منابع و مباحث کارشناسی ارشد مهندسی برقمعرفی رشته ارشد مهندسی برق الکترونیک و منابع آن


 *معرفي رشته مهندسي برق

يکي از بهترين تعريف هايي که از مهندسي برق شده است ، اين است که محور اصلي فعاليت هاي مهندسي برق ، تبديل يک سيگنال به سيگنال ديگر است.که البته اين سيگنال ممکن است شکل موج ولتاژ يا شکل موج جريان ويا ترکيب ديجيتالي يک بخش از اطلاعات باشد. انسانهاي اوليه اي که بر روي زمين زندگي مي کردند با نيروي برق آشنا بوده اند ولي همواره به آن به صورت يک نيروي مرگبار نگاه مي کردند و بشر هيچگاه تصور نمي کرد که بتواند روزي اين نيروي عظيم را به خدمت خود در آورد. علاوه بر نيروي برق از هزاران سال پيش نيروي مغناطيسي نيز شناخته شده بود. داستان مهندسي برق از آنجا آغاز مي گردد که اين دو نيروي عظيم با يکديگر کشف گرديد.هانس کريستين اورستد ، استاد دانشگاه کپنهاک در دانمارک ، براي اولين بار ميدان مغناطيسي مربوط به جريان الکتريکي را کشف نمود. او متوجه شد که عقربه قطب نما در اثر مجاورت با يک جريان الکتريکي حرکت مي کند و بنابراين نتيجه گرفت که ميدان مغناطيسي بصورت دايره اي شکل به دور يک سيم حامل جريان در فضا منتشر مي شود . وي نتيجه مطالعات خود را در يک مقاله به تاريخ 21 جولاي 1820 ارايه داد.
در روز 29 آگوست 1831 ، مايکل فراده با اتصال يک سيم پيچ به يک باتري و اتصال سيم پيچ ديگري به يک گالوانومتر متوجه شد که با قطع و وصل کردن باتري در سيم پيچ دوم جرياني عبور مي کند. اين کشف به ظاهر ساده آغاز تحولي عظيم در زمينه مهندسي برق و به تبع آن جامعه بشري بود. در واقع کشف فاراده اساس کار ژنراتورها و موتورهاي الکتريکي است. يعني بشر بتواند انرژي الکتريکي توليد کند و سپس کارهاي دانشمندان و مهندساني چون بنجامين فرانکلين ، الکساندرو ولتا، آندره آمپر بود و سپس افرادي چون جيمزژول ، روبرت ماکسول ، توماس اديسون و مارکوني در زمينه هاي کاربردي و عملي مهندسي برق کارهاي بزرگي انجام دادند. همه اين اکتشافات و اختراعات در زمينه مهندسي برق تأثير شگرفي در پيشرفت هاي بشري داشتند و به جرأت مي توان رفاه و کيفيت بالاي زندگي امروزي بشر را مرهون آنها دانست. اگر نگاهي به اطرافمان بيندازيم ، انبوهي از وسايل برقي را خواهيم ديد. امروزه زندگي بدون وسايل الکتريکي غيرممکن شده است. پس براي استقلال و همگامي با رشد جهاني نيازمند متخصصاني هستيم که با اندوختن توشه علمي به کسب تکنولوژي هاي جديد اقدام کنند. با نگاهي اجمالي به صنعت در مي يابيم که در ابتدا ( از رنسانس تا قرن بيستم) تمام ابزارها و صنايع ، مکانيکي بوده اند و مهندسي عموماً به طراحي و ساخت اين وسايل مکانيکي اطلاق مي-شد، اما با به کارگيري الکتريسيته در صنايع ، از حجم ابزارها و دستگاهها کاسته شد و صنايع پيچيده تر گرديد . رشته برق در آغاز با مکانيک همراه بود و الکترومکانيک خوانده مي شد، اما با رشد و پيشرفت چشمگير اين رشته ، رشته برق راه خود را از مکانيک جدا کرد و به عنوان يک رشته مستقل مطرح گرديد. با توجه به وسعت صنعت برق و پيشرفت زياد آن ، اين رشته خود به چند گرايش تقسيم شده است. به دليل استقبال بي نظير از اين رشته در 30 سال اخير، برجسته ترين استعدادها به اين رشته جذب شده اند . به موازات پيشرفت در زمينه  انرژي برق ، در زمينه استفاده از امواج الکترومغناطيسي براي انتقال اطلاعات نيز پيشرفت هاي شگرفي صورت گرفت. ارتباطات ساده تلگرافي در آغاز قرن بيستم ، در پايان قرن تبديل به امکانات تلفن تصويري و ماهواره اي گرديد.
با توجه به تعاريف فوق گرايش هاي مختلفي در زمينه مهندسي برق بوجود آمده اند تا اهداف مورد نظر را تأمين نمايند. از شاخه هاي اصلي مهندسي برق مي توان گرايش هاي قدرت ، مخابرات، الکترونيک ، کنترل و مهندسي پزشکي ( بيوالکتريک) را نام برد که به اختصار هر يک تشريح مي شوند.

