کارشناسی ارشد علوم سیاسی | ماهان
*همه چیز درباره رشته علوم سیاسی


آنچه‌ مردم‌ به‌ نام‌ سياست‌ و مسائل‌ سياسي‌ مي‌شناسند با سياست‌ به‌ مفهومي‌ كه‌ در رشته‌ علوم‌ سياسي‌ مطرح‌ است‌، تفاوت‌ بسيار دارد. دانشجويان‌ موفق‌ اين‌ رشته‌ نيز بايد بدانند كه در نهايت نه‌ يك‌ سياستمدار بلكه‌ يك‌ سياست‌شناس‌ خواهند شد.

در واقع‌ علوم‌سياسي‌ به‌ بررسي‌ انديشه‌ها و نظريه‌هاي‌ سياسي‌ و كاركرد آنها در عرصه‌ جامعه‌ مي‌پردازد و رشته‌ علوم‌سياسي‌ ارائه‌ يكسري‌ نظريه‌ها يا يكسري‌ ابزارها و راهكارهايي‌ است‌ كه‌ بر اساس‌ آنها هر جامعه‌ شرايط‌ و مشكلات‌ حال‌ را بررسي‌ كرده‌ و از پيش‌ پا برمي‌دارد و براي‌ حركت‌ها و اقدامات‌ بعدي‌ ـ ترسيم‌ فضا براي‌ مسير آينده‌ ـ برنامه‌ريزي‌ مي‌كند همچنين‌ از تجارب‌ و دستاوردهاي‌ بشر كه‌ در طول‌ تاريخ‌ در عرصه‌ اجتماع‌ به‌ دست‌ آورده‌ است‌، بهره‌ مي‌برد. اين‌ رشته‌ از سه‌ شاخه‌ عمده‌ تشكيل‌ مي‌شود كه‌ عبارتند از:

دانش‌ حكومت‌ كردن‌ و نهادهاي‌ سياسي‌، نظريات‌ سياسي‌ و روابط‌ و سياست‌ بين‌الملل‌.

توانايي‌هاي‌ لازم‌ :

داشتن‌ شَم‌ سياسي‌ و علاقه‌ به‌ مسائل‌ سياسي‌ و برخورداري‌ از ديدي‌ عميق‌ و وسيع‌، ويژگي‌هاي‌ لازم‌ براي‌ يك‌ دانشجوي‌ رشته‌ علوم‌سياسي‌ است‌. همچنين‌ دانشجوي‌ اين‌ رشته‌ بايد فردي‌ منطقي‌ بوده‌ و نظرياتش‌ مستند به‌ دليل‌ و مدرك‌ باشد و ظرفيت‌ بالايي‌ داشته‌ باشد تا در بمباران‌ مسائل‌ روزمره‌ گيج‌ نشود‌ و عمق‌ مسائل‌ اجتماع‌ را ببيند. دانشجوي‌ علوم‌سياسي‌ لازم‌ است‌ با همه‌ اقشار جامعه‌ ارتباط‌ داشته‌ باشد تا بفهمد كه‌ مردم‌ جامعه‌اش‌ به‌ چه‌ فكر مي‌كنند و نيازهاي‌ آنها چيست‌؟ داوطلبان‌ كنكور سراسري‌ در صورتي‌ در اين‌ رشته‌ موفق‌ مي‌شوند كه‌ كتب‌ تاريخي‌ بخصوص‌ تاريخ‌ سياسي‌ را دوست‌ داشته‌ باشند و فلسفه‌ را با علاقه‌ بخوانند.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران :

در حال‌ حاضر تعدادي‌ از فارغ‌التحصيلان‌ رشته‌ علوم‌سياسي‌ در بخش‌هاي‌ سياسي‌ و حقوقي‌ سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها و همچنين‌ در صدا و سيما مشغول‌ به‌ كار مي‌باشند اما حدود 90% فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ با مشكل‌ اشتغال‌ روبرو هستند. با اين‌ وجود اگر دانشجويي‌ واقعاً علاقه‌مند بوده‌ و در اين‌ رشته‌ موفق‌ و متبحر باشد و همچنين‌ قلم‌ خوبي‌ داشته‌ باشد از نظر شغلي‌ مشكلي‌ نخواهد داشت‌. اما متأسفانه‌ بسياري‌ از دانشجويان‌ شناخت‌ و علاقه‌ لازم‌ را ندارند و در واقع نمي‌دانند كه براي چه به اين رشته آمده‌اند.

درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

مباني‌ علم‌ سياست‌، مباني‌ علم‌ حقوق‌، مباني‌ علم‌ اقتصاد، مباني‌ جامعه‌شناسي‌ عمومي‌، روش‌ تحقيق‌ در علوم‌ سياسي‌، حقوق‌ اساسي‌ (كليات‌)، حقوق‌ اساسي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌، مباني‌ انديشه‌هاي‌ سياسي‌ در اسلام‌، حقوق‌ بين‌الملل‌ اسلام‌، نظام‌ سياسي‌ و دولت‌ در اسلام‌، انديشه‌هاي‌ سياسي‌ در اسلام‌ و ايران‌، جنبش‌هاي‌ اسلامي‌ معاصر، تحولات‌ سياسي‌ و اجتماعي‌ ايران‌ ، انقلاب‌ اسلامي‌ ايران‌، تاريخ‌ روابط‌ خارجي‌ ايران‌ از قاجاريه‌ تا دوران‌ معاصر، سياست‌ خارجي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌، مسائل‌ اقتصادي‌ و سياسي‌ نفت‌ در ايران‌، حقوق‌ اداري‌، خليج‌فارس‌ و مسائل‌ آن‌، مسائل‌ سياسي‌ و اقتصادي‌ جهان‌ سوم‌، اصول‌ روابط‌ بين‌الملل‌، تاريخ‌ روابط‌ بين‌الملل‌ از 1871 تا 1945 ، سازمان‌هاي‌ بين‌المللي‌، تاريخ‌ انديشه‌هاي‌ سياسي‌ در غرب‌ از قبل‌ از افلاطون‌ تا قرن‌ بيستم‌، انديشه‌هاي‌ سياسي‌ در قرن‌ بيستم‌، ديپلماسي‌ و رفتار سياسي‌ در اسلام‌، حقوق‌ بين‌الملل‌ عمومي‌، فن‌ ديپلماسي‌ و آداب‌ كنسولي‌، حقوق‌ بين‌الملل‌ خصوصي‌، تئوري‌هاي‌ انقلاب‌، شناخت‌ ماهيت‌ و عملكرد امپرياليسم‌، سير قدرت‌ در درياها، نوسازي‌ و دگرگوني‌ سياسي‌، جامعه‌شناسي‌ سياسي‌، سياست‌ خارجي‌ قدرت‌هاي‌ بزرگ‌، مسائل‌ نظامي‌ و استراتژيك‌ معاصر، تاريخ‌ تحول‌ دولت‌ در اسلام‌، متون‌ سياسي‌ به‌ زبان‌ خارجي‌.

پرسش های پاسخ داده شده
 • mohammad

  [ 1396/01/15 0:6:7 ]

  سلام. با لیسانس پرستاری امکان ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد علوم سیاسی هست؟ دفترچه ای که وزارت بهداشت منتشر کرده به طور واضحی اشاره نشده.


  درود بر شما

  به در کارشناسی ارشد شما میتوانید هر رشته ای که تمایل دارید ادامه دهید.
  پیروز سربلند باشید

 • عطا پیرصمدی

  [ 1396/01/09 14:7:37 ]

  سلام و خسته نباشید برای اینکه از حداقل درصد مورد نیاز دروس علوم سیاسی برای قبولی در دانشگاه های روزانه و حتی برای رتبه برتر شدن مطلع بشوم باید به کجا رجوع کنم؟؟


  با سلام خدمت شما دوست عزیز

  برای کسب اطلاع از درصد دروس علوم سیاسی شما میتوانید به کارنامه رتبه های برتر در صورتی که بر روی سایت قرار داده باشند مراجعه کنید. در غیر این صورت میتوانید با موسسه تماس بگیرید تا مشاورین رشته مربوطه شما را راهنمایی کنند.

  در کل (میانگین درصد) برای کسب رتبه برتر 45 یا 50  درصد هست.
  موفق باشید 

 • علی

  [ 1396/01/09 0:17:38 ]

  سلام کارشناسی ارشد تو کدام دانشگاه سراسری هست؟ برای قبول شدن در دانشگاه مدرس رتبه چقدر میخواهد؟


  با سلام خدمت شما دوست عزیز

  کارشناسی ارشد مجموعه علوم سیاسی و روابط بین الملل شامل چند گرایش می شود. که این گرایش ها  علاوه بر مجموعه تهران  در برخی از شهرستان ها نیز تدریس می شود.
  گرایش روابط بین الملل  (روزانه) در دانشگاه تهران. علامه. مدرس .شهید بهشتی .خوارزمی. اصفهان . قزوین و گیلان تدریس می شود.
  برای اطلاعات بیشتر در رابطه با دانشگاه های مربوط به گرایش های دیگر شما می توانید به دفترچه انتخاب رشته سال های قبل نیز مراجعه کنید.
  برای قبولی در دانشگاه مدرس معمولا رتبه زیر 30 نیاز هست.
  باز هم جهت اطلاع بیشتر در زمینه تعداد افراد مورد پذیرش سال جاری می توانید به دفترچه انتخاب رشته مجموعه علوم سیاسی که بعد از کنکور بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد مراجعه کنید.
  موفق باشید

