کارشناسی ارشد مجموعه مشاوره* معرفي رشته روانشناسی  2 

مجموعه روانشناسی 2 شاخه اي از گروه علوم انساني است که کليه فارغ التحصيلان دوره کارشناسي بدون توجه به نوع مدرک تحصيلي مي توانند در آزمون ورودي کارشناسي ارشد اين رشته شرکت نمايند. 

با توجه به رشد فارغ التحصيلان در مقطع کارشناسي، ضرورت تحصيل در مقطع کارشناسي ارشد و ارتقاء به مراتب بالاتر علم احساس مي شود. بديهي است که اين امر راهي خواهد بود براي رسيدن به دستاوردهاي عميق تر علمي و ارتقاء سطح بينش انسان. 

مجموعه علوم تربيتي 2 داراي ويژگي هاي خاصي و گسترده اي از جمله مطالعه کودکان استثنايي، نحوه آموزش و تدريس و مسائل تحصيلي، ازدواج، شغلي و .... مي باشد. 

در ضمن امکان تحصيل تا مقطع دکترا در تمامي گرايش هاي اين مجموعه در داخل کشور ميسر مي باشد. امتحان اين رشته يک مرحله اي و تستي مي باشد ودر هنگام اعلام نتايج سه برابر ظرفيت آن اعلام مي گردد. 

دانشجويان رشته هاي زير مجموعه روانشناسی 2، پس از فارغ التحصيل شدن مي توانند به عنوان مشاوره تحصيلي، شغلي، خانواده، روانشناس تربيتي، روانشناس کودکان استثنايي و ... در مهد کودک ها، مراکز بهزيستي و ... مشغول به کار شوند و يا در صورت تمايل اقدام به اخذ مجوز مراکز مشاوره، مهدکودک و بهزيستي نمايند. 

مجموعه روانشناسی (2) وابسته به شاخه علوم انساني شامل 5گرايش زير مي باشد: 

4گرايش در دانشگاه سراسري و5گرايش در دانشگاه آزاد. 

1) روانشنا سي تربيتي 

2) روانشناسي وآموزش کودکان استثنايي 

3)مشاوره 

4)مشاوره وراهنمايي 

5)مشاوره خانواده 

رشته روانشناسي تربيتي :به مطالعه رفتارهاي انساني از مقطع کودکي تا بزرگسالي مي پردازد .تا بدين شکل به پرورش تواناييهاي ذهني وجسمي کمک شود. 

بازارکار اين رشته بيشتردر آموزش و پرورش وکانون اصلاح وتربيت ومکانهاي فرهنگي مي باشد. 

روانشناسي کودکان استثنايي:به مطالعه کودکاني مي پردازد که دچار اختلالات جسمي يا ذهني شده اندواز نظرتواناييهاي جسمي وذهني پايين تر از کودکان عادي مي باشند.از جمله کودکان سندرمي داون واُتيسم وغيره.در اين رشته به دانشجو روشهاي تربيت وآموزش به اين کودکان را آموزش مي دهند که چگونه آنها را آموزش پذير نمايند .بازار کار اين رشته بيشتر در کيلينيک هاي گفتاردرماني.کلينيک مشاوره وسازمان بهزيستي کشور مي باشد. 

مشاوره ومشاوره وراهنمايي:رشته اي است که در آن مشاور به مسايل ومشکلات اجتماع واقف مي شودواز آن طريق به مدد مراجعان خود مي پردازد.يکي از شرايط موفقيت در اين رشته اعتماد به نفس .اطلاعات عمومي وبيان قوي وتاثير گذارروي شخص وجذب مي باشد .بازار کار اين رشته بيشتردر کيلينيک مشاوره وترک اعتياد وغيره است. 

مشاوره خانواده:به مطالعه رفتارهاي زوجين از قبيل زناشويي.سازشي،روابط زوجين ومهارتهاي زندگي وتفاوتهاي فردي مي پردازد.در اين رشته راهکارهاي مناسبي به زوجها ارائه مي شود که بتوانند زندگي موفقي داشته باشند ،بازارکاراين رشته بيشتر در کلينيک مشاوره ومدد کاري .شهرداري مي باشد. 