گرايش قدرت:
اين گرايش شامل کليه امور مربوط به طراحي و بهره برداري سيستم انرژي الکتريکي از توليد تا مصرف است ، به طوري که بتوان انرژي الکتريکي را به صورت اقتصادي و با کيفيت لازم در اختيار مصرف کننده قرار داد. زمينه کاري براي فارغ التحصيلان اين گرايش تنها محدود به شرکت هاي برق نمي شود، بلکه کليه کارخانه ها و کارگاه هاي بزرگ براي مديريت شبکه برق خود نياز به مهندسين قدرت دارند. علاوه بر اين شرکت هاي مهندسين مشاور و تأسيساتي نيازهاي شغلي وسيعي به اين گرايش دارند.

گرايش مخابرات:
اين گرايش مربوط به انتقال اطلاعات و ارتباطات به طرق مختلف مانند فيبر نوري و ماهواره و همچنين تجهيزات و روش هاي مربوط مي باشد. پيشرفت هاي فناوري اطلاعات و ارتباطات در دو دهه اخير نياز به مهندسين اين گرايش را افزايش داده است. در واقع رشد پيشرفت به حدي بوده است که در کشورهاي پيشرفته صنعتي امکان تربيت متخصصين با اين رشته نبوده و در نتيجه متخصصين کشورهاي ديگر با ارايه امکانات بهتر جذب گرديدند. در حال حاضر امکانات شغلي علاوه بر شرکت هاي مخابراتي و همچنين نظامي ، در شرکت هاي توليد کننده تجهيزات مخابراتي بسيار است.

گرايش الکترونيک:
اين گرايش مربوط به طراحي و ساخت قطعات الکترونيکي مانند مدارهاي مجتمع و وسايل نيمه هادي و همچنين طراحي و ساخت دستگاه ها و وسايل الکترونيکي مانند دستگاه هاي صوتي و تصويري مي باشد تعداد اين نوع دستگاه ها آنقدر زياد است که در زندگي روزمره ، هر فردي با تعدادي از آنها سروکار دارد. به همين دليل اين زمينه شغلي نسبتاً شناخته شده است و نيازهاي فراواني به اين مهندسين در کارخانه ها و شرکت هاي سازنده تجهيزات الکترونيکي وجود دارد.

گرايش کنترل:
شايد بتوان اين گرايش را يک گرايش بين رشته اي تلقي نمود، يعني علاوه بر رشته مهندسي برق در ساير رشته هاي مهندسي نيز، اين گرايش وجود دارد. در رشته مهندسي برقاين گرايش شامل طراحي روش ها و تجهيزاتي مي شود که کنترل يک دستگاه کوچک ساده و يا يک کارخانه بزرگ را بر عهده دارند. اين کنترل مي تواند کنترل ساده درجه حرارت يک سيال و يا کنترل يک هواپيماي پهن پيکر در هنگام برخاستن يا فرود آمدن باشد. بنابراين زمينه کاري اين گرايش بسيار وسيع است و با توجه به اينکه فرآيند کنترل در کليه امور صنعتي استفاده مي شود، امکانات کاري تقريباً در کليه کارخانه ها و شرکت هاي صنعتي وجود دارد.

