کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی و MBA | ماهان
*کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی و ام بی ای(مدیریت کسب و کار)


مجموعه کارشناسی مدیریت اجرایی (مدیریت کسب و کار) با هدف پرورش مدیرانی کارآمد و توانمند که قابلیت ارتقای مستمر بهره وری سازمانی را داشته باشند طرحریزی شده و در جمع گزینه های موجود برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی و ام بی ای (مدیریت کسب و کار) قرار گرفته است. مجموعه کارشناسی ارشد کسب و کار دارای ۳ گرایش « کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی» ، « کارشناسی ارشد ام بی ای MBA» و «کارشناسی ارشد مدیریت شهری» است که تفاوت این گرایشها را می‌توان در رویکرد هر یک از آنها در تعالی سازمان دانست. صرفنظر از گرایش «مدیریت شهری» که نیازمند ۵ سال سابقه کار مدیریتی بوده و با هدف فراهم آوردن سطح آموزش بالاتر برای مدیران کنونی ایجاد گردیده است، تفاوت دو گرایش دیگر (مدیریت اجرایی و MBA) در رویکرد کمی و کیفی آنها به موضوعات کلان مدیریتی در سازمانهاست.
MBA با جذب دانش آموختگان رشته های فنی مقطع کارشناسی و با تاکید بر مباحث کمی در مقطع کارشناسی ارشد سعی بر آن دارد تا راهکارهایی نو برای تلفیق بازاریابی بین الملل ، تجارت الکترونیک و روشهای رو به رشد کسب و کار برای ارتقاء سازمان ارائه نماید. مدیریت اجرایی با نگاهی کیفی و با به خدمت گرفتن ابزارهای مالی و اقتصادی، سیستمهای اطلاعات مدیریت و توسعه نوآوری ، سعی برآن دارد تا سازمان را در جهت دستیابی به اهداف خود یاری نماید.

*درباره MBA


تعریف و اهداف رشته MBA

دوره کارشناسی ارشد مدیریت سازمان که معادل Master of Business Administration (MBA ) است به منظور پرورش مدیران کارآمد برای اداره سازمانهای اقتصادی - اجتماعی، تولیدی و خدماتی طراحی شده است.

رشته MBA یا کارشناسی ارشد مدیریت حرفه ای بازرگانی چنانچه از نامش پیداست تنها مدیریت بازرگانی نیست. از آنجا که در ایران آموزش مدیریت به سه شاخه اصلی بازرگانی، صنعتی و دولتی تقسیم می شود برای اکثر متقاضیان این گمان پیش می آید که MBA تنها در برگیرنده مباحث مدیریت بازرگانی است و به طور مثال برای مدیریت صنعتی باید به سراغ رشته دیگری رفت در حالی که این تصور کاملا اشتباه است.

MBA مدیریت Business است و Business یعنی کلیه عملیاتی که از تولید تا فروش و خدمات پس از فروش کالا یا خدمات را شامل می شود و به صورت مکرر اتفاق می افتد.

برای رشته MBA حدود 30 گرایش مختلف در کشورهای مختلف تعریف شده است. اما چهار گرایش اصلی این رشته که تقریبا در همه دانشگاه ها تدریس می شوند به شرح زیر است:

1- بازاریابی و مدیریت فروش ( Marketing )

2- مدیریت مالی و مدیریت موسسات مالی ( Finance )

3- مدیریت تولید و سیستمهای تولید و پروژه ( Operation )

4- مدیریت منابع انسانی ( Human Resources )

امروزه حتی MBA با گرایش هایی مانند تجارت الکترونیک و فن آوری اطلاعات نیز ارائه می شود که نشان از انعطاف پذیری بالا و نیاز روز افزون به فارغ التحصیلان این رشته است.