پرسش های پاسخ داده شده
 • سعیده السادات

  [ 1396/10/17 18:55:46 ]

  باسلام.من فازغ التحصیل رشته زبان وادبیات فارسی هستم و در کنکور ارشد در رشته مشاوره ثبت نام کرده ام .علاقه بسیار زیادی به کار در این رشته دارم و در حال حاضر مربی پیش دبستان هستم.از شما کارشناسان محترم در مورد شیوه خواندن برای کنکور و موفقیت راهنمایی میخواستم.کدام یک از بخش های رشته مشاوره را باید بیشتر وبهتر بخوانم وهمچنین در مورد درس زبان هم راهنمایی میخواستم چگونه بخوانم که درصد بالایی د راین درس داشته باشم


  سلام خدمت شما

  شیوه صحیح مطالعه
  این شیوه دارای پنج مرحله است که در هر یک از این مراحل هدف خاصی دنبال می شود. در واقع این اصل یکی از ویژگیهای مهم این روش محسوب می شود، زیرا ضمن اینکه انرژی روانی و قوای ذهنی فرد در هر مرحله معطوف به یک هدف است و در نتیجه قدرت تمرکز و توجه فرد را بیشتر می کند، همچنین از پراکندگی ذهنی جلوگیری می کند و مانع هدر رفتن نیرو و بروز خستگی می شود.

  ۱- خواندن اجمالی
  در این مرحله مبحث مورد نظر را یک بار و بدون هدف یادگیری صرف بخوانید. هدف این مرحله فقط آشنایی با موضوع کلی مورد بحث است.

  ۲- سازماندهی
  در این مرحله یک بار دیگر اقدام به خواندن مبحث مورد نظر کنید با این هدف که نکات اصلی و اطلاعات جزئی را از یکدیگر جدا کنید. نیازی نیست که به تمام مطالب به طور یکسان اهمیت داده شود، بلکه سطوح مختلف متن، از جمله تز اصلی، نکات اصلی و اطلاعات جزیی دارای سطوح اهمیت متفاوتی هستند. توجه به این تفاوتها موجب درک کامل و نگهداری کامل مطلب و حافظه و نیز همچنین موجب ایجاد یک چهارچوب فکری جهت یادگیری مثبت مراحل بعد می گردد.

  ۳- علامت گذاری و حاشیه نویسی
  در این مرحله سعی کنید سطوح اهمیت را توسط علامت هایی از هم متمایز کنید. برای این کار می توانید از علائمی مانند پرانتز، ضربدر، خط کشی، و یا رنگ کردن استفاده کنید. هدف این کار سرعت بخشیدن به امر مرور و یافتن نکات اصلی و مهم متن است. همچنین در حاشیه سمت راست هر پاراگراف با استفاده از یک یا دو عبارت کوتاه، موضوع اصلی مورد بحث در آن پاراگراف را مشخص کنید.

  ۴- خلاصه نویسی
  در این مرحله سعی کنید با استفاده از قسمتهای علامت گذاری شده و حاشیه ها، خلاصه ای از آنچه که تا آن مرحله به ذهن سپرده اید به روی کاغذ بیاورید. ضرورتی ندارد که مطالب خلاصه شده عیناً به ترتیب مطالب کتاب باشد. نکته بسیار مهم اینکه هر کس فقط می تواند از خلاصه ای که خود تهیه کرده استفاده کند و این خلاصه نویسی هرگز برای فرد دیگری مفید نخواهد بود، چرا که هر شخصی براساس تواناییهای هوشی و استعداد یادگیری خاص خود این کار را انجام می دهد.

  ۵- مطابقت
  در این مرحله به متن اصلی برگردید و کنترل کنید که چیزی را از قلم نینداخته باشید. همچنین ساختمان خلاصه تهیه شده را مورد بررسی قرار دهید و در صورت نیاز نسبت به تصحیح و تکمیل آن اقدام کنید.

