spinner logo

کارشناسی ارشد مهندسی صنایعمعرفی رشته کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و منابع آن


معرفی رشته ­های تخصصی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع

موسسه آموزش عالی ماهان با 24 سال تجربه در برگزاری دوره های آمادگی آزمون کارشناسی ارشد ، با تاسیس دپارتمان مهندسی صنایع در مقطع کارشناسی ارشد اولین و قوی ترین مرکز آموزشی جهت ورود به کارشناسی ارشد می باشد.
boolدر جستجوی برترین ها نیستیم ، به ساختن برترین ها می اندیشیم
معرفي مهندسي صنايع

مهندسي صنايع ، شامل کاربرد روش‌هاي تجزيه و تحليل اصول فيزيکي براي تبديل موادخام و ساير منابع به فرمي است که رضايت و احتياجات آدمي را تامين کند. با پيشرفت علم و تکنولوژي و تعامل اين دو با هم، تخصص‌ها و گرايش‌هاي مختلفي بوجود آمده‌است. در اين ارتباط مهندسي صنايع رشته نسبتاً جديدي است که ضمن برخورداري از مفهوم کلي مهندسي، حوزه‌هاي کاري فراتري را در مقايسه با ساير رشته‌ها مورد توجه قرار مي‌دهد.

مهندسي صنايع چيست؟

مهندسي صنايع عبارت از کاربرد اصول و تکنيک‌هايي به منظور بهبود، طراحي و نصب سيستم‌هايي شامل انسان، مواد، اطلاعات، انرژي و تجهيزات براي فراهم آوردن امکان توليد کالاها و ارائه خدمات به شکل کارا و مطلوب است.

براي بررسي، ارزيابي و کاربرد اين سيستم‌ها، دانش و مهارت‌هاي علوم رياضي، علوم فيزيکي و علوم اجتماعي به همراه فنون و تکنيک‌هاي طراحي مهندسي مورد نياز است. فعاليت‌هاي مهندسي صنايع همانند پلي است که ارتباط بين اهداف مديريت و عملکرد عملياتي سازمان را ايجاد مي‌نمايد.

مهندسان صنايع بيشتر درگير افزايش بهره‌وري در مديريت منابع انساني، روش‌ها و تکنولوژي هستند و حال آنکه ساير رشته‌هاي مهندسي بيشتر درگير ماهيت فني فرايندها و فراورده‌ها هستند. در واقع مهندسي صنايع تنها رشته مهندسي است که عامل انسان يکي از مولفه‌هاي اصلي سيستم‌هاي مورد مطالعه آن را تشکيل مي‌دهد. در نتيجه مهندسان صنايع در تيم‌هاي ميان رشته‌اي براي امور برنامه‌ريزي، نصب و کنترل و بهبود فعاليت‌هاي موسسات به خدمت گرفته مي‌شوند. اين فعاليت‌ها ممکن است فعاليت‌هاي توليد، نوآوري در محصولات، ارائه خدمات، حمل و نقل و جريان اطلاعات سازماني را شامل شود. با توجه به مطالب فوق، مهندسان صنايع بستر لازم براي تعامل تخصص‌هاي مختلف و کار گروهي را به بهترين وجه ايجاد نموده و در نتيجه امور طرح، برنامه‌ريزي، اجرا و نظارت بر عملکرد نظام‌هاي توليدي خدماتي به شکل منسجم‌تر انجام مي‌شود و در نهايت انسجام امور به بهبود مستمر در جهت سهولت کارها، راحتي کارکنان، کاهش هزينه‌ها، ارتقا کيفيت و جلب رضايت مشتريان منجر مي‌شود.

* گرايش‌ها و ابعاد مختلف اين رشته در کارشناسي ارشد

امروزه توانمنديها و خدمات مهندسي صنايع نقش و اهميت مهندسي صنايع را به وضوح بيان مي‌کند. حيات اقتصادي سازمانها و موسسات توليدي و خدمات در بازار رقابتي شديد جهاني به استفاده بهينه از منابع در دسترس وابسته است. عموماً منابع در دسترس شامل مواد، منابع انساني، ماشين آلات (شامل تجهيزات، لوازم جانبي، امکانات مورد نياز شامل فضا و انرژي و …)، منابع اطلاعاتي و منابع مالي طبقه‌بندي مي شوند. ايجاد و نگهداري منابع ياد شده هزينه‌هايي را براي سازمان به دنبال دارد. هزينه تمام شده واحد محصول هر موسسه متأثر از نحوه به کارگيري اين منابع است. هر شرکت توليدي يا خدماتي که بتواند هزينه‌هاي خود را به حداقل ممکن برساند و به بياني ديگر توانايي استفاده بهينه از منابع را در تمام ارکان سازماني خود ايجاد نمايد يا حاشيه سود بيشتري به دست خواهد آورد و يا قادر خواهد بود که قيمتهاي فروش خود را با حفظ حاشيه سود قبلي، کاهش دهد. اين بدان معني است که قدرت رقابتي موسسه مذکور در بازار افزايش مي‌يابد. با توجه به تحولات اقتصاد جهاني قدرت رقابتي شرط اساسي موفقيت در کسب و کار نوين محسوب مي‌شود. در کنار اين مسائل، توجه به نوآوريها و ارتقا کيفي محصولات و خدمات که از طريق تلاش براي يافتن طرحهاي بهبود يافته و همچنين تحول در فرآيند کسب و کار نيز بقا و رشد موسسات را در پي خواهد داشت. با توجه به مراتب فوق اگر ضرورتها و نيازمنديهاي رسيدن به امور مذکور را با تکنيکهاي مهندسي صنايع تطبيق دهيم مشاهده مي‌شود که مهندسي صنايع ابزار لازم براي حصول اهداف سازماني را به طور فراگير و سيستماتيک فراهم ميآورد و اين نشانگر نقش و اهميت بالاي مهندسي صنايع به عنوان موتور محرک حرکت سازمانهاي امروزي است.