متاسفانه امروزه بسیاری بدون توجه به محتوای MBA آن را با نام مدیریت سازمان می شناسند و تنها به بخش بسیار کوچکی از اهدافی که در این دوره بررسی می شود می پردازند. اگر بخواهیم تعریفی دقیقتر از اهداف MBA داشته باشیم باید توجه داشت که هدف این دوره پذیرش فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی در رشته های مختلف به خصوص رشته های فنی و مهندسی و پرورش افرادی است که قادر باشند در زمینه های ذیل انجام وظیفه نمایند:

(1) اداره و راهبری مؤثر و کارآمد سازمان یا یک بخش تخصصی از آن نظیر بخش های تولیدی، بازاریابی و فروش، اطلاعات و مالی

(2) ایجاد تحول در یک بخش تخصصی سازمان

(3) طراحی، هدایت و رهبری تحول در کل سازمان پس از کسب تجارب عملی در مدیریت

(4) کارآفرینی با ایجاد فعالیت های جدید در درون سازمان و یا ایجاد سازمانهای جدید

(5) ارائه خدمات مشاوره ای و مطالعاتی در زمینه های مزبور به مدیران سازمانهای اقتصادی و اجتماعی

افرادیکه در این دوره پذیرفته می شوند، حداقل دوره کارشناسی را در یکی از رشته های دانشگاهی گذرانده و با حوزه تخصصی دوره کارشناسی آشنائی پیدا کرده اند. این افراد پس از فرا گرفتن دانش مدیریت و تمرین مهارتهای مدیریتی در این دوره، نیروهای ارزنده ای خواهند شد که می توانند با ترکیب دانش تخصصی و مدیریتی خود در جهت تحقق هدفهای بالا نقش مهمی در بهبود مدیریت جامعه ایفا نمایند.


تاریخچه MBA  

MBA در خارج از کشور قدمتی حدودا" 80 ساله دارد و به نظر می رسد که در Wharton Business School وابسته به دانشگاه پنسیلوانیا متولد شده باشد. گسترش سریع این رشته در سالهای دهه 60 و 70 میلادی منجر به این شد که در ایران نیز در دهه 70 میلادی مرکزی تحت عنوان ICMS و با همکاری دانشگاه هاروارد راه اندازی شود که بعد از انقلاب منحل گردید. این مرکز علیرغم اینکه تنها دو دوره فارغ التحصیل ارائه کرد لیکن نوستالژی ناشی از آن هنوز در اذهان بخشهای مدیریتی برجسته کشور باقی است. دومین گام در این راستا توسط سازمان مدیریت صنعتی برداشته شد که در اواخر دهه 60 شمسی اقدام به راه اندازی دوره مدیریت اجرایی Executive MBA نمود لیکن به دلیل عدم تبلیغات مناسب و نیز شرایط دشوار ورود جای چندانی در میان فارغ التحصیلان جدید باز نکرد. سرانجام در اول دهه 80 شمسی دانشگاه صنعتی شریف به اتکای وجهه منحصر به فرد خود اقدام به راه اندازی این رشته با توجه به نیاز شدید کشور نمود. علی رغم این تلاشها، هنوز تا رسیدن به کشورهای توسعه یافته و حتی بسیاری از کشورهای در حال توسعه راه درازی در پیش رو داریم. MBA امروزه یکی از معیارهای رشد کشورها محسوب می شود. بطوریکه در سنگاپور با 4 میلیون نفر جمعیت حدود 30 دوره MBA و در آمریکا 700 دوره وجود دارد.زمینه های فعالیت فارغ التحصیلان MBA

فارغ التحصیلان این دوره با فراگیری دانش و فنون مدیریت قادر خواهند بود در زمینه های ذیل فعالیت نمایند:

اداره امور واحدهای ستادی سازمانهای تولیدی و اجتماعی در جهت کمک به مدیران این سازمانها برای اداره مؤثرتر سازمانهای خود

اداره و راهبری مؤثر و کارآمد یک سازمان یا یک بخش تخصصی از آن نظیر بخش های تولید، تحقیق و توسعه، مالی، فروش، پرسنلی و اطلاعات

ایجاد تحول در یک بخش تخصصی سازمان با تجدید تشکیلات، رویه ها و شیوه های اداری آن بخش

کارآفرینی در یک سازمان برای شروع فعالیت های جدید یا ایجاد و اداره سازمانهای جدید

طراحی تحول در کل یک سازمان و رهبری و هدایت تحولات کلی بعد از کسب تجربیات مدیریتیاگر به بازار کار MBA در ایران نظر بیافکنیم ایران حداقل تا 10 سال آینده نیازمند متخصصین این رشته خواهد بود. این پیش بینی با توجه به تراکم زیاد مهاجرت فارغ التحصیلان این رشته از کشور برای کار یا ادامه تحصیل در خارج کشور و نیاز شدید سازمان های بزرگ و اقتصادی و شرکت های دولتی و خصوصی که تعدادشان کم هم نیست بسیار با وسواس صورت گرفته است.