  موانع تمرکز حواس
  حواس پرتی غالبا به دو دسته کلی تقسیم می شود:
  ۱- درونی: معمولاً به دلایلی از قبیل بیماری، ضعف، خستگی، گرسنگی، بی خوابی و مانند آن ایجاد می گردد.
  ۲- بیرونی: معمولاً به دلایلی از قبیل مشکلات روحی و عقلی، مشکلات خانوادگی، عدم وجود علاقه، دل زدگی، مشغله ذهنی، تخیلات، شرایط نامساعد جوی، سر و صدا، و مانند آن ایجاد می گردد.
  موارد مذکور ، همگی سبب کاهش تمرکز حواس می شوند. تمرکز حواس، کلید کارآمدی در امر مطالعه به شمار می رود. کلید اساسی تمرکز حواس، کاربرد فنونی است که خواننده را در عمل مطالعه فعال می سازد و سبب ایجاد واکنش در حین مطالعه می شود.
  این فنون عبارتند از:
  ۱- سؤال کردن: خواننده را به سمت نویسنده هدایت می کند.
  ۲- استنباط کردن: نتیجه بررسی هایی است که خواننده از موارد مطالعه شده و نتیجه ای که از آن می گیرد انجام می دهد.
  ۳- تجسم کردن: کاربرد حواس خواننده و جان دادن به کلمات نویسنده است.
  ۴- علامت گذاری و حاشیه نویسی: خواننده را وامی دارد تا درباره ساختمان مطلب مورد مطالعه تصمیم گیری کند.
  ۵- ربط دادن: خواننده، مطلب و اندیشه های نویسنده را با سایر اطلاعات خود ربط می دهد.

  نکات اساسی در مطالعه
  ۱- برنامه مطالعه خود را با دیدی واقع بینانه طرح ریزی کنید و مقدار زیادی از کار را برای یک مدت محدود نگذارید.
  ۲- گاهی کارهای غیرمنتظره و پیش بینی نشده ممکن است برنامه مطالعاتی شما را به هم بزند، بنابراین برای این کارها وقت لازم را پیش بینی کنید.
  ۳- از بهترین ساعات خود برای مطالعه استفاده کنید و درسهای سنگین تر را برای ساعاتی که بهتر می توانید کار کنید قرار دهید یعنی زمانی که آمادگی ذهنی شما بیشتر است.
  ۴- مطالب مشابه را با هم نخوانید، زیرا با هم اشتباه می شوند و در کار شما مزاحمت ایجاد می کنند.
  ۵- به آنچه که یاد می گیرید فرصت دهید تا جا بیافتد، یعنی تحکیم پیدا کند تا بیشتر در حافظه باقی بماند و زود از بین نرود.
  ۶- با فاصله زمانی مطالعه کنید تا یادگیریهای بعدی در یادگیریهای قبلی تداخلی نکنند.
  ۷- سعی کنید آنچه را که آموخته اید مورد استفاده قرار دهید و به کار بندید و حتی الامکان به آنها فکر کنید.
  ۸- سعی کنید کل مطلب را در نظر بگیرید و روابط بین اجزا را درک کنید.
  ۹- برای مطالعه یک فصل ابتدا عناوین درشت را بخوانید و سپس یک نگاه کلی به فصل بیندازید و اگر خلاصه فصل وجود داشت آن را بخوانید و سپس جزء به جزء مطالب را بخوانید.
  ۱۰- از مطالب مهم یادداشت بردارید.
  ۱۱- روی یک فصل از کتاب زیاد معطل نشوید. درک کامل یک فصل زمانی حاصل می شود که کل کتاب یا لااقل نصف آن را بخوانید بنابراین ابتدا با سرعت پیش بروید، بعد دوباره به اول کتاب برگردید و مطالعه دقیق مطالب را از سر بگیرید.
  ۱۲- اگر در زمان مطالعه افکار مزاحم و فکر کارهای روزمره در یادگیریهای شما اخلال ایجاد می کند، سعی کنید که از آنها یادداشت بردارید و هر چه سریعتر آن را از حافظه خود دور کنید.
  ۱۳- مجموعه ساعات خود را در هفته بر حسب اولویتی که به درس خاص می دهید بین دروس مختلف تقسیم کنید. اولویت بندی درسها بر حسب ضعف شما در آن درس یا اهمیت درس و یا ضریب آن درس معین می شود.
  ۱۴- درسهای سخت را در یک روز یا یک هفته متمرکز نکنید.
  ۱۵- سعی کنید پس از هر یک ساعت درس خواندن، پانزده دقیقه به خود استراحت دهید و در این مدت هیچ گونه مطالعه (حتی غیر درسی) نداشته باشید.
  ۱۶- اوقات درس خواندن خود را از کم به زیاد برنامه ریزی کنید. یعنی ابتدا با ساعات کمتر شروع کنید و سپس به مرور تعداد ساعات فعالیت درسی خود را افزایش دهید.
  ۱۷- سعی کنید در خلال برنامه تان به فعالیت های اجتماعی دلخواه و یا سرگرمی و ورزش مورد علاقه تان بپردازید و یا در جمع دوستان و اقوام قرار گیرید.
  ۱۸- حتی الامکان در سکوت و فضای بسته و خلوت مطالعه کنید.
  ۱۹- مکان مطالعه شما باید دارای تهویه مناسب و نور کافی باشد.
  ۲۰- معمولا یادگیری در ساعات اولیه روز بسیار بهتر از ساعات انتهای شب صورت می گیرد.
  ۲۱- داشتن تفکر مثبت و خرید خوش بینانه نسبت به نتیجه امتحان، بهترین تأمین روانی برای استفاده از حداکثر تواناییهاست.
  ۲۲- با قطعه قطعه کردن مطلب هر کتاب و اختصاص دادن هر دوره زمانی به یک قطعه خاص، استرس ناشی از حجم درسها را به حداقل برسانید.