* زمينه‌هاي اشتغال

رشته مهندسي صنايع به اين دليل که زمينه‌هاي گوناگون فعاليت‌هاي توليدي و خدماتي را با ديد کلي نگر مورد توجه قرار مي‌دهد در افزايش بهره وري و بهبود فرآيندها نقش موثري را مي‌تواند ايفا کند. با گذشت زمان صاحبان صنايع و سياستگذاران امور اقتصادي به اين نکته پي برده اند و همين امر باعث افزايش توجه به مهندسي صنايع به عنوان ابزاري در جهت انجام بهتر کارها گشته است.

از آنجا که ايران جزو کشورهاي در حال توسعه است از سويي با افزايش مصرف داخلي نياز به توسعه ابزارهاي توليد و يا بهبود روشهاي توليد و افزايش بهره‌وري به منظور استفاده مناسب‌تر از منابع توليد به شدت احساس مي‌شود و از سوي ديگر کشور وارد عرصه‌هايي از خدمات مي‌گردد که تاکنون تجربه آن را نداشته است. (به عنوان مثال مي‌‌توان به تجارت الکترونيک، بانکداري الکترونيکي و… اشاره کرد) در هر دو زمينه مهندسي صنايع و سيستم نقش موثري ايفا مي‌کنند و بنابراين نياز کشور به اين رشته هم اکنون بسيار زياد بوده و در آينده نيز همچنان ادامه و افزايش خواهد داشت. از لحاظ زمينه کلي کار صرف نظر از برخي کارهاي ويژه تفاوت چشمگيري ميان مهندسين صنايع و سيستم در بازار داخلي کشور وجود ندارد.

از آنجا که وظيفه اصلي مهندسين صنايع بهبود روشها و افزايش بهره‌وري جهت استفاده بهتر از منابع و نيز مدرن کردن و اتوماسيون فرايندهاي توليد و طراحي فرايندهاي خدماتي و به نحوي کارا است و با توجه به وضعيت کنوني صنايع و ارگانهاي خدماتي کشور زمينه‌هاي خدمت زيادي براي دانش آموختگان اين رشته مهيا است

زمينه‌هاي فعاليت در مهندسي صنايع

با پيشرفت و تحول سريع علوم و فنون و پيچيدگيهاي روز افزودن آن، بالطبع نظامهاي توليدي و خدماتي نيز گسترش يافته‌اند که در اين ميان اداره صحيح و مناسب اين گونه واحدها مستلزم بکارگيري تکنيکهاي علمي و پيشرفته جهت پيش بيني مدلسازي، برنامه‌ريزي، تأمين و تدارک، اجرا و نظارت و ارزيابي نتايج حاصله در راستاي وظايف مديريتي است. همانطور که مي‌دانيم فعاليت هر نظام اعم از توليدي يا خدماتي با اتکا بر فناوري خاص آن امکان تداوم و استمرار دارد و صرفنظر از ماهيت فني و صنعتي امر، فناوري داراي چهار جز اصلي شامل تجهيزات، امکانات توليدي و خدماتي، مديريت و سازمان، نيروي انساني و دانش فني است. از آنجا که رشته‌هاي مهندسي مرسوم نظير مهندسي مکانيک، برق، ساختمان و … بيشتر به ابعاد فني صنعت يعني موارد۱ و ۴ توجه دارند در فرايند کسب و کار رقابتي به تنهايي پاسخگوي مسائل پيچيده خدمات مهندسي و مديريتي مدرن امروزي که بصورت سيستماتيک تحولات سياسي، اجتماعي، اقتصادي و باورهاي انساني را در چرخه حيات سيستمهاي مورد توجه خود لحاظ نمينمايند، نيستند. لذا براي رفع چنين کمبودهايي در قرن حاضر به ويژه طي چند دهه اخير، رشته جديدي تحت عنوان مهندسي صنايع با بهره‌گيري از علوم رياضي، فيزيکي، اجتماعي، اقتصادي و تکنيکها و فنون مهندسي بوجود آمده است. با توجه به مراتب فوق شايد مناسب بود اين رشته با عنوان مهندسي مديريت معرفي مي‌شد، چرا که کاربردهاي آن محدود به صنعت نيست و هر موسسه انتفاعي و غير انتفاعي با جنبه صنعتي يا خدماتي ميتواند از فنون و تکنيکهاي مهندسي صنايع بهره گيرد.

مبحث صرف منابع و حصول حداکثر نتيجه از منابع مصروفي چيزي نيست که منحصر به صنعت يا بنگاه خاصي باشد و امروزه با توجه به کمبود ارتقاع سطح بهرهوري امري ضروري و حياتي محسوب مي‌شود که نشانگر بستر گسترده براي فعاليتهاي مهندسي صنايع نفتي مي‌شود . مهندسي صنايع در حرفه‌ها و مشاغلي همچون، بانکداري، خدمات مشاوره‌اي، صنعت بيمه، شرکتهاي هواپيمايي، کشتيراني، بيمارستانها، کارخانجات، کشت و صنعت، خدمات شهري، استاديومهاي ورزشي و يا هر مکان ديگري که نياز به برنامه‌ريزي، هدايت، مديريت و ارتقا بهره‌وري است، کاربرد دارد.