اما بازار کار MBA در خارج از کشور نیز از جایگاه مطلوبی برخوردار است و کشور های آمریکا و کانادا در جذب متخصصین این رشته درنگ نمی کنند. از خاطر نبرید که بسیاری از دانشجویان این رشته از همان ابتدای تحصیل دعوت به کار می شوند.

کسانی که دارای مدرک MBA می باشند وارد عرصه مدیریت می شوند و در سطوح مختلف مثل مدیر تولید یا بازاریاب یا مدیر مالی مشغول به کار می شوند یا نهایتا مدیرعامل شرکت می شوند. گروه دوم وارد کار مشاوره می شوند. برخی در شرکت های مشاوره مدیریت (در ایران مثل سازمان مدیریت صنعتی) کار می کنند و گروهی به عنوان کارشناس مثلا تحلیلگر مالی یا تحلیلگر بازار یا متخصص نیروی انسانی بدون اینکه وارد کار اجرایی شوند، در سازمانها کار می کنند. گروه سوم که درصد کمی هستند ممکن است ادامه تحصیل بدهند و دکترا دریافت کنند و استاد شوند. رویکرد کنونی دنیا، رویکرد کار آفرینی است به این معنا که ما باید فارغ التحصیلان MBA را تشویق کنیم تا خودشان کسب و کار راه بیاندازند.

ضرورت و اهمیت MBA

توسعه کشور و ارتقاء استاندارد زندگی در آن مستلزم بهبود و ارتقاء کیفیت مدیریت در سازمانهای اقتصادی و اجتماعی است. با بهبود مدیریت است که میتوان بهره وری را افزایش داد و از ظرفیت ها و امکانات موجود کالا و خدمات بیشتری را تولید نمود و ظرفیت های زیادتری را بوجود آورد.

بهبود مدیریت نیز مستلزم آگاهی و تسلط به دانش مدیریت است. امروزه مدیریت به عنوان یکی از شاخه های معرفت بشری پیشرفت زیادی نموده است و آموزش و تحقیق در زمینه آن گسترش فراوانی یافته است. باتوجه به اهمیت مدیریت در رشد و ارتقاء سازمانها و جوامع، نظامهای آموزش عالی کشورها آموزش و تحقیق در حوزه مدیریت را از نظر کیفی و کمی به سرعت توسعه داده اند.

یکی از زمینه های بارز توسعه آموزش مدیریت ایجاد رشته کارشناسی ارشد مدیریت سازمان ( MBA ) در کشورهای مختلف جهان است. این رشته به سرعت نخست در آمریکا و کشورهای صنعتی و سپس در کشورهای در حال توسعه موفق، گسترش یافته است.

همانطوریکه قبلا ذکر شد، فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی و مخصوصا فارغ التحصیلان دوره های فنی و مهندسی وارد این دوره شده و در یک آموزش فشرده و پرکار به فراگیری دانش و فنون مدیریت می پردازند. ترکیب دانش تخصصی دوره کارشناسی و آگاهی و تسلط به دانش و فنون مدیریت در دوره کارشناسی ارشد، از فارغ التحصیلان این دوره مدیران کارآمد و مؤثری میسازد که در افزایش کارآیی و رشد سازمانهای اقتصادی - اجتماعی تأثیر بسزایی دارند. به خاطر کسب همین توانایی هاست که در سه دهه اخیر دوره های MBA در کشورهای مختلف جهان به سرعت گسترش یافته و تنها در کشور آمریکا حدود 700 موسسه آموزش عالی دوره MBA ارائه میدهند.

