصصی رشته حسابداری صحبت کنید.
  سپاس

 • درنا

  [ 1395/09/16 15:27:45 ]

  سلام من ورودی فوق لیسانس مهندسی دولتی روزانه سال 93 بودم و سال 94 انصراف دادم.در این صورت میتونم کنکور ارشد حسابداری 96 شرکت کنم؟ در شرایط من که رشته غیر مرتبط بودم و درس هارو خودم میخوام بخونم آیا کتابهای آمادگی کنکور ماهان کافیست؟


  با سلام و احترام

  بله امسال میتونید شرکت کنید
  اولویت با کتابهای ماهان می باشد ولی برای دروس تخصصی تون باید در کنار کتابهای ماهان برای تفهیم بیشتر منابع کتابهای منبع رو هم بخونید.
  موفق باشید.

 • درنا

  [ 1395/09/15 15:54:29 ]

  سلام و خسته نباشید من لیسلنس مهندسی از دانشگاه دولتی دارم و پارسلام. اگر ارشد سراسری روزانه قبول شده و انصراف داده از شرکت توی کنکور 96 محرومهسال ارشد انصراف دادم.آیا کنکور 96 میتونم برای ارشد حسابداری امتحان بدم؟من که میخوام همه ی دروس را خودم از اول بخونم آیا کتابهای ماهان کافیست؟


  سلام. اگر ارشد سراسری روزانه قبول شدین و انصراف دادین از شرکت توی کنکور 96 محروم هستین

 • فرهاد

  [ 1395/08/24 17:45:4 ]

  با سلام. لطفا تاریخ شروع کلاس های آنلاین ارشد حسابداری را اعلام فرمایید با تشکر


  نام درس

  شماره کد

  نام استاد

  روز و ساعت

  تاریخ شروع

  زبان عمومی

  1

  دکتر رمضان نیا

  شنبه  20-16

  6/09/1395

  ریاضی  

  1

  دکتر رضاپور

  سه شنبه 16-12

  9/9/1395

  آمار

  1

  دکتر رضاپور

  سه شنبه 20-16

  9/9/1395

  نام درس

  شماره کد

  نام استاد

  روز و ساعت

  تاریخ شروع

  حسابداری  مالی

  1

  استاد قاسمی

  پنجشنبه 14-9

  11/09/1395

  حسابداری صنعتی

  1

  دکتر افشین احمدی

  دوشنبه 16-12

  8/09/1395

  حسابرسی

  1

  دکتر افشین احمدی

  دوشنبه 11 -8

  8/09/1395

 • شیدا

  [ 1395/07/24 19:32:5 ]

  با سلام من قصد تغییر رشته در مقطع ارشد به رشته حسابداری را دارم بنظر شما مجموعه کتاب های شما برای قبول شدن در روزانه تهران کافیه و یا لازمه کتاب های مرجع رو هم همراه کتاب های شما بخونم ؟


  سلام دوست عزیز

  برای دوستانی که خواهان تغییر رشته هستند مطالعه کتاب های مرجع الزامی است. 
  موفق باشید

 • زهره

  [ 1395/07/24 14:50:50 ]

  سلام خسته نباشيد من ليسانس حسابداري دارم ولي 5 سالي هست كه از درس و دانشگاه دور بودم ميخوام امسال دوباره ارشد شركت كنم و ميخوام بدونم اگه براي اين چند ماه باقيمانده ثبت نام كنم اصلا امكانش هست كه قبول بشم اخه همه چي يادم رفته .ممنون


  سلام دوست عزیز

  جهت دریافت مشاوره تخصصی روزهای فرد با شماره 0218506 تماس حاصل نمایید. 
  موفق باشید

 • الهه

  [ 1395/07/10 13:20:25 ]

  سلام من مدرک ارشد مدیریت بازرگانی دارم و می خوام دوباره ارشد حسابداری شرکت کنم البته لیسانسم غیر مرتبط با این دو رشته است آیا با این زمان باقی مانده امیدی برای قبولی روزانه تهران هست ؟ در ضمن من در نمایشگاه کتاب امسال اکثر کتاب های رشته آموزش زبان رو تهیه کردم ولی الان تصمیم گرفتم حسابداری شرکت کنم و اصلا کتاب ها رو باز هم نکردم آیا امکان تعویض کتاب ها با کتاب های رشته حسابداری هست ؟ ممنونم


  با سلام:

  دوست عزیز شما برای شرکت در کنکور کارشناسی ارشد 96 در صورتی که از همین امروز با برنامه ریزی شروع کنید میتوانید موفق شوید. میتوانید در روزهای یک شنبه و سه شنبه با شماره 0218506 تماس حاصل نمایید.اولین قبلی1 | 2بعدی آخرین
سوال خود را بپرسید
در صورتیکه علاقه مند به دسته بندی سوالات خود به نام خودتان هستید ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید و سپس سوال خود را مطرح نمایید تا پس از پاسخ در بخش سوالات من قابل مشاهده باشد.
در صورت تمایل وارد شوید
 • انتخاب مقطع :


  انتخاب گروه :


  انتخاب رشته :


  استان :


  شهر :


 •  
 •    
 •  
 •