برخي از زمينه هاي کاري مشخص مهندسي صنايع در بازار کسب و کار عبارتند از:

برنامه ريزي استراتژيک و عملياتي سازمان

مديريت توليد

مديريت مهندسي

مديريت پروژه

مهندسي لجستيک

سيستمهاي توليدي

مهندسي سيستمهاي کيفيت

مهندسي سيستمهاي اطلاعاتي

مهندسي مالي

مهندسي ارزش

مهندسي سيستمهاي بهره وري

طراحي فرايندها و ساختارهاي سازماني

عناوين دروس امتحاني:

1- زبان عمومي و تخصصي (انگليسي)

2- تحقيق در عمليات ( 1و 2)

 3- تئوري احتمال و آمار مهندسي 

 4- دروس تخصصي (طرح ريزي واحدهاي صنعتي ، كنترل كيفيت آماري  برنامه ريزي و كنترل پروژه، برنام ه ريزي و كنترل توليد و موجودي ها، اقتصاد مهندسي)

5- رياضي عمومي ( 1و 2)

6- اقتصاد عمومي ( 1و 2 )

7- اصول مديريت و تئوري سازمان. 

 

 

 

 

 

گرایش های رشته کارشناسی ارشد مهندسی صنایع


گرایش های ارشد مهندسی صنایع

مهندسی صنایع دارای گرایشهای زیر در مقطع ارشد می باشد:

بهینه سازی سیستم های-سیستم های سلامت–مهندسی حمل و نقل ریلی- مدیریت نوآوری و فناوری - سیستم های کلان -آینده پژوهی–مدیریت پروژه –سیستم های مالی - لجستیک و زنجیره تامین -مدیریت مهندسی

بهینه سازی سیستم ها

معرفی گرایش

 در گذشته نام این گرایش مهندسی صنایع - مهندسی صنایع بوده اما در چند سال اخیر به بهینه سازی سیستم ها تغییر نام داده است.

قدمت این گرایش از تمام گرایش های ارشد صنایع بیشتر است، به همین علت بیشتر دانشگاه ها این گرایش را برای ارشد ارائه میدهند و ظرفیت بیشتری نسبت به دیگر گرایشهای ارشد صنایع دارد و به علت علاقه دانشجویان به این گرایش تقریبا میشود گفت که ظرفیت های این گرایش زودتر از گرایشهای دیگر تکمیل می شود.

 

نمونه بخش هایی از اقدامات مهندسان بهینه سازی سیستم ها

 

1- برنامه ریزی پروژه های متفاوت

2- مدل سازی

3- رسیدگی به مشکلات و طراحی وارائه مناسب ترین الگو ها برای رفع مشکل

4- بهینه نمودن ماشی آلات، نیروی انسانی و مواد

 

تلاش مهندسان بهینه سازی سیستم ها بر این است که با پیدا کردن ارتباطی منطقی بین اجزا سیستم های مختلف سود دهی این سیستم را افزایش دهند.

درست است که این کار ها را کارشناسان صنایع نیز انجام میدهند و علت این موضوع همانطور که بیان شد  این است که این گرایش ارشد در گذشته نام مهندسی صنایع را داشته بود ولی کارشناسان ارشد بهینه سازی سیستم ها نباحث را تخصصی تر و با عمق بیشتری مطالعه میکنند و نسبت به کارشناسان صنایع مدل ها و الگو های بهتر و مناسب تری را ارائه میدهند.   

 

برنامه درسی گرایش بهینه‌سازی سیستم‌ها و تعداد واحدها

رشته بهینه‌سازی سیستم‌ها در مقطع کارشناسی ارشد دارای 32 واحد درسی است که 12 واحد آن را دروس اجباری، 12 واحد دروس اختیاری و 8 واحد آن را پایان نامه و سمینار تشکیل می دهند.

 

 

دروس اجباری

واحد

نام درس

ردیف

3

اقتصادمهندسی پیشرفته

1

3

طراحی سیستمهای صنعتی

2

3

سیستمهای صف

3

3

روشهای آماری

4

 

دروس اختیاری

واحد

نام درس

ردیف

3

برنامه ریزی تولید پیشرفته

1

3

شبیه سازی کامپیوتر

2

3

فرایندهای احتمالی

3

3

برنامه ریزی پیشرفته

4

3

برنامه ریزی پویا

5

3

مدیریت سیستمهای اطلاعاتی

6

3

تصمیم گیری چند معیاره

7

3

تحلیل سیستمها

8

3

پیش بینی و تحلیل سریهای زمانی

9

3

مباحث ویژه در مهندسی صنایع

10

 

سیستم های سلامت

 

معرفی گرایش

 

این رشته یکی از شاخه های رشته مهندسی صنایع است  که بر خلاف تصور عموم اصلا از مهندسی صنایع جدا نمی باشد. در حقیقت مهندسی صنایع یعنی بهینه کردن همه چیز ولی مهندسی سیستم های سلامت یعنی بهینه کردن همه چیز در حوزه درمان وبهداشت.

 

 تاریخچه مهندسی سیستم های سلامت

می دانیم که نیاز جامعه به بهره وری باعث ایجاد مهندسی صنایع شد که در ابتدا در کارخانه ها و سپس به تمام سازمانها راه یافت.