اگر می خواهید خود را قانع کنید که چرا باید MBA را انتخاب کنید، کار دشواری نخواهید داشت. جایگاه MBA در دنیای امروز امکان ادامه تحصیل در برترین دانشگاههای داخل و خارج را در اختیار شما قرار خواهد داد. در صورتی که زمینه شغلی مدنظر شما باشد، با توجه به اینکه این رشته بسیار نوپاست و با استقبال شدید سازمانها نیز مواجه شده است می توان بازار کار بکر و دست نخورده ای برای آن در نظر داشت، هرچند در آمریکا علی رغم سابقه 80 ساله هنوز بازار کار بسیار وسیعی در اختیار فارغ التحصیلان قرار دارد. در ایران نیز آمارهای فعلی نشان از تضمین شغل در آینده دارد. MBA قابلیتهای شما را ورای تخصصی که اکنون دارید توسعه خواهد داد و شما را به شخصی مبدل خواهد کرد که هیچ سازمانی قادرنخواهد بود به راحتی از روی تخصص شما عبور کند. این نکته که قادر هستید MBA را به عنوان رشته دوم همراه با رشته اصلی خود امتحان دهید نیز قابل توجه است. هرچند MBA ارزشی ورای رشته های تخصصی و فنی در دنیای امروز دارد.


طول دوره و شرایط ورود MBA

دوره کارشناسی ارشد MBA به صورت کارشناسی ارشد ناپیوسته و آموزشی است. این دوره به نام دوره MBA در اکثر نظامهای آموزش عالی کشورهای پیشرفته و در حال توسعه ارائه می شود. با توجه به اینکه فارغ التحصیلان رشته های مختلف و به خصوص رشته های فنی و مهندسی وارد این دوره می شوند و باید با مبانی و اصول مدیریت علمی و دانش روز مدیریت در حوزه های مختلف آشنا شوند، طول دوره حداقل 2 و حداکثر 3 سال بوده و تعداد واحدهای لازم برای فارغ التحصیل شدن بر خلاف سایر فوق لیسانسها که 32 واحد است 58 واحد درسی است. بنابراین دانشجویان این دوره، مانند سایر دانشجویانی که در سایر نقاط جهان در این رشته به تحصیل می پردازند، برای تکمیل دوره خود در طی 2 سال یا 4 ترم باید به طور متوسط در هر نیمسال تحصیلی حدود 14 واحد درسی را بگذرانند. به این لحاظ دوره کارشناسی ارشد MBA ، دوره سنگین و پر کاری است و دانشجویانی که وارد این دوره می شوند باید از لحاظ استعداد و فرصت مطالعه و تحصیل در وضعیت خوبی قرار داشته باشند.دانستنیهایی درباره MBA

آیا می دانید فرق کارشناسی ارشد MBA با کارشناسی ارشدهای دیگر این است که MBA رساله ندارد.

·         آیا می دانید بعد از آمریکا، انگلستان اولین کشوری بود که MBA را ایجاد کرد.

·         آیا می دانید حقوق کسانی که MBA خوانده اند در آمریکا 3/5 برابر کسانی است که با همان تحصیلات و سن در موقعیت های دیگری کار می کنند.

·         آیا میدانید که MBA پرهزینه ترین رشته دانشگاهی در خارج کشور است و هزینه سالانه آن در برخی دانشگاهها به 70000 دلار در سال می رسد؟

·         آیا می دانید که MBA در دانشگاه هاروارد تنها رشته ای است که به دلیل اطمینان از اشتغال خوب فارغ التحصیلان آن در آینده تحت پوشش کامل وام CITIBANK آمریکا قرار دارد و دانشجویان کلیه هزینه های خود را از آنجا تامین می کنند؟

·         آیا می دانید که اکثر دانشگاههای آمریکا، کانادا و اروپا به دلیل تقاضای بسیار بالای داخلی به اتباع خارجی جهت MBA پذیرش نمی دهند؟

·         آیا می دانید در رشته MBA کل دروس، کلاس ها، تحقیقات و ارائه آنها باید به زبان انگلیسی باشد و حتی در کشورهایی مانند فرانسه، آلمان و روسیه هم با تمام تعصباتی که روی زبان اصلی شان دارند، MBA به زبان انگلیسی تدریس می شود.