گرايش مهندسي پزشکي ( بيوالکتريک):
شايد به جرات بتوان گفت که پيشرفتهاي عمده اخير در زمينه پزشکي مرهون پيشرفتهاي مهندسي است . اگر بعنوان مثال مي توان جراحي قلب باز انجام داد علت آن دستگاهي است که مي تواند عمل قلب را در مدت زماني که قلب بيمار از بدنش خارج شده و تحت عمل جراحي قرار گرفته است، انجام دهد. به همين دليل اين رشته در سالهاي اخير به تدريج در مجموعه گرايش هاي مهندسي برق قرار گرفته است. دانشجويان اين رشته معمولاً علاوه بر آموزش هاي مهندسي مقداري نيز آموزش پزشکي خواهند داشت به همين جهت و با توجه به حجم آموزش ها معمولاً دانشجويان اين رشته بايد آمادگي ادامه تحصيل تا سطح کارشناسي ارشد را داشته باشند تا بهتر بتوانند مفيد واقع شوند. به هر صورت در اين رشته نيز امکانات کاري خوبي وجود خواهد داشت.
در اين گرايش انتخاب يکي از دو درس الکترومغناطيس يا مقدمه اي بر مهندسي پزشکي به عنوان درس هفتم الزامي است.
بايد توجه داشت که اصولاً در يک دوره 4 ساله رشته مهندسي برق، حدود 3 سال درس ها در گرايش-هاي مختلف يکسان است . به همين جهت در دوره تحصيلات تکميلي دانشجويان اين امکان را خواهند داشت که در گرايشي به غير از گرايش دوره کارشناسي خود ادامه تحصيل دهند.
وضعيت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر : ( کارشناسي ارشد و ...)
فارغ التحصيلي که در مقطع کارشناسي برق مدرک خود را در يکي از پنج گرايش الکترونيک ، مخابرات، قدرت، کنترل و مهندسي پزشکي مي گيرند. مي توانند در يکي از اين گرايشها ( اختياري) يا رشته اي که برق زير مجموعه اي براي آن تعريف شده ، ادامه تحصيل نمايد. اين رشته ها به صورت :
مهندسي برق- الکترونيک ( شامل گرايش هاي : آنالوگ و ديجيتال)
برق- قدرت ( شامل گرايش هاي : سيستم ، ماشين هاي الکتريکي و الکترونيک قدرت)
برق- مخابرات( شامل گرايش هاي : ميدان ، سيستم ، موج ، رمز و مايکرونوري) برق- کنترل
مهندسي پزشکي ( گرايش بيوالکتريک) ، مهندسي هسته اي ( دو گرايش مهندسي راکتور و مهندسي پرتو پزشکي ، مهندسي کامپيوتر ( معماري کامپيوتر ، هوش مصنوعي و رباتيک) است.
براي تحصيل در مقطع دکتراي تخصصي، مي توان ، در هر يک از زير شاخه هاي تخصصي تر گرايشهاي ياد شده ميزان مورد نياز واحدها را اخذ کرد و رساله دکتري را در همان موضوع خاص ارائه داد. مسلم است که اين زير شاخه ها، گرايشهاي تخصصي تر اين پنج گرايش است. امکان ادامه تحصيل در کليه گرايشهاي ياد شده در مقطع هاي کارشناسي ارشد و تا حد زيادي در دوره دکتري، در داخل کشور وجود دارد. رشته برق به دليل کاربردي بودن آن در بسياري از علوم مهندسي ديگر، براي فارغ التحصيلان امکان تحصيل در بسياري گرايشها و انشها را فراهم مي کند.

 

منابع و مباحث کارشناسی ارشد مهندسی برق

 

ضرایب

عناوین درسی

2

 زبان عمومي و تخصصي (انگليسي) 

 رياضيات (معادلات ديفرانسيل ، رياضيات مهندس ي ، آمار و احتمال )

3

مدارهای الکتریکی 1و2

با توجه به گرایش متفاوت می باشد

 الكتروني ك ( 1و 2) و سيستم هاي دیجیتال 1

با توجه به گرایش متفاوت میباشد

 ماشين هاي الكتريكي ( 1و 2) و تحليل سيست مهاي انرژي الكتريكي

با توجه به گرایش متفاوت می باشد

 سيستم هاي كنترل خطي

با توجه به گرایش متفاوت می باشد

 سيگنال ها و سيستم ها

با توجه به گرایش متفاوت می باشد  الكتر ومغناطيس

  