دو شخص به نام های خانم و آقای گیلبرت برای اولین بار توانستند بهبود زمانسنجی و حرکت سنجی را در اتاق عمل ایجاد کنند. ایده آنها این بود که به جای پیدا کردن چاقو مناسب برای جراحی توسط خود دکتر ، مسئول اتاق عمل این کار را انجام دهد و تمرکز کامل دکتر بدون چرخش سر وی روی جراحی باشد. این کار باعث کاهش بسیار زیاد خطا و بهبود فراوانی در جراحی شد.

برای اولین بار زمانی نیاز به سیستم های سلامت حس شد که دولتها به این نتیجه رسیدند که بخش اعظمی از تولیدات آنها برای بخش بهداشت و درمان است ولی سودآور نیست و گاهی ضرر هم میکنند.

اینحا بود که مهندسی صنایع در بخش بهداشت و درمان با نگاه سیستماتیک خود وارد شد.

جالب است بدانید که بعد از سال 2008 میلادی دومین زمینه کاری مهندسی صنایع در کشور آمریکا مختص به این گرایش می باشد.

 

نمونه بخش هایی از اقدامات مهندسان سیستم های سلامت

 

1- بهبود کیفیت

2- صف های انتظار

3- برنامه ریزی و زمانبندی اتاق عمل

4- سازمان انتقال خون

5- شیفت بندی و برنامه ریزی پرسنل بیمارستان

 

مهندسان سیستم های سلامت نسبت به سایر گرایشها بیشتر با انسانها در ارتباط هستند و برای رفاه و بهبود شرایط درمانی و جان آنها تلاش میکنند.

میتوان گفت هرجایی که انسانی حضور داشته باشد، مهندسان سیستم های سلامت نیز حضور دارند.

 

 

برنامه درسی مهندسی سیستم های سلامت و تعداد واحدهای آن

رشته سیستم های سلامت در مقطع کارشناسی ارشد دارای 32 واحد درسی است که 12 واحد آن را دروس اجباری، 12 واحد دروس اختیاری و 8 واحد آن را پایان نامه و سمینار تشکیل می دهند.

دروس جبرانی

واحد

نام درس

ردیف

3

آشنایی با سیستم های سلامت

1

3

آمار زیستی و شاخص های بهداشتی

2

 

 

دروس اجباری

واحد

نام درس

ردیف

3

تحقیق در عملیات در سلامت

1

3

بهبود فرايند و كيفيت در سلامت

2

3

فناوري اطلاعات در سلامت

3

3

روش شناسی و طراحی تحقیق

4

0.5

كارورزي مهندسي سيستم هاي سلامت ۱

5

0.5

كارورزي مهندسي سيستم هاي سلامت 2

6

 

دروس اختیاری

واحد

نام درس

ردیف

3

مدل هاي احتمالي در سلامت

1

3

سيستم هاي اطلاعات سلامت

2

3

تصميم گيري در سيستم هاي سلامت

3

3

واكافت شبكه هاي اجتماعي در سلامت

4

3

شبكه و مكان گسسته در سلامت

5

3

مدل سازي پويايي هاي سيستم در سلامت

6

3

مباحث پيشرفته در مهندسي سيستم هاي سلامت

7

سیستم های کلان اقتصادی و اجتماعی

معرفی گرایش

 

گرایش مهندسی سیستم های اقتصادی اجتماعی که نام آن به مدلسازی سیستم های کلان تغییریافته است. عمدتا در ارتباط با آموزش برنامه ریزی و طراحی سیستم های مختلف صنعتی، خدماتی و... با شیوه ای متفاوت است.

در این گرایش هدف تربیت فارغ التحصیلانی است که به بلوغ فکری لازم برای بررسی، طراحی و بهبود سیستماتیک است پیدا کرده باشند و تفکر سیستمی مناسب به آنها منتقل شده باشد.

غایت نهایی اجرا و پیاده سازی این گرایش در صنایع و سازمان های مختلف این است که تجزیه و تحلیل کل گرایانه سیستم ها با بررسی همه جوانب و در نظرگرفتن ابعاد اقتصادی، اجتماعی سیستم برای بهبود تمامی اجرا بدون جزنگری و فرورفتن در ابعاد کوچکی از مسائل شکل گیرد و در نهایت افراد متخصص در این زمینه باید توانایی به کارگیری ابزار و مدلهای مختلف را برای شناسایی و تحلیل و اصلاح سیستم های پیچیده داشته باشند.

آن ها با در نظر گرفتن ابعاد متفاوت اقتصادی و اجتماعی و با توجه به نیازها و اولویت ها وامکانات جامعه سیستم مناسب را طراحی میکنند.

نمونه بخش هایی از اقدامات مهندسان سیستم های اقتصادی و اجتماعی

1- برنامه ریزی و بهبود فرآیند در سازمان های تولیدی و خدماتی

2- ایجاد بهبود و انتقال تفکر سیستمی در راستای مدیریت بهره وری

3- برنامه ریزی در ادارات و وزارتخانه ها

 

برنامه درسی مهندسی سیستم های اقتصادی و اجتماعی وتعداد واحدهای آن

رشته مدلسازی سیستم‏های کلان در مقطع کارشناسی ارشد دارای 32 واحد درسی است که 12 واحد آن را دروس اجباری، 12 واحد دروس اختیاری و 8 واحد آن را پایان نامه و سمینار تشکیل می دهند

 

دروس جبرانی

واحد

نام درس

ردیف

3

تحقیق در عملیات 1

1

3

آمار مهندسی

2

3

اقتصاد عمومی 1

3

                                                               

 

 

دروس اجباری

 

واحد

نام درس

ردیف

3

برنامه ریزی ریاضی

1

3

اقتصاد سنجی

2

3

اقتصاد کلان پیشرفته

3

 

 

که البته سه واحد از بین واحدهای زیر انتخاب می شود.