·         آیا می دانید خصوصیت بارز دیگر MBA این است که علاوه بر درس های تئوری همراه با تحقیق Case Study ، بازیهای تجاری Business Games و ارائه نتایج در قالب Presentation و معمولا تز و کارآموزی می باشدقبل از انتخاب MBA به این موارد دقت کنید

قبل از تصمیم گیری برای انتخاب این رشته، اگر شاغل هستید و باید هزینه زندگی را خودتان تامین کنید، حتما به این نکته فکر کنید که برای گذراندن این دوره نیاز به برنامه زمانی پیچیده و گذراندن یک زندگی سخت و پرکار دارید. درس ها به شدت وقت گیر هستند و هریک از دروس بیش از دروس کارشناسی وقت می گیرند. در نظر داشته باشید که باید زمان زیادی را در هفته برای مطالعه و انجام پروژه های درسی اختصاص دهید.

اگر زبان انگلیسی شما خوب نیست یا زبان خود را تقویت کنید و یا از خیر این دوره بگذرید چون احتمالا این رشته برای شما ساخته نشده است.

و در پایان اگر همسر و فرزند دارید مطمئن شوید می توانند با این مساله کنار بیایند که طی دو سالی که در این رشته تحصیل می کنید یا در منزل نخواهید بود و یا در ساعاتی هم که در منزل هستید به نظر می رسد که باز هم در منزل نیستید... چون زمانی برای مشارکت در زندگی نخواهید داشت.

توجه داشته باشید که رشته MBA بر خلاف سایر رشته های کارشناسی ارشد دارای 57 واحد درسی است که معادل دو دوره کارشناسی ارشد در رشته های دیگر است و باید در هر ترم 14 تا 16 واحد با این حجم را بگذرانید...

پس خوب فکر کنید...شرایط زندگی خود را در نظر بگیرید...و تلاش کنید...اگر مسیرتان را درست بروید احتمالا طی چند سال آینده مدیر ارشد یکی از سازمان های موفق کشورمان خواهید بود...چه کسانی برای MBA اقدام نکنند

- اگر از ثروت خوشتان نمی آید

- اگر روحیه رهبری ندارید و نمی خواهید به دست آورید و می خواهید همیشه پیرو باشید

- اگر فکر می کنید موفق شدن یا ثروتمند شدن شانسی است.

- اگر از شهرت خوشتان نمی آید و یا قدرت ریسک معقول ندارید.

- اگر فکر می کنید نمی توان بدون سرمایه و نفوذ یک شرکت بزرگ به وجود آورد.

و اگر باروحیه ای متواضع حاضر به تلاش برای رسیدن به اهداف متعالی نیستید بهتر است در رشته دیگری ادامه تحصیل دهید.
کلاسهای کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی, mba

کتابهای بانک تست کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی, mba

آزمونهای آزمایشی کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی, mba

پرسش های پاسخ داده شده
 • علی اصغر بلوکی

  [ 1395/12/09 14:46:52 ]

  باسلام من در رشته مهندسی مکانیک مقطع لیسانس فارغ التحصیل شدم و الان ام قصد دارم کارشناسی ارشد و در رشته MBA ادامه بدم ولی هر چی دنبال منابع و کتابهای تخصصی رو داخل سایت میگردم چیزی پیدا نمی کنم لطفا راهنمایی بفرمایید. با تشکر


  با سلام

  پک کتابهای ماهان در این زمینه بسیار میتونه بهتون کمک کنه برای دروس تخصصی تون در کنار کتابهای ماهان باید کتابهای اصلی و رفرنس رو نیز مطالعه کنید که میتونید از سایت های معتبر مثل مدیر کمک بگیرید.

 • حمید

  [ 1395/11/27 21:55:52 ]