  

زبان عمومی

کتاب بانک تست زبان عمومی موسسه آموزش عالی ماهان ـ مولف : مریم رمضانی

زبان تخصصی

جزوه مکاتبه‌ای موسسه ماهان

الکترونیک

1- جزوه مکاتبه‌ای موسسه ماهان

2- الکترونيک1و2: تاليف ميرعشقي

3- مبانی میکروالکترونیک، مولف: پروفسور بهزاد رضوی

4- مدارهاي میکروالکترونیک، تألیف عادل صدرا، کنت اسمیت، ترجمه حمید ملکان و هاله اسدي

5- تحلیل و طراحی مدارهاي الکترونیک ( مهندس تقی شفیعی ) ج 1و۲

6- تحلیل و طراحی مدارهای مجتمع قیاسی، پاول ر.گری، رابرت ج.میر.


سیگنالها و سیستمها

1- جزوه مکاتبه‌ای موسسه ماهان

2- سیگنال‌ها و سیستم‌ها موسسه ماهان، مهدی ناصح و داوود ناصح

3-تجزیه و تحلیل سیگنال‌ها و سیستم­ها ، تالیف اپنهایم و راهنمای آن

سیستم‌های کنترل خطی

1- جزوه مکاتبه‌ای موسسه ماهان

2- اصول کنترل خطی، مولفین: مهدی ناصح و داوود ناصح، انتشارات آزاده

3- مهندسی کنترل، اوگاتا

4- سیستم‌های کنترل اتوماتیک، بنجامین کو

5-کنترل خطی نوشته آریاز برادرانی

ماشین‌های الکتریکی

1- جزوه مکاتبه‌ای موسسه ماهان

2- کنکور ماشین‌های الکتریکی،مولف: فرشاد احسانی

3- ماشین های الکتریکی، نوشته بیم بهارا

4- ماشین الکتریکی پی سی سن

5- مبانی ماشین های الکتریکی، نوشته چاپمن

مدارهای الکتریکی

1- جزوه مکاتبه‌ای موسسه ماهان

2- مدار الکتریکی ویلیام هیت

3- مدار الکتریکی دکتر عابدی

4- مجموعه سوالات کارشناسی ارشد مهندسی برق، دانشگاه تهران، مولفین سه جلد از سال1367-1390

5- کنکور مدارهای الکتریکی: تألیف فرشاد احسانی

6- مدارهای الکتریکی: دکتر پرویز جبه دارمارالانی

الکترومغناطیس

1- جزوه مکاتبه‌ای موسسه ماهان

2- الکترومغناطیس: تألیف چنگ

3- مبانی الکترومغناطیس: تالیف احمد صفایی

4- Engineering electromagnetics: Nathan Ida

تحلیل سیستمهای انرژی الکتریکی1

1- جزوه مکاتبه‌ای موسسه ماهان

2- ترجمه کتاب سیستم‌های قدرت، نوشته کلاور، انتشارات آستان قدس رضوی

3- سیستمهای قدرت تالیف هادی سعادت

4- بررسی سیستم قدرت استیونسون

ریاضی مهندسی

1- جزوه مکاتبه‌ای موسسه ماهان

2- کتاب بانک تست موسسه ماهان

3- ریاضی مهندسی، شیدفر

4- ریاضی مهندسی، حاجی جمشیدی

5- ریاضی مهندسی، نیکوکار

6- ریاضی مهندسی پیشرفته، اروین‌کرویت‌سیک

7- توابع مختلط، هرب‌سیلورمن

‌8- ریاضی مهندسی‌پیشرفته، ماهان غلامی

9- ریاضی مهندسی برای دانشجویان رشته های علوم پایه و مهندسی، بیژن طائری

10- ریاضیات مهندسی پیشرفته، تالیف اروین کریزیگ، ترجمه علی اکبر عالم زاده

معادلات دیفرانسیل

1- جزوه مکاتبه‌ای موسسه ماهان

2- معادلات دیفرانسیل و کاربردهای آن، جورج سیمونز

3- معادلات دیفرانسیل نیکوکار، انتشارات آزاده

4- معادلات دیفرانسیل، کرایه چیان

آمار و احتمال

1- جزوه مکاتبه‌ای موسسه ماهان

2- آمار ریاضی، تالی جان فروند، انتشارات مرکز نشر دانشگاهی

3- نظریه احتمال و کاربرد آن، تالیف: دکتر اخوان نیاکی، انتشارات دانشگاه شریف

4- مبانی احتمال، تالیف: شلدون راس ـ ترجمه دکتر همدانی

5- آمار مهندسی، دکتر هاشم محلوجی

6- آمار و احتمال بهمن هزی (کنکوری)