 

واحد

نام درس

ردیف

3

مدیریت زمان

1

3

اقتصاد خرد پیشرفته

2

3

شبیه سازی کامپیوتر

3

3

سیستم های پویا

4

                                                                    

 

 

دروس اختیاری

 

واحد

نام درس

ردیف

3

برنامه ریزی تولید پیشرفته

1

3

شبیه سازی کامپیوتر

2

3

فرایند های احتمالی

3

3

مدیریت زمان

4

3

برنامه ریزی پویا

5

3

سیستم های پویا )1(

6

3

سیستم های صف

7

3

مدل های زمان بندی

8

3

تئوری تصمیم

9

3

بهینه سازی مدل های غیر خطی

10

 

  • فصل 1-
  • فصل 

سیستم های مالی

 

معرفی گرایش معرفی گرایش

 

این رشته یکی از شاخه های رشته مهندسی صنایع است  که از طریق آزمون کارشناسی ارشد در کد رشته مهندسی صنایع از سال 1384  به عنوان شاخه ای مجزا پذیرش میشود.

سیستم های مالی یکی از جدیدترین رشته های حوزه مالی و درواقع پایه گذار خلاقیت در مسائل مالی است.

این رشته سعی دارد که تمام ابزارهای موجود را با شرایط بازار تطبیق دهد و سپس ابزارهای جدید و نوینی برای افزایش سودآری در بازار طراحی کند.

برای مثال در سال های اخیر تلاش تولیدی ها و کمپانی های بزرگ تولیدی یا خدماتی بر این بوده است که ابزار های جدیدی مثل انواع سهام با انواع اوراق بهادار طراحی کنند یا ابزارهای مالی موجود را اصلاح کنند.

در دهه 1980 میلادی این اصطلاح برای اولین بار در بانک های لندن برای پایه گذاری دپارتمان مدیریت ریسک به وجود آمد که این دپارتمان از متخصصان در زمینه ریسک شرکتی تشکیل میشد که این گروه تمام ریسک های مالی شرکت ها را بررسی کردند و یک استراتژی جدید ارائه دادند.

مهندسی مالی شامل ابزارهای مالکیت، بدهی، مشتقه و ترکیبی میباشد و همچنین میتوان به ابزارهای فیزیکی و مالی نیز تقسیم بندی میشود.

این گرایش مجموعه ای است از از توسعه، طراحی و نوآوری در ابزار و سیستم های مالی و ارائه راه های خلاق و نوین برای حل مشکلات مالی و کاهش ریسک در جهت افزایش ارزش شرکت ها، در واقع رشته مهندسی مالی را می توان ترکیبی از علومی همچون ریاضیات مالی، ریاضیات کاربردی، علوم کامپیوتر، فناوری اطلاعات،انبارش داده های مالی، محاسبات رایانه ای مالی، مدیریت مالی و ریسک به حساب آورد.

از قابلیت های مهم دانش آموختگان این رشته می توان به توانایی آنها  در درک هم زمان مفاهیم صنعتی و مالی با توجه به تحصیلات کارشناسی ایشان در مهندسی صنایع اشاره نمود. از این نکته هم نباید گذشت که این دانش آموختگان به علت پشتوانه تحصیلات فنی خود از توانایی بالاتری در درک مسائل کمی مانند ریاضی و مفاهیمی از این قبیل در مقایسه با رشته های مدیریتی مشابه برخوردار هستند.

نقش های مهندسان مالی

  • 1-ایجاد کردن بازار: ایجادکنندگان بازار شرایطی را فراهم میکنند که تمام خواسته های مشتریان را فراهم کند، سپس بعد از اظهار نظرمشتری بر اساس نظر مشتری به او می فروشند.

باید با هزینه کمتر، خواسته های مشتری را فراهم کرد.

.

2- ایده و ابداع: باید ایده های جدید ارائه شود برای مثال: اوراق بهادار جدید برای زمانی که نمیتواند نیاز مشتری را رفع کند.

3- کشف راه های قانونی: بهترین مهندسان مالی همیشه از ریاضیات بهره میبرند، سعی میکنند با سرعت ایده ها را بدست آورند، سپس آن را تجزیه میکنند. سعی میکنند با استفاده از قانون سود را افزایش دهند. آنها بسیار خلاقند و دنبال راه فرار و ایده نو هستند.

برنامه درسی مهندسی سیستم های مالی و واحدهای آن

 

رشته مهندسی سیستم های مالی در مقطع کارشناسی ارشد دارای 32 واحد درسی است که 12 واحد آن را دروس اجباری، 12 واحد دروس اختیاری و 8 واحد آن را پایان نامه و سمینار تشکیل می دهند.

 

.

 

دروس جبرانی

واحد

نام درس

ردیف

3

آمار مهندسی

1

3

تحقیق در عملیات 1

2

3

اقتصاد مهندسی

3

 

 

دروس اجباری

واحد

نام درس

ردیف

3

مهندسی مالی

1

3

مدلهای انتخای سبد سرمایه گذاری

2

3

فرایندهای تصادفی

3

3

مدیریت و تحلیل ریسک مالی

4

دروس اختیاری

ردیف

نام درس

ردیف

3

برنامه ریزی استراتژیک

1

3

بازارهای مالی با درآمد ثابت

2

3

فرایندهای تصادفی پیشرفته در مهندسی مالی

3

3

بازارهای مالی اسلامی

4

3

اقتصاد سنجی

5

3

مدیریت سرمایه گذاری

6

3

تصمیم گیری با معیارهای چندگانه

7

3

سریهای زمانی مالی

8

3

طراحی و پیاده سازی سیستمهای پشتیبانی محاسبات مالی

9

3

سیستمهای خبره در تصمیمگیری مالی

10

3

بهینه سازی تصادفی

11

 

لجستیک و زنجیره تأمین

 

معرفی گرایش

 

معنای لغوی لجستیک یعنی مدت زمانی که برای آماده کردن منابع لازم است.