 • دهقان

  [ 1395/12/21 15:17:59 ]

  با سلام،اینجانب فارغ التحصیل مهندسی کشاورزی اصلاح نباتات هستم،ایا امکان ادامه تحصیل در ارشد علوم سیاسی رو دارم؟سپاس


  درود بر شما
  بله شما میتوانید در کارشناسی ارشد علوم سیاسی شرکت نمایید.
  پیروز سربلند باشید

 • به

  [ 1395/12/07 16:45:5 ]

  سلام ممنون از زحماتت و مشاورتون ولی یه نقد کوچیک اشتم اونم به کتاب اصول روابط بین الملل ماهان که تاریخ کنفرانس مونیخ رو به اشتباه اورده. کنفرانس مونیخ سال ۱۹۳۸ بوده نه سال ۱۹۲۸ و این اشتباه تو تست های بخش اول هم تکرار شده ممنون میشم ویرایش کنید چون کسی که کتاب رو نخونده و به این کتاب اکتفا کنه نکته اشتباه به ذهن میسپاره. نقد خصوصی نبود و اینجا مجبور به گفتنش شدم و لازم نیست که نمایش عمومی داده بشه با سپاس فراوان


  درود بر شما ماهانی عزیز
  سپاس از دقت شما چشم در اسرع وقت به ویراستار و انتشارات ماهان اطلاع داده خواهد شد که این اشتباه حتما برطرف شود.
  سپاس
  پیروز و سربلند باشید

 • علیرضا

  [ 1395/12/06 11:8:35 ]

  سلام من میخوام یکی از رشته های شناور رو کنکور بدم که دوتا از سر فصل های علوم سیاسی رو شامل میشه، 1. اندیشه سیاسی اسلام و غرب 2. تاریخ تحولات سیاسی ایران میخواستم ببینم آیا واقعا کتاب های خود آموز ماهان منابع رو پوشش میدن و مفید هستن یا اینکه باید در کنار کتاب های منبع استفاده بشن؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.


  با سلام

  برای قبولی در دانشگاه های روزانه در کنار کتابهای ماهان برای دروس تخصصی باید منابع اصلی  و رفرنستون هم مطالعه شود

 • ایمان

  [ 1395/11/23 9:38:46 ]

  سلام عذر میخام لیست دروس آزمونی علوم سیاسی رو دارم اما منابع رو نمیدونم از کجا باید بگیرم.داخل دفترچه موجود نیست


  با سلام

  به سایت های معتبر برای اطلاع از منابع اصلی و رفرنس مراجعه کنید

 • علی

  [ 1395/11/23 1:20:56 ]

  سلام من کارشناسی مدیریت صنعتیم آیا میتونم درآزمون ارشد علوم سیاسی شرکت کنم؟


  با سلام

  بله امکان شرکت وجود دارد.

 • علی مرتضائیان

  [ 1395/11/17 17:38:9 ]

  با سلام خدمت شما من دانشجوی ترم آخر علوم سیاسی هستم میخواستم از شما عزیز بپرسم آیا من می توانم برای ارشد در حقوق اقتصادی ادامه تحصیل دهم با سپاس فراوان از شما .


  با سلام

  بله امکانش هست

 • علی

  [ 1395/11/05 13:50:6 ]

  سلام.ببخشید من لیسانس گرافیک دارم.میخوام برای ارشد روابط بین الملل شرکت کنم.آیا اگر قبول بشم بدیل لیسانس غیرمرتبط امکان ادامه تحصیل ندارم؟ چون هرجا خوندم نوشته لیسانس غیرمرتبط یک سری دروس پیش نیاز و جبرانی بادی بگزرونه فقط و مشکلی نداره برا ارشد خوندن.ولی یک شخصی گفتن نه حتما باید لیسانس مرتبط باشه و مصاحبه هم هست.ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر


  با سلام و روز بخیر

  در دفترچه چیزی ذکر نشده است.
  میتوانید غیر مرتبط شرکت کنید
  به امید موفقیت شما اولین قبلی1 | 2 | 3بعدی آخرین
سوال خود را بپرسید
در صورتیکه علاقه مند به دسته بندی سوالات خود به نام خودتان هستید ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید و سپس سوال خود را مطرح نمایید تا پس از پاسخ در بخش سوالات من قابل مشاهده باشد.
در صورت تمایل وارد شوید
 • انتخاب مقطع :


  انتخاب گروه :


  انتخاب رشته :


  استان :


  شهر :


 •  
 •    
 •  
 •