7- آمار و احتمالات مهندسی نعمت اله خدادادی

سیستمهای دیجیتال:

1- جزوه مکاتبه‌ای موسسه ماهان

2- مدارهای منطقی دیجیتال، نویسندگان: وی. نلسون، اچ. ناگل، بی. کارول، جی. ایروین

3- مدارهاي منطقي ديجيتال، نویسنده: م. مانو

 

 

 

 

گرایش های رشته دکتری مهندسی برق


آشنایی با گرایش دکتری برق الکترونیک

الکترونیک‌ نوین‌ به‌ وجود آورنده‌ سیستمها و ابزارهای‌ پیچیده‌ای‌ است‌ که‌ در بسیاری‌ از مصارف‌ زندگی‌ روزمره‌ و شاخه‌های‌ مختلف‌ صنعت‌، پزشکی‌ و مهندسی‌ مورد استفاده‌ قرار می‌گیرند. هدف‌ از ارائه‌ این‌ مجموعه‌ تربیت‌ کارشناسانی‌ در زمینه‌ شناخت‌ نحوه‌ عملکرد، چگونگی‌ نگهداری‌ بهره‌برداری، تجزیه‌ و تحلیل‌ و طراحی سیستمهای‌ الکترونیکی‌ در واحدهای‌ مختلف ‌صنعتی‌ و خدماتی‌ کشور است‌. برای‌ این‌ منظور، در این‌ مجموعه‌ دانشجویان‌ با فیزیک ‌ادوات نیمه‌هادی، ساختمان‌ و طرز کار عناصر الکترونیکی‌ مانند انواع‌ ترانزیستورها، دیودها و مدارهای‌ مجتمع‌ و نیز آنالیز مدارها و سیستم‌های‌ الکترونیکی‌ آشنا می‌شوند. جهت‌ تجزیه‌ و تحلیل‌ این‌ سیستمها از روشهای‌ کلاسیک‌ و نیز از روشهای‌ مبتنی‌ بر محاسبات‌ کامپیوتری‌ استفاده‌ فراوان می‌شود. 

آشنایی با گرایش دکتری برق سیستم های انرژی

سیستمهای انرژی جهت تبدیل انرژیهای موجود در طبیعت (به شکل اولیه) به انرژیهای قابل مصرف، برای ارضاء اهداف بشر، تکامل یافتهاند. انرژیهای موجود در طبیعت شامل: سوختهای فسیلی (بعنوان مثال، نفت، زغالسنگ و گاز)، انرژیهای تجدیدپذیر (مثل باد، خورشید، جذر و مد، زمین گرمایی) و انرژی هستهای هستند. از میان انرژیهای قابل مصرف، انرژی الکتریکی به علت سهولت انتقال، کنترل و تبدیل به دیگر انرژیها و بعنوان یکی از با کیفیتترین و مطمئنترین انواع انرژی جایگاه ویژه و منحصر به فردی پیدا کرده است. بطوری که امروزه انرژی الکتریکی بعنوان انرژی محرک در کاربردهای مختلف صنعتی از سیستمهای مخابراتی و کامپیوتری گرفته تا کورههای ذوب فلزات و صنایع بزرگ بکار گرفته میشود. گرایش قدرت (سیستمهای انرژی الکتریکی) در مهندسی برق به کلیه مسائل مرتبط با تولید، انتقال، توزیع و تبدیل انرژی الکتریکی به شکل قابل استفاده توسط مصرفکنندگان اختصاص دارد. پیشرفت سریع تکنولوژی و بکارگیری ادوات و سیستم های حساس کامپیوتری در تجهیزات صنعتی، نیاز به تأمین مطمئن، با کیفیت و قابل رقابت انرژی از یکطرف و استفاده از تولیدهای پراکنده و اتصال به شبکههای فرامرزی از طرف دیگر سیستمهای کلاسیک قدرت را با مسائل پیچیده جدیدی نظیر سیستمهای جدید مدیریت در بازار برق، پایداری و امنیت شبکه به هم پیوسته، برنامهریزی، بهرهبرداری، کنترل بهینه شبکه، پایایی شبکه، کیفیت برق و برنامهریزی بهره برداری بر اساس برداشت اطلاعات بهنگام از تجهیزات فشار قوی مواجه ساخته است .به منظور تأمین نیروی متخصص در زمینههای مختلف سیستمهای قدرت و انرژی، دانشجویان در این گرایش با مسائل مختلف ذیل آشنا میگردند.