مدیریت لجستیک قسمتی از مدیریت زنجیره تامین است با این تفاوت که زمان و مکان را به آن اضافه میکنند، یعنی روش هایی برای هماهنگ کردن قسمت های مختلف سازمان مثل ( تامین کننده،تولید کننده، انبار، عرضه کننده)برای کاهش هزینه و فراهم کردن نیازها، محصولات با تعداد مناسب در مکان و زمان مناسب تولید و عرضه شوند.

 

تاریخچه مهندسی لجستیک و زنجیره تامین

در ابتدا تمام کارخانجات و سازمان ها برای رقابت با دیگر سازمان ها و ماندگاری در بازارسعی میکردند که فرایندهای داخلی خود را بهبود بخشند و کیفیت محصولات را افزایش دهند و همچنین هزینه تولید را کمتر کنند.

آنها فکر میکردند که اگر عملیات تولید یکپارچه و هماهنگ داشته باشند موفق میشوند. پس از گذشت حدودا یک دهه سازمان ها با به وجود آمدن تنوع در نیاز مشتریان، محصولات متنوع و جدید را وارد خط تولید خود کردند.

اما چند سال بعد مهندسان صنایع دریافتند که برای ماندگاری در بازار، علاوه بر خطوط تولید منسجم، افزایش تنوع محصولات و کیفیت بالای تولید، باید تامین کنندگان نیز مواد اولیه را با کیفیتی بهتر و هزینه کمتر تولید کنند، همچنین عرضه کنندگان نیز باید برای توسعه بازار سیاست های درستی را در پیش بگیرند.

در این زمان که دهه 90 میلادی بود، مهندسی زنجیره تامین و لجستیک پا به عرصه وجود نهاد.

 

نمونه بخش هایی از اقدامات مهندسان لجستیک و زنجیره تامین

1- طراحی و پیاده سازی زنجیره تامین

2- بهینه کردن فرآیند ها و ساختار زنجیره تامین

3- بهبود عملکرد زنجیره تامین

 

سطوح عملکرد زنجیره تامین

1- ترکیب کردن شرکا

2- ایجاد ارتباط بین شرکا

3- طراحی کردن زنجیره تامین سوددهنده

4-فناوری و اطلاعات

5- کاهش هزینه

 

مدیریت پروژه

 

معرفی گرایش

 

گرایش مدیریت پروژه تلفیق هنر، فن و علم است. این گرایش تلفیقی از عمران، صنایع و مدیریت است..

هدف از این گرایش این است که اهداف پروژه ها در مناسبترین زمان، بهترین کیفیت و با کمترین هزینه و استفاده مناسب از منابع محقق شوند.

کارشناسان ارشد این گرایش دارای توانایی در مدیریت کردن پروژه ها و هدف گذاری برای آن ها هستند.

این افراد می توانند با استفاده از ابزارهای جدید و پیشرفته کنترل پروژه، برای پروژه ها برنامه ریزی کنند،آنها را سازمان دهی، کنترل و هدایت کنند.

این افراد متخصص پروژه ها در چهارچوب قوانین جلو میبرند و چون یکی از مهمترین تخصص آنها در مدیریت کردن زمان و هزینه ها است، میتوانند حسابداری و مدیریت مالی پروژه ها را نیز خودشان به عهده گیرند.

نرم افزار های مورد استفاده این متخصصان msp و primavera میباشد.

 

مدیریت مهندسی

 

معرفی گرایش مدیریت مهندسی

رشته مدیریت مهندسی در دنیا رشته‌ای شناخته شده، با سابقه، متداول و پولساز است. بیش از ۳۰۰ دانشگاه در دنیا رشته مدیریت مهندسی را دارند و 65 دانشگاه با این رشته، کنسرسیوم رشته را تشکیل داده‌اند. دوره ۴ ساله کارشناسی،‌ دکترا و مجازی آن نیز متداول است هدف از این رشته، تربیت مدیرانی برای بخش های صنعتی و خدماتی کشور است که با بهره گیری از اصول علم مدیریت و در کنار دانش مهندسی به حل مسائل واقعی موجود در زمینه های مدیریتی، اقتصادی و کسب و کار در سازمان های تولیدی و خدماتی بپردازند. انتظار می­رود که دانش آموختگان این گرایش واجد مهارت های مناسب در زمینه های کاربردی مهندسی صنایع و مدیریت شده به صورتیکه بتوانند مفاهیم و زمینه های مدیریت علمی را در بخش های مختلف تولیدی و خدماتی، پیاده‏سازی نمایند.

.

طول دوره از یکسال و یک تابستان تا دو سال متغیر است. ورودی کارشناسی ارشد مهندسی، علوم و یا رشته فنی است. اکثرا انجام کارآموزی، پروژه پایانی یا پایان‌نامه الزامی است. برخی گرایش (٪۳۰)، چند درس از مهندسی (٪۶۵) دارند.

مدیریت مهندسی را می توان فرم خاصی از مدیریت تعریف کرد که با کاربرد اصول مهندسی در تجارب کسب‌ و‌ کار سروکار دارد.