  موفق باشید

 • محدثه

  [ 1396/09/30 11:25:46 ]

  با سلام و تشکر از خدمات خوب و مفید شما.. بنده رشته ی روابط عمومی و افکار سنجی از گروه علوم ارتباط رو دارم.. امسال حسب علاقه در رشته ی مشاوره شرکت کردم، قصد دارم در گرایش مشاور خانوادگی رتبه بیارم، میخواستم بپرسم صرفا اگر دروس مربوط به مشاوره ی خانواده رو که در لیست منابع آزمون97 ذکر شده رو بخونم کفایت میکنه برای قبولیم در گرایش مشاوره خانوادگی؟ ممنونم از پاسختون، موفق باشید..


  با سلام دوست عزیز،

  داشتن درصد بالا در دروس تخصصی هر گرایش کفایت میکند اما برای داشتن شانس قبولی بیشتر درسهای مشترک گرایشهای مختلف این رشته را نیز مدنظر قرار دهید،
  برای بهره مندی از مشاوره تخصصی رایگان با ما درارتباط باشید.
  با آرزوی موفقیت شما...

 • نصیر فلاحتی

  [ 1396/09/16 19:0:42 ]

  با سلام آیا بنده با مدرک کارشناسی آموزش ابتدایی و کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی و طی دوره ی کارورزی مربوطه میتوانم مجوز دفتر مشاوره یا موارد مشابه را دریافت نمایم. با تشکر از لطف شما به جهت پاسخگویی


  سلام خدمت شما


  من شرایط اخذ پروانه اشتغال از سازمان نظام روانشناسی براتون کامل ارسال می کنم :

  شرایط اخذ پروانه اشتغال از سازمان نظام روانشناسی  به استناد قانون تشکیل سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران مصوب مجلس محترم شورای اسلامی افراد مجاز به ارائه خدمات روان شناسی و مشاوره الزاماً باید حداقل دارای 2 مدرک در یکی از گرایش های روان شناسی یا مشاوره باشند و از سازمان نظام روان شناسی و مشاوره قبلاً پروانه اشتغال به فعالیت حرفه ای دریافت نمایند. بدیهی است صرف داشتن کارت عضویت سازمان مجوزی برای ارائه مشاوره و روان شناسی نیست.
  لذا از کلیه همکاران محترم که قصد فعالیت حرفه ای دارند تقاضا می شود حتماً با مراجعه به سازمان ضمن عضویت مبادرت به دریافت پروانه اشتغال نمایند بر همین اساس کسانی که مدت اعتبار پروانه آنها به پایان رسیده است جهت تمدید پروانه خود هرچه زودتر اقدام نمایند در غیر اینصورت مجاز به ارائه خدمات حرفه ای نمی باشند و جهت اطلاع در صورت تاخیر مجدداً باید در مصاحبه تخصصی کمیسیون مربوطه شرکت نمایند.