 آشنایی با گرایش دکتری برق مخابرات

با توجه به‌ نقش‌ روزافزون‌ ارتباطات‌ و انتقال‌ اطلاعات‌ در زندگی‌ بشری‌ و نیز تنوع‌ صنایع‌ مخابراتی‌ در داخل‌ کشور، تربیت‌کارشناسانی‌ متخصص‌ در زمینه‌های‌ شناخت‌ نحوه‌ عملکرد و چگونگی‌ نگهداری‌ و بهره‌برداری‌، تجزیه‌ و تحلیل‌ و طراحی‌سیستم‌های‌ مخابراتی‌ از اهمیت‌ به‌سزایی‌ برخوردار است‌. در مجموعه‌ کارشناسی‌ مخابرات‌ تحت‌ عناوینی‌ همچون‌ سیستم‌های ‌مخابراتی‌،پردازش سیگنال، آنتن‌، میدانها و امواج‌، انتشار امواج‌، خطوط انتقال‌، مایکروویو، سوئیچینگ‌ الکترونیک‌، سیستم‌های‌ تلویزیون‌، مخابرات‌ نوری‌، شبکه‌های‌ مخابرات‌ کامپیوتری‌، رادار و مخابرات‌ ماهواره‌ای‌، دانشجویان‌ مسائل‌ و فنون‌ انتقال‌ اطلاعات‌ در سیستم‌های‌ رادیویی‌، کابلها و فضا را مورد مطالعه‌ قرار داده‌ و علاوه‌ بر آن‌ درباره‌ قطعات‌، مدارها و سیستمهای‌ مختلفی‌ که‌ در مخابرات‌ به‌ کار برده‌ می‌شود آموزش‌ می‌بینند.

در حال حاضر در گروه مخابرات در زمینه‌های زیر فعالیت‌های آموزشی تحقیقاتی صورت می‌گیرد :

 سیستم‌های مخابرات بی‌سیم و سیار- شبکه های مخابرات نوری و سیستم‌های دسترسی چند راهه

مدارها و سیستم‌های مخابراتی مایکروویو و امواج میلیمتری - پردازش سیگنال های دیجیتال (صوت و تصویر)
 رمز نگاری و امنیت شبکه‌های مخابراتی-

شبکه مخابرات داده‌ها و مخابرات پهن ‌باند
سیستم‌های رادار و مراقبت الکترونیک -

انتشار امواج رادیویی و الکترومغناطیس محاسباتی

 