هدف این گرایش این است که بتوانند با بهره‌گیری از اصول علم مدیریت در کنار دانش مهندسی به حل مسائل واقعی موجود در زمینه‌های مدیریتی، اقتصادی و تجاری در سازمان‌ها شرکت‌ ها و صنایعی که در زمینه‌ های مهندسی و فناوری و خدماتی فعالیت‌ می‌ نمایند، بپردازند. انتظار می‌رود دانش‌آموختگان این گرایش دارای مهارت‌های مناسب در زمینه‌ های کاربردی مهندسی و مدیریت شوند به نحوی که بتوانند مدیریت علمی را در بخش‌های مختلف تولیدی و خدماتی جامعه اجرا نمایند.

 ویژگی های برجسته

كاربردي بودن دروس ارائه شده مبتني بر مباني نظري و تئوريك مباحث

استفاده از روش هاي متنوع سخنراني، نمايش فيلم، كار گروهي، موردكاوي، انجام پروژه و يك مقاله در ارائه دروس

بهره گيري از اساتيد برجسته حوزه تدريس و مشاوره مديريت در كشور

وجود فراگيران با سوابق تجربي مناسب از طيف گسترده اي از صنايع توليدي و خدماتي كشور

فراهم نمودن فضاي يادگيري و از هم آموزي از اساتيد و فراگيران دوره

بهره مندي از يكي از تخصصي ترين و به روزترين كتابخانه هاي مديريتي كشور

 

فارغ التحصیلان دارای توانائی ها و قابلیت های زیر خواهند بود:

مدیریت واحدهای صنعتی

 تجزیه و تحلیل مشکلات و نارسایی‏ هائی سیستمی و نیز ارائه طریق برای بهبود عملکرد و نیز مدیریت آنها با استفاده از روشهای کمی و نظام گرا

 انجام تحقیق و بررسی در زمینه روشهای مدیریت و بهبود این روشها با توجه به شرایط فعلی کشور

برنامه درسی

 

دروس جبرانی

واحد

نام درس

ردیف

۳

اصول مدیریت و تئوری سازمان

۱

۳

احتمال و آمار مهندسی

۲

۳

تحقیق در عملیات

۳

۳

اقتصاد مهندسی

۴

۳

(مبانی علم اقتصاد (خرد- کلان

۵

 

 

دروس اجباری

واحد

نام درس

ردیف

۳

بازاریابی

۱

۳

برنامهریزی و مدیریت پروژه

۲

۳

مدیریت نوآوری و فناوری

۳

۳

مدیریت منابع انسانی

۴

۳

مدیریت کیفیت جامع

۵

۳

پیش‌بینی و سری‌های زمانی

6

۳

برنامه‌ریزی زنجیره عرضه

7

۳

مهندسی مالی

8

۳

مهندسی سیستم

9

۳

تئوری تصمیم‌ گیری

10

 

دروس اختیاری

واحد

نام درس

ردیف

۳

مدیریت دانش

۱

۳

برنامهریزی استراتژیک

۲

۳

شبیهسازی کامپیوتری

۳

۳

تحلیل دادههای مهندسی

۴

۳

مدیریت مالی

۵

۳

مدیریت عملیات خدماتی

6

۳

مبانی تجارت الکترونیکی

7

۳

قیمت‌ گذاری و مدیریت درآمد

8

 

 

 

مدیریت فناوری و نوآوری

 

معرفی گرایش

هدف از ایجاد این گرایش تربیت دانش آموختگانی است که بتوانند چالش های موجود در ارتباط با مدیریت نوآوری و فناوری در سطح بنگاه را بررسی و تحلیل نموده و راهکارهای مناسبی ارائه نمایند. در اینجا منظور از مدیریت نوآوری و فناوری مجموعه فعالیت هایی است که منتج به تجاری سازی محصولات با بهره مندی از جدیدترین فناوری ها در سطح بنگاه ها می باشد.

 در این شاخه به دانشجویان فهمی عمیق و جامع از تفاوت های مابین مدیریت نوآوری و فناوری با روش های سنتی معمولی ارائه خواهد شد. یکی دیگر از اهداف ایجاد این دوره آشنایی با اخرین دستاوردهای فناوری در جهات مختلف صنعتی و بکارگیری آن درانواع فرآیندهای تولید به منظور توسعه و تکوین محصولات و فرآیندهای جدید می باشد. تمرکز این گرایش بر مسائل و نیازهای عملیاتی و اداری وابسته به مدیریت طراحی و توسعه و تجاری سازی محصولات با استفاده از پیشرفته ترین محصولات خواهد بود.

دانشجویان در این گرایش شناخت مناسبی از مسائل مرتبط با مدیریت فناوری از قبیل مدیریت نوآوری و خلاقیت توسعه محصولات جدید مدیریت دانش و مباحث مشابه بدست خواهند آورد

برنامه درسی گرایش مدیریت نوآوری و فناوری و تعداد واحدها

رشته مدیریت نوآوری و فناوری در مقطع کارشناسی ارشد دارای 32 واحد درسی است که 12 واحد آن را دروس اجباری، 12 واحد دروس اختیاری و 8 واحد آن را پایان نامه و سمینار تشکیل می دهند.