  دکتر محمد حاتمی معاون امور کمیسیون ها و نظارت حرفه ای در گفتگو با سرویس خبر روابط عمومی سازمان اعلام نمود، برحسب مصوبه شورای مرکزی کسانی که در دو مقطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری فارغ‌التحصیل نشده اند، پروانه اشتغال نمی توانند دریافت دارند. لذا به تمام متقاضیان تحصیل در رشته های روان شناسی و مشاوره توصیه می نماید که به این مصوبه سازمان توجه نمایند: لازم به ذکر است این مصوبه شامل کسانی می شود که از بهمن ماه 1393 در دانشگاه ها پذیرفته می شوند.
   
  به اطلاع کلیه روان شناسان و مشاوران می رساند برحسب مصوبه شورای مرکزی پروانه تخصصی اشتغال به افرادی اعطاء می شود که در دو مقطع تحصیلی آموزشی و پژوهشی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فارغ التحصیل شده باشند. همچنین به فارغ التحصیلان پژوهش محور در هر مقطعی پروانه اشتغال حرفه ای تعلق نمی گیرد.
  بنابراین کلیه روان شناسان و مشاوران دارای پروانه مجاز به ارائه خدمات روان شناسی و مشاوره موظف هستند با نصب تابلو و اخذ هزینه مطابق تعرفه سازمان نظام روان شناسی و مشاوره در استان و شهرستانی که در پروانه درج شده است فعالیت نمایند. همچنین اطلاع رسانی مرتبط با خدمات روان شناسی و مشاوره از طریق رسانه ها، معابر عمومی، و محیط های مجازی ضرورت دارد منطبق بر اصول علمی اخلاقی و حرفه ای روان شناسان و مشاوران انجام پذیرد. بر این اساس استفاده از هرگونه عناوین مغایر با حوزه ی تخصصی افراد به گونه ای که مصداق اغفال مراجعان تلقی شود، تخلق تلقی شده و با آنها برخورد قانونی می شود.
  از همکاران محترم حوزه های روان شناسی و مشاوره و نیز کلیه شهروندان ارجمند که به استناد موارد ذکر شده، شاهد تخلفی هستند، درخواست دارد مراتب را بصورت کتبی و همراه مستندات در تهران به سازمان مرکزی و در استان به شورای استانی که آدرس آنها در سایت سازمان موجود است ارسال فرمایند.
   

  شرایط اخذ پروانه اشتغال

  1- دارا بودن حداقل مدرک فوق لیسانس در رشته های روان شناسی و مشاوره
  2- عضویت در سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور
  3- حداقل یک سال از تاریخ فارغ التحصیلی متقاضی گذشته باشد
  4- داشتن کارت پایان خدمت برای متقاضیان مرد

  نکته: شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی در تاریخ 4 اردیبهشت ماه 96 مصوب نمود ارائه گواهی انجام کارورزی برای تقاضای پروانه حرفه ای ضروری نمی باشد. بدیهی است کمیسیون های تخصصی صلاحیت علمی-تخصصی و مهارت های حرفه ای داوطلبان دریافت پروانه را در ابعاد مختلف دقیقاً مورد بررسی قرار خواهند داد. لذا داوطلبان پروانه می بایست از دانش و مهارت های لازم حرفه ای و تخصصی برخوردار باشند.

  مراحل صدور پروانه

  پس از عضویت در سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور، متقاضی دریافت پروانه اشتغال تخصصی، فرم 111 ( لینک فرم ) را تکمیل کرده و کلیه مدارک درج شده در فرم را ارسال می نماید. کلیه مدارک بدون حضور شخص، در کمیسیون مربوطه بررسی شده و چنانچه مدارک از سوی کمیسیون پذیرش شود، به صورت کتبی به متقاضی اطلاع رسانی می شود.
  * به دلیل اینکه بررسی پرونده و مصاحبه متقاضی فقط توسط کمیسیون تخصصی صورت می گیرد، تعیین زمان مصاحبه متقاضی مشخص نبوده و شرکت در مصاحبه توسط اداره هماهنگی کمیسیون ها به اطلاع متقاضی می رسد.
  پس از انجام مصاحبه، چنانچه متقاضی در مصاحبه تخصصی پذیرفته نشود، علت عدم قبولی به صورت کتبی به متقاضی اطلاع رسانی خواهد شد. پذیرفته شدگان نیز پس از طی مراحل صدور پروانه تخصصی از سوی سازمان، برای مراسم تحلیف و دریافت پروانه دعوت خواهند شد.
   