آشنایی با گرایش دکتری برق کنترل

 در سیستمهای‌ پویا نظیر سیستمهای‌ الکتریکی‌، مکانیکی‌ و بیولوژیکی‌ که ‌متغیر با زمان‌ بوده و اغتشاشات‌ متعددی‌ نیز بر آنها اثر می‌کنند، مسئله‌ کنترل‌ خودکار و تغییر رفتار سیستم‌ برای‌ نزدیک ‌کردن‌ پاسخهای‌ آنها به‌ مقادیر مطلوب‌ مورد نظر می‌باشد. هدف‌ از گرایش‌ کنترل‌ در دانشکده‌ مهندسی‌ برق‌، آشنایی‌ دانشجویان‌ با چگونگی‌ تحلیل‌ و مدلسازی‌ سیستمهای‌ پویا و معرفی‌ اصول‌ طراحی‌ و نحوه‌ استفاده‌ از سیستمهای‌ کنترل‌ خودکار برای‌ بهبود رفتار این‌ گونه‌ سیستمها می‌باشد. به‌ علاوه‌، باتوجه‌ به‌ قابلیتهای‌ نوینی‌ که‌ در طی‌ دهه‌های‌ اخیر در پردازش‌ اطلاعات‌ توسط کامپیوتر به‌ وجود آمده‌ است‌، کاربرد کامپیوتر در شبیه‌سازی‌ رفتار سیستمهای‌ پویا قسمتی‌ از برنامه‌ آموزشی‌ مجموعه‌ کنترل‌ را تشکیل‌ می‌دهد. کاربرد سیستمهای‌ مختلف‌ کنترل ‌در کارخانه‌ها و مراکز صنعتی‌ و واحدهای‌ خدماتی‌، نیروگاهها، سیستمهای‌ هوا‌ فضایی‌، مهندسی‌ پزشکی‌ و حتی‌ اقتصاد و مدیریت‌ صنعتی‌، بخشی‌ از کاربردهای‌ متنوع‌ مجموعه‌ کنترل‌ در صنایع‌ مختلف‌ است‌.

 

آشنایی با گرایش دکتری برق سیستم های دیجیتال

طی چندین دهه، گسترش استفاده از سیستمهای دیجیتال در کلیه سطوح بخصوص در گرایشهای مهندسی برق و سایر رشته های مهندسی به وضوح دیده می‌شود. نظر به اهمیت این موضوع از یک طرف و احتیاج فراگیر کلیه سیستمهای صنعتی به کنترل و پردازش دیجیتال از طرف دیگر، نیاز کشور به متخصصین مجرب در این زمینه محرز می‌گردد. لذا، دانشکده مهندسی برق اقدام به تربیت کارشناسانی با تخصص اصلی در مهندسی برق گرایش سیستمهای دیجیتال با هدف ایجاد توانایی مطلوب جهت طراحی، به روز آوری و نگهداری اینگونه سیستمها نمود. چنین کارشناسانی به عنوان مهندس برق و متخصص در سیستمهای دیجیتال از امکانات ذهنی و طراحی بالائی برخوردار خواهند بود.

هدف این گرایش آشنایی فارغ التحصیلان آن با تجزیه و تحلیل و همچنین طراحی مدارها و سیستمهای دیجیتال در سطح تراشه، سیستمهای نهفته و بی‌درنگ دیجیتالی، سیستمهای کامپیوتری پیشرفته با تاکید بر به کارگیری مغز افزار در کاربردهای مختلف مهندسی برق است. فارغ التحصیلان این گرایش می‌توانند در محدوده سخت افزار، نرم افزار، شبکه و امنیت داده‌ها و یا کاربردهای سیستمهای دیجیتال متبحر گردند.

 آشنایی با گرایش دکتری برق مهندسی پزشکی

مهندسی پزشکی بیوالکتریک یک گرایش مدرن با گستره‌ای جذاب در میان گرایش‌های مهندسی برق می باشد که مفاهیم علوم پایه و مهندسی برق را به علوم زیستی و پزشکی مرتبط می سازد. در این گرایش دانشجو نه تنها علوم پایه ریاضی، فیزیک را مشابه دیگر دانشجویان رشته برق فرا می‌گیرد بلکه در خصوص فیزیولوژی، الکتروفیزیولوژی و سیستم‌های زیستی نیز اطلاعات پایه و کاربردی را کسب می‌نماید.

در این راستا دانشجویان مانند دیگر گرایش‌های مهندسی برق به فراگیری دروس اصلی و تخصصی این رشته بمدت ۵ نیمسال می پردازند. سپس با انتخاب مجموعه ای از دروس پیشرفته تر مبادرت به آموختن رئوس کارشناسی در مهندسی بیوالکتریک، که از جمله در برگیرنده مباحثی تکمیلی در موضوعات الکترونیک، سیستمهای دیجیتال، مخابرات و کنترل نیز میباشند، می‌نمایند. دانشجویان دراین گرایش، در ابتدا با پدیده های بیولوژیکی و فیزیولوژیکی و برخی روشهای اندازه گیری و ثبت آنان در محیط آزمایشگاهی آشنا می‌گردند و سپس بر روی این بستر مناسب، مبادرت به آموختن مباحث کلیدی و تکمیلی در گرایش بیو الکتریک می‌نمایند.