  با سلام.اینجانب،مقطع کارشناسی،تربیت بدنی عمومی و فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد،گرایش مدیریت بازاریابی در ورزش از دانشگاه تهران می باشم.رتبه کنکور در مقطع کارشناسی 10000منطقه1 و رتبه ام در ارشد تک رقمی و با معدل خوبی این دوران تحصیلی را گذرانده ام.سابقه فعالیت مدیریتی،تشکیلاتی،بازاری و کار در شرکت های خصوصی،تدریس مربیگری را نیز در کارنامه خود داشته و از استعداد خوبی در مبانی نظری(تئوری) و فعالیت عملی برخوردار بوده و دانش زبان خارجه ام نیز در حد متوسط است.در علم ریاضیات آنچنان خوب نبوده،اما در تجزیه و تحلیل آماری،علم تحقیق و پژوهش و روابط اجتماعی عالی هستم و از پشتکار و تلاش زیادی برخوردار و اهل مطالعه فراوان هستم.از آنجا که علاقه شدیدی به فعالیت های بازاری؛کار تیمی،تاسیس کسب و کار دارم وچندین بار فعالیت های هلدینگ و مربی گری را بخوبی به ثمر نشانده و در این زمینه تجاربی را کسب کرده ام.همچنین اندیشه های تولید و ظرفیت تولید،طراحی مدل کسب و کار،تبدیل ایده های تجاری به مرحله اجرا را در ذهن دارم.حال با همه ی این تفاسیر تصمیم دارم در رشته MBA یا مدیریت بازرگانی در مقطع ارشد بصورت شبانه شرکت کنم.در صورت امکان مشورت های لازم را در این خصوص ارائه نمایید.باتشکر


  با توجه به زمینه شما رشته مدیریت بازرگانی بسیار مناسبتر از mba هست و در این رشته راحتتر می توانید در دانشگاه های سطح بالا قبول شوید

 • فاطمه

  [ 1395/11/18 23:36:46 ]

  با سلام و وقت بخیر بنده کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی دارم و رتبه تک رقمی کنکور سراسری بوده ام. سطح زبان انگلیسی ام پیشرفته است. تجربیات مدیریتی خوبی دارم و در دوره کارشناسی مدیریت آموزشی خوانده ام. 1. آیا با گذراندن کلاس های آمادگی کنکور در این رشته می توان دانش پایه برای موفقیت در کنکور را کسب کرد؟ مثلا آیا با کلاس کنکور ضعف دانش ریاضی برطرف می گردد؟ 2. کدام گرایش آینده شغلی بهتری در ایران و خارج از کشور دارد؟ 3. آیا قبولی در گرایش human resource نیز مستلزم داشتن دانش خوب در ریاضی است؟ 4. با توجه به آنکه قبلا در دوره روزانه تحصیل کرده ام و بنا بر قوانین سازمان سنجش امکان تحصیل مجدد در این دوره نیست، لطفا راهنمایی بفرمایید که برای دوره های شبانه دانشگاه های شریف، امیرکبیر و تهران در این رشته به ترتیب چه رتبه هایی لازم است و در صورت قبولی هزینه دوره ها به چه صورت است. با تشکر از راهنمایی شما


  سلام، درس ریاضی برای شما سنگین خواهد بود و تنها با گذراندن یک دوره کلاس کنکور به سطح بالایی در حد رتبه های دو رقمی دست پیدا نخواهید کرد، برای شما بهتر است در مجموعه مدیریت گرایش بازرگانی در کنکور شرکت کنید قطعا در آنجا با توجه به سطح زبان خوبتان موفق تر خواهید بود، 
  برای گرایش منابع انسانی هم ریاضی در حد mba لازم نیست و در همان مجموعه مدیریت قرار میگیرد

 • omid

  [ 1395/11/16 3:24:7 ]

  سلام من ترم 3 مدیریت بازرگانی میخونم و احتمالا کنکور ارشد 98 شرکت میکنم ، میخواستم بدونم آیا رفتن به این رشته مناسب برای من هست یا همون رشته های مدیریت بازرگانی رو ادامه بدم ، در مورد ریاضی هم ریاضی مدیریت بازرگانی 9 واحد که داشتم با نمره بالا قبول شدم و اینکه آیا از الان برای این رشته خوندن زود هست یا خوبه ؟


  سلام، از الان زود برای کنکور،بهتر هست از هم اکنون بر روی درس زبان سرمایه گذاری کنند و پایه خود را در این درس بالا ببرند، 
  ریاضی رشته mba نسبت به ریاضییی که در رشته مدیریت خوانده می شود متفاوت است و سطح بالاتری دارد، برای شما بهتر است در همان رشته مدیریت بازرگانی ادامه تحصیل بدهید زیرا از لحاظ بازار کار و آینده علمی تفاوت خاصی با یکدیگر ندارند