  مراحل تکمیل پروانه کار

  برای تمدید پروانه کار شخص باید حداقل یک ماه قبل از پایان اعتبار پروانه، فرم 114 ( لینک فرم ) را تکمیل و به همراه کلیه مدارک مندرج در فرم، ارسال نماید. چنانچه زمانی که شخص برای تمدید پروانه کار اقدام می نماید، حداقل شش ماه از پایان اعتبار پروانه گذشته باشد، تمدید پروانه منوط به قبولی در مصاحبه تخصصی خواهد بود.

  ** نکات **

   موارد زیر از سایت نظام روان شناسی و مشاوره استخراج شده است:
  مدرکی مورد تایید این سازمان است که آموزشی و پژوهشی حضوری باشد. مجازی، الکترونیکی، افتخاری، پژوهش محور و ... مورد تایید نمی باشد.
  علوم تربیتی و گرایش های آن نامرتبط می باشد.
  دو مقطع تحصیلی باید مرتبط با روان شناسی و مشاوره باشد.
  تبصره: داوطلبان نامرتبطی که قبل از بهمن 93 وارد دانشگاه شده اند، با داشتن مقطع ارشد و یا دکتری روان شناسی و یا مشاوره می توانند در صورت قبولی در آزمون تخصصی سازمان، مراحل مجوز گرفتن خود را طی کنند.
  مراحل اخذ مجوز گذراندن کاروزی و مصاحبه حرفه ای می باشد.
   
   


  منبع: وبسایت رسمی سازمان نظام روانشناسی

 • مژکان

  [ 1396/09/06 12:58:7 ]

  سلام و خسته نباشید به شما و گروه ماهان .سوالی که از شما داشتم اینه که من کارشناسیمو در رشته علوم تربیتی شاخه پیش دبستانی و دبستانی گذروندم البته دانشگاه پیام نور بودم ولی الان میخوام رشته مشاوره رو واسه کارشناسی ارشد سراسری بخونم آیا امکانش هست که مشاوره بخونم و آینده شغلیش چجوریه ؟و این که میتونم بعدا دفتر مشاوره هم بزنم یا خیر.پیشاپیش ممنون میشم از پاسخگوییتون


  سلام خدمت شما

  ممنون و سپاسگذاریم

  بله امکان تغییر رشته وجود داره و میتونید دفتر مشاوره هم داشته باشید

  توضیحی هم در مورد گرایش های رشته مشاوره خدمتتون در ذیل میدم:

  کارشناسی ارشد مشاوره گرایش مشاوره مدرسه­ (تحصیلی) 

  مشاوره مدرسه ­ای به دانش آموز در انتخاب رشته­ تحصیلی، مواد درسی، یا حل مشکلات تحصیلی کمک می­کند. برخی از اهداف این رشته راهنمایی دانش آموزان در امر آموزش و کسب عادت­های صحیح در مطالعه، کمک به دانش آموزان در ارزیابی صحیح علایق، استعداد­ها و توانایی­های خود به منظور طرح ­ریزی­های تحصیلی، کشف علل مشکلات تحصیلی دانش آموزان و کمک به آنان در رفع آن­ها، کمک به معلمان در انطباق­ دادن روش­های تدریس خود با نیازمندی­ها و استعدادهای فردی دانش آموزان و .... می­باشد.

  دانشجویان رشته  مشاوره  مدرسه علاوه بر گذراندن دروس مشترک بین تمامی گرایش های مشاوره مانند آمار استنباطی، نظریه های پیشرفته مشاوره و روان درمانی، نظریه ­ها و روشهای مشاوره گروهی و ... ملزم به گذراندن واحدهای تخصصی از جمله اصول و روش های مشاوره تحصیلی و شغلی، روابط و مناسبات انسانی در مشاوره مدرسه، خدمات مشورتی در مدرسه و ... می باشند.