 این موضوعات از جمله شامل شناسایی و تشخیص سیگنال‌های حیاتی، آشنایی با ابزار دقیق پزشکی و طراحی ادوات، و اخذ، تقویت، تبدیل و پردازش این سیگنال ها، تجهیزات تشخیصی پزشکی مرتبط با آنها، بررسی و شبیه سازی سیستم های کنترل کننده اصلی در بدن و سیستمهای کمکی در داخل و خارج بدن، و آشنایی با روشهای طراحی، شبیه سازی و پیاده سازی سیستم های تشخیصی می‌باشد. 

 

 

 

 

ضرایب دروس گرایش های مختلف کارشناسی ارشد برق


ضرایب دروس  مربوط به گرایش های کارشناسی ارشد برق  

نام درس

تعداد سوالات

الکترونیک

مخابرات سیستم

مخابرات میدان

زبان

30

2

2

2

مدار 1و2

15

3

3

3

ریاضی مهندسی

5

3

3

3

معادلات

5

3

3

3

آمار مهندسی

5

3

3

3

الکترونیک 1و2

و سیستم های دیجیتال

15

4

2

2

سیگنال

12

2

4

2

کنترل خطی

12

1

1

1

الکترومغناطیس

12

2

2

4

ماشین و بررسی

15

1

1

1

نام درس

تعداد سوالات

مهندسی پزشکی

کنترل

الکترونیک قدرت

قدرت - سیستم

زبان

30

2

2

2

2

مدار 1و2

15

3

3

3

3

ریاضی مهندسی

5

3

3

3

3

معادلات

5

3

3

3

3

آمار مهندسی

5

3

3

3

3

الکترونیک 1و2

و سیستم های دیجیتال

15

3

1

1

1

سیگنال

12

4

2

2

1

کنترل خطی

12

4

4

2

2

الکترومغناطیس

12

1

1

1

2

ماشین و بررسی

15

1

2

4

4


نمونه کارنامه رتبه برتر


   نمونه کارنامه کارشناسی ارشد مهندسی برق 97 در گرایش های مختلف 

نمونه کارنامه ارشد برق 97

نام درس

گرایش قدرت

گرایش الکترونیک

گرایش کنترل

گرایش مهندسی پزشکی

گرایش الکترونیک

زبان

22/12

سفید

سفید

33/23

89/58

ریاضیات

38/52

62/47

48/40

57/28

9/11

مدار 1و2

81/73

19/26

43/71

71/35

52/9

الکترونیک 1و2 -دیجیتال

سفید

11/31

سفید

40

89/8

سیگنال

سفید

52/51

88/87

52/51

سفید

کنترل خطی

سفید

33/8

75

سفید

سفید

الکترومغناطیس

سفید

سفید

سفید

سفید

سفید

ماشین و بررسی

33/53

سفید

سفید

سفید

سفید

میانگین درصد

24/34

4/25

45

4/31

12

رتبه

84

563

3

438

2170

 

 

نام درس

گرایش قدرت

گرایش مخابرات

گرایش مهندسی پزشکی

گرایش الکترونیک

زبان عمومی و تخصصی

سفید

33/13

سفید

سفید

ریاضیات

76/54

24/45

50

62/47

مدارهای الکتریکی

76/54

24/45

05/19

24/45

الکترونیک

سفید

56/35

33/33

11/71

ماشین و بررسی

44/44

سفید

سفید

سفید

کنترل

22/22

سفید

سفید

سفید

سیگنال

سفید

75

79/78

9/90

مغناطیس

سفید

سفید

سفید

سفید

مقدمه

سفید

سفید

سفید

سفید

رتبه در گرایش

108

313

275

61

 

 

 


نظرات کاربران

UserImage
UserImage
UserImage
UserImage
UserImage
UserImage
UserImage
UserImage
UserImage
UserImage

اولین قبلی1 | 2 | 3بعدی آخرین
نظر خودرا وارد کنید!
 
   
 
 


whatsapp logo instagram logo