 • مرضیه

  [ 1395/10/25 17:0:27 ]

  سلام من کارشناسی مهندسی نرم افزار دارم برای ارشد دوست دارم در رشته مدیریت اجرایی ادامه نحصیل بدم به نظر شما انتخاب مناسبی است ؟ به نظر شما از مجموعه مدیریت با توجه به رشته کارشناسی من کدام رشته مناسب تر است؟


  انتخاب گرایش بستگی به علاقه ی شما دارد، اما گرایش بازرگانی و فناوری اطلاعات گرایش های مناسبی برای شما خواهد بود

 • هدیه

  [ 1395/10/20 13:43:59 ]

  سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال داشتم من تو پیام نور دانشجویه مهندسی مدیریت اجرایی هستم دوره کارشناسی ولی اصلا علاقه بهش ندارم میتونم چون ۷۰ واحد پاس کردم کاردانیمو بگیرم ؟؟؟؟؟ و خلاص شم از این رشته میشه؟ ممنون میشم جواب بدید سپاس


  باید از آموزش دانشگاه خودتون کسب اطلاع کنید

 • reza

  [ 1395/10/10 3:19:56 ]

  با سلام من کارشناسی هوافضا خوندم و واقعا علاقه دارم که mba بخونم اما خیلی دیر تصمیم گرفتم و من امسال فارغ التحصیل میشم ریاضی خیلی متوسط هستم و زبان هم همینطور جیمت هم پرسیدم و دیدم که چندان دشوار نیست با اضافه کردن این موضوع که من این ترم ترم اخر دانشگاه هست و تا 23ام امتحان دارم از اون به بعد اگه برای این رشته وقت بذارم بخونم میتونم رتبه ای بیارم که روزانه دانشگاههای تهران قبول شم و رتبه تا 200 بیارم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟


  با سلام و روزبخیر

  بستگی به تلاش و برنامه ریزی وقت آزاد و منابعی که مطالعه می کنید داره
  برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با شماره 88100113 تماس بگیرید.

 • زهرا

  [ 1395/09/25 8:31:12 ]

  با سلام من ارشد زبان هستم ایا امکان داره ارشد MBA شرکت کنم در صورت امکان میشه لطف کنید و منابع ارشد این رشته را در اختیارم بگذارید. با تشکر


  با سلام

  بله امکانش هست
  به نمایندگی شهر خود مراجعه بفرمایید.

 • آرش

  [ 1395/09/14 14:38:29 ]

  سلام من مهندسی برق قدرت دارم وخیلی علاقه به مدیریت دارم دوستانم رشتهmbaرابهم پیشنهاد دادن بنظرشما از لحاظ کاری بدردم میخوره


  سلام

  بله،  با توجه به نیاز بازار به نیروهای متخصص و اشنا به مباحث مديريتي، رشته mba به این نیاز بازار به طور کامل جواب داده است و داوطلبان و فارغ التحصيلان این رشته در بازار کار با شرایط مناسبی رو برو هستند

 • حمید

  [ 1395/08/12 13:26:42 ]

  باسلام بنده الان ترم 3مدیریت بازرگانی هستم میخواستم 1.بدونم میتونم تو کنکور 96 شرکت کنم ؟ 2. اگر شرکت کنم میشه تو ظرفیت شبانه دانشگاه های تهران پذیرفته بشم یا نه


  با سلام

  1- شما برای اینکه بتوانید وارد دانشگاه شوید باید حتما تا 31 شهریور 96 فارغ التحصیل شوید
  2- رقابت بسیار فشرده هست باید زمان مناسب گذاشته شود تفاوت رتبه ای زیادی بین روزانه و شبانه نیستاولین قبلی1 | 2بعدی آخرین
سوال خود را بپرسید
در صورتیکه علاقه مند به دسته بندی سوالات خود به نام خودتان هستید ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید و سپس سوال خود را مطرح نمایید تا پس از پاسخ در بخش سوالات من قابل مشاهده باشد.
در صورت تمایل وارد شوید
 • انتخاب مقطع :


  انتخاب گروه :


  انتخاب رشته :


  استان :


  شهر :


 •  
 •    
 •  
 •  برچسب ها