   کارشناسی ارشد مشاوره گرایش مشاوره شغلی

  همانطور که از اسم این رشته پیداست، مشاوره شغلی به کار در سازمان ها، مدارس و ... اشاره دارد. مشاوره و راهنمایی شغلی جریانی پیوسته و مداوم است که نگاهی آینده‌گرا داشته و با طرح‌ریزی، آمادگی و سازش فرد با شغل انتخابی، سروکار دارد. در واقع فراگردی دو سویه است که از یک سو بر تمام جنبه‌های شخصیت و شناسایی کامل فرد تأکید دارد، و از سوی دیگر بر اطلاعات حداکثری از مشاغل، فرصت‌های شغلی موجود و سایر امکانات شغلی و استخدامی نظر دارد. نهایتاً به فرد این امکان را می‌دهد که پس از آگاهی از رغبت‌ها و استعدادهای فردی و بررسی فرصت‌های شغلی موجود آگاهانه انتخاب شغل نماید. در واقع «راهنمایی شغلی» مصاحبه‌ی اولیه‌ای است که با توان‌سنجی و شخصیت‌شناسی از مراجع و انطباق با شرایط حاکم بر فرصت‌های شغلی موجود، فرد را در انتخاب شغل صحیح و متناسب راهنمایی می‌کند. «مشاوره‌ شغلی» فراگیر و پیوسته است و نقش اساسی آن پس از راهنمایی‌ اولیه و انتخاب شغل توسط فرد آغاز می‌شود.

  قابل ذکر است که این رشته هنوز در ایران جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده است.

  دانشجویان رشته مشاوره شغلی علاوه بر گذراندن دروس مشترک بین تمامی گرایش های رشته مشاوره مانند آمار استنباطی، نظریه های پیشرفته مشاوره و روان درمانی، نظریه ­ها و روشهای مشاوره گروهی و ... ملزم به گذراندن دروس تخصصی این رشته از جمله سازماندهی و مدیریت خدمات راهنمایی و مشاوره شغلی، نظریه ها و روش های مشاوره شغلی، تهیه و کاربرد آزمون های روانی در مشاوره شغلی و ... می پردازند.

   کارشناسی ارشد مشاوره گرایش مشاوره خانواده­

  همانطور که از نام این رشته پیداست، تمرکز آن بر روی مسائل و مشکلات مربوط به فرد در بستر خانواده و مشکلات خانواده می باشد. هدف این رشته بینش و بصیرت دادن به مراجع یا مراجعان است تا مشکل خود را با آگاهی بررسی کنند و درباره­ آن به تصمیم ­گیری بپردازند و به مسائلی مانند: عدم هماهنگی خصوصیات اخلاق، دخالت خویشاوندان در زندگی داخلی، مشکلات زناشویی و عدم هماهنگی در پرورش فرزندان می­پردازد.

  دانشجویان این رشته علاوه بر دروس مشترک بین تمامی گرایش های رشته مشاوره مانند آمار استنباطی، نظریه های پیشرفته مشاوره و روان درمانی، نظریه ­ها و روشهای مشاوره گروهی و ... به گذراندن دروس تخصصی مانند نظریه ها و روش های مشاوره خانواده، سنجش و ارزیابی در مشاوره خانواده، کارورزی در مشاوره خانواده و ازدواج و ... می پردازند.

   کارشناسی ارشد مشاوره گرایش مشاوره توان­بخشی

  مشاوره توان ­بخشی ویژه معلولین جسمی مانند نابینایان، ناشنوایان، افراد فلج و غیره است. مشاوره در جهت درمان، تربیت، ایجاد اعتماد به نفس در معلولین، بهره ­گیری هر چه بیشتر آن­ها از نیروها و استعدادهای بالقوه خودشان است. در برخی از مؤسسات تا حدودی مشاوره با معلولین ذهنی و بیماران روانی سروکار دارد.

  دانشجویان این رشته علاوه بر دروس مشترک بین تمامی گرایش های رشته مشاوره مانند آمار استنباطی، نظریه کارشناسی ارشد رشته مشاوره توان­بخشی های پیشرفته مشاوره و روان درمانی، نظریه ­ها و روشهای مشاوره گروهی و ... به گذراندن دروس تخصصی مربوط به گرایش توانبخشی از جمله مشاوره بحران، مشاوره با سالمندان ، مشاوره با معتادان و ... خواهند پرداخت.