 

دروس جبرانی

واحد

نام درس

ردیف

3

اصول حسابداری و هزینه‌یابی

1

3

روش‌های تولید 2

2

3

کنترل پروژه

3

 

 

دروس اجباری

واحد

نام درس

ردیف

3

مبانی مدیریت فناوری

1

3

مدیریت نوآوری و خلاقیت

2

3

توسعه محصولات و فرایندهای جدید

3

3

استراتژی تولید و خدمات

4

 

 

 

 

واحد

نام درس

ردیف

3

ارزیابی، پیش‌بینی و انتقال فناوری

1

3

طراحی و ساخت به کمک کامپیوتر

2

3

فنون و فناوری نوین تولید

3

3

مدیریت دانش

4

3

برنامه‌ریزی استراتژیک برای مدیران

5

 

 

 

 

 

 

 

دانشگاه های پذیرنده


دانشگاه های پذیرنده:

دانشگاه هایی که بر اساس دفترچه انتخاب رشته ارشد در رشته مهندسی صنایع گرایش بهینه سازی سیتم ها پذیرش دانشجو دارند.

 

مقایسه ظرفیت گرایش بهینه سازی سیستم ها

سال 95

سال 96

سال 97

سال 98

نام دانشگاه

روزانه

شبانه

روزانه

شبانه

روزانه

شبانه

روزانه

شبانه

دانشگاه ارومیه

13

-

15

-

9

5

15

5

دانشگاه اصفهان

3

2

5

3

5

3

6

2

دانشگاه الزهرا (س)

21

9

25

10

20

9

15

5

دانشگاه بجنورد

10

-

9

-

9

-

8

0

دانشگاه بوعلي سينا همدان

5

3

5

3

8

4

6

3

دانشگاه تربيت مدرس

7

5

6

6

7

5

14

0

دانشگاه تربيت مدرس(پذيرش با عنوان مهندسي فناوري اطلاعات گرايش سيستم هاي تكنولوژي اطلاعات)

4

4

-

-

-

-

0

0

دانشگاه تربيت مدرس(پذيرش با عنوان مهندسي فناوري اطلاعات گرايش سامانه هاي شبكه اي)

4

-

-

-

-

-

0

0

دانشگاه تفرش

7

-

14

-

10

-

16

3

دانشگاه تهران

14

6

14

6

18

12

20

3

دانشگاه تهران (محل تحصیل فارابی قم)

5

4

-

-

-

-

7

4

دانشگاه تهران (محل تحصیل دانشکده فنی فومن گیلان)

8

4

10

5

10

10

6

4

دانشگاه تهران (محل تحصیل دانشکده فنی کاسپین رضوانشهر گیلان)

-

-

-

-

-

-

0

0

دانشگاه خوارزمي

13

-

11

-

11

-

11

5

دانشگاه سمنان

10

4

10

5

15

7

15

5

دانشگاه سيستان و بلوچستان(زاهدان)

10

5

15

10

18

10

20

0

دانشگاه شاهد

14

6

16

8

14

10

16

4

دانشگاه شهيد باهنر - کرمان

8

7

12

6

6

6

6

3

دانشگاه صنعتي اروميه

14

-

11

-

11

-

19

0

دانشگاه صنعتي اصفهان

11

4

14

6

14

6

9

4

دانشگاه صنعتي اميركبير (محل تحصیل پردیس گرمسار)

9

6

6

6

12

8

10

10

دانشگاه صنعتي اميركبير

4

3

3

3

4

3

3

3

دانشگاه صنعتي بابل

9

5

6

3

6

4

9

5

دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي

17

9

14

13

14

13

11

10

دانشگاه صنعتي شريف

19

8

21

8

18

5

16

4

دانشگاه صنعتي شيراز

6

-

10

-

8

-

5

0

دانشگاه صنعتي قم

6

-

14

-

12

4

20

10

دانشگاه علم و صنعت ایران

15

5

24

10

28

12

16

 

دانشگاه فردوسي مشهد

11

7

9

6

10

5

13

3

دانشگاه قم(مرد)

18

-

15

5

10

5

10

0

دانشگاه قم(زن)

18

-

15

5

10

7

10

0

دانشگاه كردستان - سنندج

18

-

27

-

20

-

20

0

دانشگاه هرمزگان

-

-

10

-

9

3

9

3

دانشگاه يزد

12

5

18

11

14

9

11

4

 

دانشگاه هایی که بر اساس دفترچه انتخاب رشته  کارشناسی ارشد در رشته مهندسی صنایع گرایش مدیریت نوآوری و فناوری پذیرش دانشجو دارند.

سال 95

سال 95

سال 94

نام دانشگاه

ردیف

*

*

*

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

1

*

*

*

دانشگاه غیر انتفاعی علوم و فنون مازندران

2

*

-

-

دانشگاه پيام نور استان تهران - واحد ري

3

                           

دانشگاه های پذیرنده:

دانشگاه هایی که بر اساس دفترچه انتخاب رشته  کارشناسی ارشد در رشته مهندسی صنایع گرایش سیستم های سلامت پذیرش دانشجو دارند.

 

سال 96

سال 95

سال 94

نام دانشگاه

ردیف

*

*

*

دانشگاه تربيت مدرس

1

*

*

*

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

2

*

-

 

دانشگاه صنعتي نوشيرواني بابل

 

*

*

 

موسسه غيرانتفاعي كاسپين - البرز

 

 

 


 

نمونه کارنامه رتبه های برتر کارشناسی ارشد مهندسی صنایع


 

نمونه کارنامه رتبه های برتر کارشناسی ارشد مهندسی صنایع

درحال به روز رسانی 

  

 

 

 
نظرات کاربران

UserImage
UserImage
UserImage
UserImage
UserImage
UserImage
UserImage
UserImage

نظر خودرا وارد کنید!
 
   
 
 


whatsapp logo instagram logo