دکتری زبان و ادبیات فارسی | ماهان
دکتریآیا از پراکندگی و وسعت منابع کنکور دکتری در هراس هستید؟
دکتریآیا با سلایق طراحان سؤال آشنا نیستید و نمی دانید از چه سرفصل ها و چه محتوایی مورد سنجش قرار می گیرید؟
دکتریآیا نیاز به خلاصه و چکیده ی سر فصل های مهم و پرتکرار کنکور دکتری را در خود احساس می کنید؟
دکتریآیا از انگیزه ی کافی برای درس خواندن و طی مسیر رقابت کنکور دکتری برخوردار نیستید؟


موسسه آموزش عالی ماهان با سیزده سال تجربه در برگزاری دوره های آمادگی آزمون دکتری ، با تاسیس دپارتمان رشته ادبیات  در مقطع دکتری اولین و قوی ترین مرکز آموزشی جهت ورود به دکتری می باشد.
دکتریدر جستجوی برترین ها نیستیم ، به ساختن برترین ها می اندیشیم
اساس کار در این دوره که پس از کارشناسی ارشد میباشد تحقیقات و مطالعات وسیع و محققانه است در سطح اجتهاد کامل نسبت به علوم و فنونی که اختصاص به این دوره دارد.دانشجویان این دوره بایستی طبق برنامه تدوین شده و با راهنمائیهای مداوم استادان بتوانند قدرت و مهارت لازم را در سطح عالی برای بیان و قضاوت محققانه در رشته های اساسی زبان و ادبیات فارسی که در این دوره مورد تحقیق قرار میگیرد بدست آورند و نیز بتوانند با تحصیل تجربیات فراوان و گسترده خود آمادگی لازم را در تعلیم به دانشجویان دوره کارشناسی و حتی کارشناسی ارشد در سطح کشور و احیاناً در خارج کشور پیدا کنند و از این طریق رسالت معرفی زبان وادبیات فارسی را که حاوی فرهنگ بزرگ اسلامی و اعتقادی و اخلاقی است در این رشته ایفا نمایند و صلاحیت همه جانبه را برای کارهای پژوهشی و برای وظیقه استادی در این دانش ها بیابند.
دکتریطول دوره تحصیل
طول دوره دکتری زبان و ادبیات فارسی در این برنامه حداقل سه سال نیم یا هفت نیمسال است. طول هر نیمسال هجده و هر واحد درسی هجده ساعت در یک نیمسال است. شکل نظام، واحدی است.
دکتریتعداد واحدها
کل واحدهای درسی در این دوره 24 واحد است که تماماً نظری به شکل زیر میباشد:
  1. دروس اصلی 8 واحد
  2. دروس تخصصی 12 واحد
  3. دروس اختیاری 4 واحد از 12 واحد 4 واحد
  4. جمع 24 واحد
در این برنامه درسی بنام دروس عمومی وجود ندارد.
دکترینقش و توانایی یا کارایی
فارغ التحصیلان دوره دکتری زبان وادبیات فارسی میتوانند، با احراز شروط لازم اولاً در موسسات عالی دانشگاهی اعم از پژوهشی وآموزشی به کار تحقیق و تدریس در زبان و ادبیات فارسی بپردازند. ثانیاً در نهادهای مختلف فرهنگی و تربیتی راهنمائی و تحقیق را در زمینه زبان و ادبیات فارسی ایفا نمایند. ثالثاً در موسسات به تالیف و ترجمه و تصحیح و چاپ کتب مربوط و در مطبوعات به راهنمائی و اداره امور مشغول شوند. رابعاً در خارج از کشور در تدریس و تحقیق علوم مربوط به زبان و ادبیات فارسی انجام وظیفه کنند.
دکتریضرورت و توانایی
با توجه به مطالب یاد شده در این صفحات بطور کلی روشن می شود که فارغ التحصیلان این دوره تا چه حد در راه نشر و معرفی و تعلیم متون ارزنده و سازنده ادبیات فارسی اهمیت دارند و نیز معلوم میگردد که ضرورت آن تا چه اندازه است که نیاز مبرم دانشگاهها ودانشکده ها در رشته زبان و ادبیات فارسی در داخل و خارج کشور جدا از این راه عملی و مقدور نمی باشد بویژه در وضع حاضر که به متخصصان ورزیده جهت تدریس در دوره کارشناسی آزاد و تربیت دبیر احتیاج فراوان است. و از طریق طرح و بحث و تدریس ادبیات اصیل فارسی است که می توان حقائقی از اعتقادات و اخلاقیات اسلام را در روح و قلب دانشجویان مومن و وفادار به اسلام نفوذ داد.
مواد امتحانی زبان و ادبیات فارسی ضرایب
متون نظم 3
متون نثر و دستور زبان 3
عروض و قافیه 1
فنون ادبی 1
معانی بیان و بلاغت 1
تاریخ ادبیات و سبک شناسی 3
بدیع 1
عربی (اعراب گذاری و ترجمه و تجزیه و ترکیب) 2
زبان تخصصی انگلیسی یا فرانسه یا آلمانی زبان و ادبیات فارسی 1
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 8506-021 تماس بگیرید 


پرسش های پاسخ داده شده


هنوز هیچ سوالی ثبت نشده است .

سوال خود را بپرسید
در صورتیکه علاقه مند به دسته بندی سوالات خود به نام خودتان هستید ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید و سپس سوال خود را مطرح نمایید تا پس از پاسخ در بخش سوالات من قابل مشاهده باشد.
در صورت تمایل وارد شوید
  •  
  •    
  •  
  •