 • سینا

  [ 1396/08/20 21:40:7 ]

  سلام و درود بنده فارغ التحصیل رشته ی آموزش ابتدایی گرایش پیش دبستانی هستم و کارمند رسمی آموزش و پرورشم.امسال در کنکور ارشد رشته ی مشاوره شرکت کردم و برای رشته ی مشاوره ی مدرسه پذیرفته شدم آیا از نظر شما این رشته مرتبط هست و آیا ادامه بدهم؟


  سلام  خدمت شما دوست عزیز

  معمولا افرادی که در آموزش پرورش اشتغال دارند برای مدرک ارشد و ارتقا موقعیت شغلی خود رشته مدیریت آموزشی و برنامه ریزی درسی و مشاوره رو دنبال می کنند.
  ولی مدیریت آموزشی در درجه اول قرار داره

 • مریم عباسی

  [ 1396/08/02 21:43:45 ]

  سلام. وقت بخیر. سر فصلهایی که برای آزمون ها انتخاب شده در سایت با سر فصل های کتابهای ماهان متفاوت هست. 25 درصد اول کتابها برای آزمون اول به چه صورتی هست . سپاس فراوان.


  سلام طبق بودجه بندی که براتون مشخص شده باید مطالعه بکنید

  اگر بودجه رو ندارین با شماره بنده در تلگرام پیام بدین براتون بفرستم
  09109019035

 • نسترن

  [ 1396/07/21 12:25:33 ]

  سلام من مدرک کارشناسیم رادیولوژی هست . الان میخوام تغییر رشته بدمو واسه ارشد رشته رواشناسی عمومی وزارت علوم رو بخونم . آیا امکانش هست ؟ من شنیدم اگه دوتا مقطع پشت سر هم مدرک رواشناسی بالینی داشته باشیم مثلا ارشد و دکترا مجوز مطبم داده میشه این درسته ؟ لطفا راهنماییم کنین ممنون.


  سلام

  بله درسته باید ارشد و دکتری تون رو مرتبط بخونید حتی در گرایش اون رشته 

 • ایمانیان

  [ 1396/07/03 12:45:19 ]

  سلام از کارشناسی حسابداری قصد دارم به روانشناسی برم ممکنه؟


  سلام بله مشکلی نیست

  میتونید شرکت کنید

 • امیر

  [ 1396/06/28 5:34:15 ]

  سلام.من کارشناسی علوم تربیتی هستم میخوام بدونم بین روانشناسی تربیتی و برنامه‌ریزی درسی کدومو انتخاب کنم برای ارشد؟بازار کار کدوم یک وسیعتر هست ؟کدوم یک مشهورتر است؟باتشکر


  سلام دوست خوبم

  باید بفرمایید هدفتون چی هست.
  علاقتون این هست که کجا شاغل بشین
  هر دو گرایش این رشته بازار کار خوبی دارن
  هم روانشناسی تربیتی و هم برنامه ریزی درسی
  هر کدوم از این گرایش ها رو با توجه به علاقتون انتخاب کردین بازار کار مشابه هم دارن

 • علی

  [ 1396/06/19 21:33:7 ]

  سلام.من کارشناسی علوم تربیتی گرایش پیش دبستانی و دبستانی هستم میخواهم ارشد ادبیات فارسی بخوانم آیا با رشته من مرتبط هست یانه؟ یا اینکه راهنمایی و مشاوره بخوانم ؟ کدام رشته با کارشناسی من مرتبط است؟در آینده کدام رشته بیشتر به دردم میخوره؟


  سلام دوست عزیز

  ادبیات فارسی با علوم تربیتی مرتبط نیست
  باید بدونم هدفتون از تغییر رشته چی هست 
  آیا شاغل هستین یا خیر
  آیا آموزش پرورشی هستین 
  باید اول جواب این سوال ها رو بدونم تا بتونم کامل راهنمایی تون کنم.

  میتونید با من تماس بگیرین و اطلاعات جامع تری رو در اختیار من قرار بدین تا بنده هم بتونم کامل راهنمایی تون کنم
  09109019035 زاده رحیم
  موفق باشیداولین قبلی1 | 2 | 3بعدی آخرین
سوال خود را بپرسید
در صورتیکه علاقه مند به دسته بندی سوالات خود به نام خودتان هستید ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید و سپس سوال خود را مطرح نمایید تا پس از پاسخ در بخش سوالات من قابل مشاهده باشد.
در صورت تمایل وارد شوید
 • انتخاب مقطع :


  انتخاب گروه :


  انتخاب رشته :


  استان :


  شهر :


 •  
 •    
 •  
 •